Jump to content



Raid


Kid

Recommended Posts

Καλησπέρα..

θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω raid 2 σκληρούς δίσκους ( 1x40GB + 1x80GB) και μετά να κάνω 2 partitions. (Μου είπανε ότι θα δω διαφορά στην ταχύτητα)

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε ποια τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειονεκτήματα από μία τέτοια κίνηση καθώς και τους πιθανούς κινδύνους..!

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Αν και με λίγο ψάξιμο θα έβρισκες τις απαντήσεις που θες, θα σου πω περιληπτικά.

Για να έχεις κέρδος όσο αφορά την ταχύτητα, πρέπει να κάνεις raid 0, το οποίο απαιτεί 2 ίδιους δίσκους. Αν εσύ το κάνεις με ένα 40άρη και ένα 80άρη, θα έχεις σύνολο 80GB, τα 40 του 80άρη θα πάνε χαμένα.

Μειονέκτημα του γρήγορου αυτού raid, αν χαλάσει ο ένας δίσκος, έχασες όλα σου τα data.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιο topic που μιλάτε για raid ευχαρίστως να συνεχίσουμε εκεί την συζήτηση απλά είμαι newbie στο forum και δεν ήξερα άν έχετε τέτοιο topic.. :)

’ρα θέλω έναν ακόμα δίσκο 80άρι κατά προτίμηση..

:weep:

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία θα σου προτείνει 2 ίδιους δίσκους, ώστε να αποφύγεις τυχόν προβλήματα ασυμβατότητας. Με το raid 0 θα "βλέπεις" ένα δίσκο, 160GB, αν χρησιμοποιήσεις 80άρηδες.

Το να φτειάξεις partitions στη συνέχεια είναι το πλέον εύκολο, στην εγκατάσταση των windows εκεί που σου λέει σε ποιον δίσκο να κάνει την εγκατάσταση, επιλέγεις να φτειάξεις ένα partition πχ 10 GB για το λειτουργικό και μέσα από τα windows κάνεις format τα υπόλοιπα 150 και τα χρησιμοποιείς για προγράμματα, παιχνίδια, αρχεία κλπ. Το partition με το λειτουργικό θα πάρει το γράμμα C και μόλις κάνεις format τα υπόλοιπα, θα τους δώσουν τα windows το πρώτο διαθέσιμο γράμμα(αν έχεις 2 οπτικά πχ, θα πάρει το γράμμα F το 2ο αυτό partition).

Βασική προυπόθεση να έχει η μητρική σου υποστήριξη για raid, διαφορετικά θα χρειαστείς κάποιον controller.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο σκοπός χρήσης RAID στην περίπτωσή σου? Με δύο δίσκους δεν θα έκανα ποτέ συστοιχία 0, αλλά μόνο 1 για ασφάλεια. Οι διαφορές σε επιδόσεις με RAID 0 δεν είναι τέτοιες που να δικαιολογούν τον διπλασιασμό των πιθανοτήτων βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 20:30]

....Οι διαφορές σε επιδόσεις με RAID 0 δεν είναι τέτοιες που να δικαιολογούν τον διπλασιασμό των πιθανοτήτων βλάβης.

Αντε πάλι τα ίδια... ’ποψη σου την σέβομαι αλλά μην λες κάτι συνέχεια χωρίς να έχεις αποδείξεις τουλάχιστον γι' αυτό. Όπως έχω ξαναπεί και σε άλλο thread η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που πλέον με ένα δίσκο ξενερώνω άσχημα γιατί αργεί απελπιστικά....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Ποιός ο σκοπός χρήσης RAID στην περίπτωσή σου? Με δύο δίσκους δεν θα έκανα ποτέ συστοιχία 0, αλλά μόνο 1 για ασφάλεια. Οι διαφορές σε επιδόσεις με RAID 0 δεν είναι τέτοιες που να δικαιολογούν τον διπλασιασμό των πιθανοτήτων βλάβης.

Μην βαράτε!

Δεν το έγραψα εγώ αλλά ο tristeno! :p

(εγώ μαζί σου είμαι αλλά ποιος μας ακούει.....:p - σοβαρά πάντως, είναι απλώς θέμα προτεραιοτήτων του καθενός)

Αρχική απάντηση από vdeseris

αλλά μην λες κάτι συνέχεια χωρίς να έχεις αποδείξεις τουλάχιστον

Δεν είναι θέμα αποδείξεων αλλά

Αρχική απάντηση από spc

είναι απλώς θέμα προτεραιοτήτων του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου. Αντέγραψε μέσα στον ίδιο τον δίσκο ένα μεγάλο αρχείο. 1GB πχ. Μετά στήσε RAID 0 με έναν ίδιο δίσκο και αντέγραψε το ίδιο αρχείο. Μέτρα χρόνο και στις δύο περιπτώσεις και πες μου εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του raid0, πέρα από τα αποτελέσματα του anand που πολλοί αμφισβήτησαν, η αίσθηση που σου αφήνει το raid σε σχέση με μονό δίσκο, είναι η μέρα με την νύχτα.

