Jump to content



Προβλημα μνημης


Dj_Seps

Recommended Posts

Παιδες εχω ενα προβλημα με τις μνημες μου!Σημερα αγορασα αλλη μια μνημη 256 (και μια που ηδη εχω 512 συνολικα!).Εχω την μητρικη chaintech vnf4.To προβλημα τωρα ειναι οτι ενω βαζω σωστα τα dimms η μητρικη δεν βλεπει το dual channel με αποτελεσμα να δουλευει single.Και επισης ενω ειναι και τα δυο ντιμακια pc3200 στα 400mhz τωρα δουλευουν στα 333mhz!Mηπως μπορει να με βοηθησει κανεις?Ευχαριστω προκαταβολικα!:o :o :o

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να σου λειτουργήσει σε dual channel πρέπει να είναι ακριβώς τα ίδια μοντέλα οι μνήμες (φαντάζομαι όμως ότι αυτό το ξέρεις) παρ'όλα αυτά κ κρίνοντας από την δικιά μου mobo μέσα στο user guide πρέπει να σου αναφέρει σε ποιές θέσεις πρέπει να βάλεις τις μνήμες μιας κ απ'ότι έχω δει αυτό διαφέρει από μάρκα σε μάρκα αλλά και από το αν οι μνήμες είναι dual ή single side. Ρίξε μια ματιά κ τα ξαναλέμε μιας και τα 333Mhz θυμίζουν πρόβλημα συμβατότητας!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τις ειδα και τις 2.Η μια ειναι trancend 3200 ddr 400 single sided και η αλλη ειναι adata 3200 ddr 400 single sided(Στο μονο που διαφερουν ειναι τα timings)!Tις μνημες τις εχω σε θεση 2 και 4 με ξεχωριστα χρωματα πανω στην μητρικη!Δεν εχω αλλες επιλογες για να κανω!Νωμιζα πως η μητρικη θα τις αναγνωριζε αυτοματα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το dual channel λοιπόν, από εκεί κ πέρα κάνε δοκιμές πιθανότατα για παράδειγμα βάζοντας την trancend στο dimm1 και να αλλάζεις τις θέσεις στην άλλη! Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τη μνήμη που αγόρασες κ να πάρεις μια ίδια με την πρώτη που έβαλες στο μηχάνημα πληρώνοντας την διαφορά (ακόμα κ το διαφορετικό timing είναι λόγος για να μην λειτουργεί το dual channel)

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν τις αφισω ετσι θα εχω κανενα προβλημα?Ετσι και αλλιως εχω σκοπο τα χριστουγεννα να παρω 2 διμμ του ενος γιγα!Αυτο ειναι καλυτερο πιστευω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sapelas [Χθες, στις 23:57]

Ξέχνα το dual channel λοιπόν, από εκεί κ πέρα κάνε δοκιμές πιθανότατα για παράδειγμα βάζοντας την trancend στο dimm1 και να αλλάζεις τις θέσεις στην άλλη! Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τη μνήμη που αγόρασες κ να πάρεις μια ίδια με την πρώτη που έβαλες στο μηχάνημα πληρώνοντας την διαφορά (ακόμα κ το διαφορετικό timing είναι λόγος για να μην λειτουργεί το dual channel)

MHN είσαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ σε ότι γράφεις.......Not good...... :nothing:

Μια OCZ 400άρα με TCCD τσιπάκια και Cas 2.5-3-3-7 δουλεύει ΑΝΕΤΑ μαζί με μία BH-6 με Cas 2-2-2-5......Η OCZ είναι 400άρα, ενώ η BH-6 είναι 333........ΚΑΙ οι δυο μαζί δουλεύουν 400άρες με Cas 2-2-2-5...... ;)

Τώρα - ο φίλος να κοιτάξει 1. μήπως έχει βάλει σε ΛΑΘΟΣ slots τα dimm-άκια, Βάλτα στα ΙΔΙΑ χρώματα και δοκίμασε.... 2. θα ΠΡΕΠΕΙ να μπεί στο bios και να ενεργοποιήσει το DDR400(με απλά λόγια), γιατί η μητρική αυτόματα το κατεβάζει στο 333........

Link to comment
Share on other sites

Φιλε hipro5 αυτο ηταν που ειπες!Μολις εβαλα τα διμμακια στα ιδια χρωματα βρηκε αυτοματα το δυαλ!Το μονο προβλημα τωρα ειναι η ταχυτητα τους!Παραμενει στα 333!Μπηκα στο βιος της μητρικης για να βαλω την ταχυτητα στα 400 μεσω manual και οχι autο οπως ειναι αλλα μου λεει να φτιαξω επισης και τα timings πραγμα που εγω δεν ξερω να το κανω!Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

βαλε manual στα 400 και στα timings βαλε (αν τα ξερεις) τα timings της "χειροτερης" μνημης γιατι ισως να μην μπορει να δουλεψει στα timings της "καλης".βαλε 3-3-3-8 να εισαι σιγουρος, αλλα κανε και tests για να δεις μεχρι που μπορει να δουλεψει σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ομως τωρα ειναι πως δεν εχω floppy drive στο pc μου!Αρα δεν μπορω να τα βαλω!Μηπως υπαρχει κανενα προγραμμα για memtest που να τρεχει απο τα windows?Kαι αλλη μια ερωτηση!Κατα την γνωμη σας τι timings να βαλω?Αυτα εχουν τα ντιμμακια!

post-1530-1416072239,1783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps

Απο το βιος θα το κανω μεσω manual?Αν το κανω θα γεινουν ετσι τα timings και στις δυο μνημες?

ναι απο Bios manual και οι μνημες θα εχουν τα ιδια timmings που τους εχεις ορισει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.