Jump to content



Raid


Kid

Recommended Posts

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply
εγώ ειμαι το 81 Γεναρη κιολα , να πώ καμια γνώμη η να φέρω τον κηδεμόνα μου αυριο το πρωί να μιλήσει με τον spc
Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 14:39]

ο SPC είναι ο λυκειάρχης ?

πολλές εξυπνάδες ακούω τελευταία και θα κηρύξω διακοπή εργασιών RMA και ''θα σας δείξω εγώ, θα δείτε τι θα πάθετε''.

Φυσικά και όχι ποιος ειπε τέτοιο πράγμα :p To καλύτερο παιδι ειναι έτσι ξέρω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 14:26]

γκουχ γκουχ....

εμ τώρα και συ με bench 5+ετίας θες να τ' ακούσεις απ τον tristeno μου φαίνεται....:p

Μάλλον δεν το διάβασε καλά το άρθρο γιατί τα ίδια πράγματα λέει.

# The data transfer rate of the array is always the number of drives times the data transfer rate of the slowest drive, as long as the stripe size is small enough.

Και αμέσως παρακάτω συμπληρώνει ότι μόνο σε καταστάσεις διαμεταγωγής μεγάλων αρχείων θα δεις την διαφορά και όχι στην χρήση Office ή παιχνιδιών. Αυτό που είπαμε δηλαδή. Επιπλέον ξαναέγραψα ότι μπορεί με δίσκους ΑΤΑ33 να δεις κάποια διαφορά (να συμβουλέψουμε να πάρει ΑΤΑ33 για να δει διαφορά στο RAID?), αλλά με τους σύγχρονους δίσκους οι διαφορές είναι αμελητέες.

# The data access time of a RAID 0 array is either the same as of the slowest drive, or in case of identical drives the access time is equal or slightly higher than of one drive in the array

Αυτό που λέμε τόση ώρα ότι το access time αυξάνεται σε RAID.

# If one drive in the array fails, all data will be lost, because if one stripe of a file is missing, the file cannot be retrieved anymore.

Τα είπαμε.

Τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

είναι εύκολο να εξάγεις αποσπασματικά όποια αλήθεια σε βολεύει

μου φαίνεται πως το καρότο που κρέμασες μπροστά απο τις παρωπίδες σου σε κρατάει γερά στο δρόμο που διάλεξες.....

ας μη τα επαναλαμβάνουμε εσύ έχεις μόνο μικρά αρχεία (που το raid ούτε κερδίζει ούτε χάνει)

και καθόλου μεγάλα (που το raid μαμεί)

τι να πω....

επίσης απο έναν άνθρωπο που bench-αρει κάργα θα περίμενα να παει πάσο βλέποντας οτι

απλά χάνει σε επιδόσεις,άσχετα απο σφάλεια έτσι το raid 0 ρίχνει στα αυτια σε κάθε μονο δίσκο

και αν ο raptor είναι γρήγορος αρκετά για σένα ,δοκίμασε να το εντάξεις σε ένα raid 0 έτσι για το μαμώτο για να δεις τι σημαίνει επίδοση και scalability

post-130-1416072232,1504_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο απλός χρήστης έχει και αυτός swap file, παίζει βαριά παιχνίδια και μετακινεί πολλά και μεγάλα αρχεία ακόμα και ερήμην του aka defragment. Σε όλα αυτά το raid είναι μακράν καλύτερο του μονού δίσκου. Προφανώς στα μικρά αρχεία δεν υπάρχει σημαντική διαφορά, ειδικά όταν είναι μικρότερα του stripe αλλά ποιός στήνει raid για να το γεμίσει txt. doc. και .jpg των 50kb;

Link to comment
Share on other sites

http://www.storagereview.com/php/benchmark/bench_sort.php

Τριστενο κοιτωντας και το παραπανω αυτο που ηθελα να πω ειναι εαν εξαιρεσεις παλιους δισκους και του πανακριβους scssi ολοι οι αλλοι οι δισκοι ειναι στην ιδια σχεδον κατηγορια 450+-100 που σημαινει οτι τα 20 πανω ειναι αρκετα μεγαλη δαιφορα και το 10% διαφορα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο.Ενσταση παλι ειναι κατα ποσο αυτα τα προγραμματα ειναι αξιοπιστα για το τι μετρηση αντιπροσωπευουν.Που οπως ειπε και ο Φανης

Αρχική απάντηση από RootX

To review του anand από όσο θυμάμαι το αμφισβήτησε αρκετός κόσμος. Το storagereview από την άλλη, ειναι εξαιρετικό site δεν έχω λόγο να αμφσβητήσω τα αποτελέσματά του όμως και τα bench αλλά και η αίσθηση που σου αφήνει το raid0 δείχνουν αισθητή βελτίωση.