Δεν μιλάω για bench νούμερα, μιλάω για το πως αντιλαμβάνεσαι την απόκριση του υπολογιστή. Τους 100 μεγάκυκλους στον επεξεργαστή, τους 50 στην μνήμη, το oc στην κάρτα γραφικών μπορεί να μην το αντιληφθώ στην πράξη και την όποια βελτίωση να την λένε τα νούμερα, αλλά raid0 σε σχέση με ένα δίσκο απλά δεν συγκρίνεται.

Από την άλλη σεβαστό και το θέμα προτεραιοτήτων, το να σκάσει ο ένας δίσκος και να τα ξαναπεράσω όλα από την αρχή για μένα δεν κοστίζει τίποτα, για κάποιον άλλο μπορεί να είναι καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

το RAID 0 το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια (πριν ακόμα μάθετε τι εστί RAID στα PC).

Εχμ, είσαι ο κρυφός supah dupah powah user δλδ? sorry για την ειρωνία, αλλά μόνο ειρωνική απάντηση αξίζει το post αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 20:46]

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=2101&p=11

το RAID 0 το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια (πριν ακόμα μάθετε τι εστί RAID στα PC).

Κάτι κάνανε λάθος οι τυπάδες. Συγκεκριμένα στο FarCry απο 38 sec είχα πέσει στα 24...

Link to comment
Share on other sites

Τristeno τα benchmarks δεν μπορουν παντα να μεταφερουν την πραγματικη αισθηση που προσφερει ενα raid

πραγματικα μονο με raptor 74 (απο single hdd's)

δεν διαπιστωσα αυτο που περιγραφει ο vdeseris

και μπορει να ηταν και καλυτερος κιολας απο παλιες συστοιχιες 40αρηδων δισκων

σε αμφιβολου ποιοτητας controllers

παντως κι εγω θα συμφωνησω ως προς το οτι θα πρεπει να γινει διαχωρισμος

συστοιχιας λειτουργικου

με γνωμονα την μεγιστη ταχυτητα με οποιο τιμημα αυτο συνεπαγεται στην αξιοπιστια

(πχ 2 ραπτορακια μτχ με καμια 150αρα ευρω ειναι πολυ καλη λυση)

και σε συστοιχια δεδομενων οπου η ασφαλεια παιζει πρωταρχικο ρολο

αρα τυπολογιες 1, 0/1 & 5 αποτελουν μονοδρομο...

δεν θα ρισκαριζα ποτε εγγραφα σημαντικα και βιβλιοθηκες mp3 σε raid 0...

(το οφελος σε επιδοσεις δεν ειναι αναλογο του ρισκου)

ενω στο λειτουργικο το πραγμα αλλαζει...

imho αξιζει το ρισκο

παραδειγμα τρανο ο κορυφαιος ICH5R

που εξακολουθει και υποστηριζει αδιαμαρτυρητα το Raid 0 των raptors μου (με winxp μεσα)

παρολο που εδω κι ενα μηνα ειχα καταλαθος μετακινησει το καλωδιακι του ενος με αποτελεσμα βρισκει error και να θεωρειται broken array...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα στήσει το πρώτο μου RAID (δεν θυμάμαι αν υπήρχαν τα windows τότε-ίσως οι πρώτες εκδόσεις) θυμάμαι ότι η διαφορά ήταν αισθητή. Με τους σημερινούς δίσκους οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Θα ήθελα να δω και κάποια άλλη δοκιμή που να υποστηρίζει το αντίθετο με νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 20:49]

Κάτι κάνανε λάθος οι τυπάδες. Συγκεκριμένα στο FarCry απο 38 sec είχα πέσει στα 24...

Σημαντική διαφορά. Καλό να υπήρχε και κάποιο Link που να το επιβεβαιώνει. Αν βρεις κάτι ανακοίνωσε για να μην ψάχνουμε. Για διαφορές του 5% δεν ασχολούμαι καν, αλλά για 38-24 (αν και ποτέ δεν μπόρεσα να επιβεβαιώσω ο ίδιος τέτοιες διαφορές) αλλάζει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 20:48]

Εχμ, είσαι ο κρυφός supah dupah powah user δλδ? sorry για την ειρωνία, αλλά μόνο ειρωνική απάντηση αξίζει το post αυτό.

μάλλον δεν δούλεψες ποτέ με mac γιατί αλλιώς θα ήξερες.

Link to comment
Share on other sites

υπερβάλεις λίγο τριστένο ημου φαίνεται?

το stripping αποδίδει και πάρα πολύ......

ακόμα και σε p3

μήπως κάτι έκανες λάθος?

εμένα π.χ. φοράγανε διφορετικό φιρμγουερ 2 δίσκοι κατα τα αλλα πανομοιότυποι και το ραιντ 0 απέδιδε τα μισά του ενός

και εννοείται δε χρειάζεται να δοκιμάσω ούτε μακ ουτε γκουντις

σχολιάζω πάντα με βάση αυτα που χρησιμοποιώ ;)

Link to comment
Share on other sites

πλαψεβο effect είναι να κοιμάσαι με τα τσαρούχια και επειδή σου είπαν πως έιναι κομψά να νομίζεις οτι πήρες πράντα

ολοι κάνουμε το ίδιο λάθος εκτός απο εσένα που έστησες κάποτε soft raid με συστοιχία floppy?

γιατί να είσαι τόσο απόλυτος?

ακόμα και σαν placebo πάντως κάνει καλή δουλειά

after all Success it's a mind Game

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.