Jump to content



Απορίες σχετικά με σκληρούς τύπου Sata


petaloudaki

Recommended Posts

Γειά σας είμαι άσχετος :p σχετικά με τον τύπο σκληρών δίσκων Sata. Για αυτό θα ήθελα όποιος έχει όρεξη και ξέρει κάποια πράγματα να με βοηθήσει σχετικά με αυτό το θέμα. Ποιά είναι τα προτερήματα τους?Τα μειονεκτήματα? Όταν λέμε Raid 0+1 και κάτι τέτοια τιο εννοούμε? Και τέλος θα δώ διαφορά εάν αντικαταστήσω τους απλούς δίσκους με κάποιον Sata? Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άκου:

1. Είναι σχετικά πιο γρήγοροι (133MHz νομίζω αντί για 100) αν και η διαφορά δεν γίνεται αισθητή

2. Έχουν πολύ μικρότερα καλώδια πράγμα που διευκολήνει πολύ την τακτοποίηση των καλωδίων

3. Έχουν μικρότερη κατανάλωση (νομίζω δλδ)

4. Τους συνδέεις point to point και έτσι δεν μπλέκεις με master, slave και jumperάκια

Επίσης μια διαφορά τους είναι οτι οι Serial ATA όπως λέει και το όνομά τους επικοινωνούν με τη mobo σειριακά και όχι παράλληλα και εξού και τα μικρότερα καλώδια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.