Το αν η βελτίωση αξίζει τα extra φράγκα ή τον κίνδυνο, ε δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό.

αυτο ειναι που δεν το χωραει το μυαλο μου οτι τοσο διαφορα στην αισθηση και μονο 10%.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 15:35]

είναι εύκολο να εξάγεις αποσπασματικά όποια αλήθεια σε βολεύει

μου φαίνεται πως το καρότο που κρέμασες μπροστά απο τις παρωπίδες σου σε κρατάει γερά στο δρόμο που διάλεξες.....

ας μη τα επαναλαμβάνουμε εσύ έχεις μόνο μικρά αρχεία (που το raid ούτε κερδίζει ούτε χάνει)

και καθόλου μεγάλα (που το raid μαμεί)

τι να πω....

επίσης απο έναν άνθρωπο που bench-αρει κάργα θα περίμενα να παει πάσο βλέποντας οτι

απλά χάνει σε επιδόσεις,άσχετα απο σφάλεια έτσι το raid 0 ρίχνει στα αυτια σε κάθε μονο δίσκο

και αν ο raptor είναι γρήγορος αρκετά για σένα ,δοκίμασε να το εντάξεις σε ένα raid 0 έτσι για το μαμώτο για να δεις τι σημαίνει επίδοση και scalability

Επειδή μάλλον δεν τα διαβάζεις ολόκληρα σου βάζω και το συμπέρασμα του ΔΙΚΟΥ σου άρθρου

Most office applications simply don't need the huge amounts of transfer speed offered by FastTrack66, but there's at least a tiny improve in scores from one to the next faster array. Excel turned out to be the one program that benefits from the stripe sets most. The increase in Excel scores it not quite as little as tiny as in case of the Sysmark overall score.

The Benchmark Summary

* Normal software doesn't benefit much from FastTrak's superior data transfer power

Και για τον raptor σε RAID τα δείξαμε και τα είπαμε στην αρχή. Όσο πιο γρήγοροι οι δίσκοι τόσο μικρότερο το όφελος από το RAID0.

Δεν μου λες ποιά η διαφορά που είδες στο άρθρο του TOM σε σχέση με τα άλλα, γιατί εγώ είδα ότι καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

παντού λέει για αυξησεις απο tiny εως μικρές ακόμα και στο Excel να στο μεταφράσω η θα το παραφράσεις και μόνος σου????

ΕΓΩ πάω πάσο, γιατι ΕΣΥ θέλεις να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις

λυπάμαι

Link to comment
Share on other sites

" Με τους σημερινούς δίσκους οι διαφορές είναι πολύ μικρές."

Αναρωτιέμαι τι δεν κατάλαβες. Το λέω από την αρχή. Δεν είδα απάντηση για το τι διαφορετικό λέει το άρθρο που ξεθαψες σε σχέση με τα δικά μου link.

Link to comment
Share on other sites

με τους σημερινούς δίσκους το scalability ενισχύεται

και η διαφορά είναι χαωδης εσ΄τι δεν καταλαβαλινεις απο αυτα που λένε όλοι?

αλλα είπαμε ομαδική υπνωση και πλασεμπο δράση είναι η καραμέλα σου

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποφασίσεις αν διαφορές είναι χαώδεις ή tiny έως μικρές όπως λες παραπάνω μας το λες και μας δίνεις και ένα link (γιατί αυτό του Θωμά μάλλον κακό σου έκανε)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Παρατράβηξε.

Ο φίλος μας σίγουρα θα έχει καταλάβει πολλά και με βάση τα άρθρα που αναφέρθηκαν αλλά και τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός. Μπορεί να αποφασίσει εύκολα σύμφωνα με τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 17:13]

:hmm:

μου είπανε να πω οτι έχεις Δικιο

Παρακαλείται όποιος κάνει edit τα post του Saga να σταματήσει αμέσως γιατί θα τον φάει ο μαύρος Office.

:flower:

Link to comment
Share on other sites

oxi ρε πανω που ελεγα οτι θα πεσει ξυλο να σου ο κακος admin και ριχνει νερο στη φωτια!!!Λαδι ριχνουν ρε συ σε τετοιες περιπτωσεις οχι νερο!!!:devil: :devil: :devil: :flower: :flower:

Kid αν σου βασταει ξαναρωτα......!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα! θα ξαναρωτήσω αλλά κάτι άλλο σε κάποια άλλη χρονική στιγμή.. Για το Raid μου λύθηκαν οι απορίες. Σε έναν μήνα δεκαοχταρίζω και ως πρωτοετής φοιτητής Πληροφορικής παρακαλώ :p που σέβεται τον εαυτό του θα σας γεμίσει το forum με ηλίθιες απορίες. :red:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.