Jump to content



Τι βιβλία διαβάζετε και ποιά σας άρεσαν?


Wizard!

Recommended Posts

Δε βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα και πιστεύω ότι πολλοί διαβάζουμε.

Ξεκινάω λοιπόν έγω με αυτά που πέρασαν από τα χέρια μου τον τελευταίο καιρό, είτε για πρώτη φορά είτε για επανάλληψη:

1. Πλούσιος μπαμπάς, φτωχός μπαμπάς - Ρόμπερτ Κιγιοσάγκι - Κλειδάριθμος

Κορυφαίο, και ανοίγει τα μάτια μας σε πολλά πολλά θέματα οικονομικής φύσεως. Όποιος το διαβάσει και συνεχίσει να παραπονιέται ότι δεν έχει χρήματα και φταίει κάποιος άλλος όπως το κράτος κλπ., είναι άξιος της τύχης του

http://www.greekbooks.gr/web/book/details.aspx?ProductID=136801

2. 21 Απαράβατοι νόμοι της Ηγεσίας - Τζον Μάξγουελ - Κλειδάριθμος

Ο Τ.Μ. είναι ο πιό γνωστός συγγραφέας βιβλιών ηγεσίας στον κόσμο. Η διαφορά της ηγεσίας από το μάνατζμεντ, είναι ότι ο ηγέτης είναι ο μεγαλύτερος υπηρέτης και όχι το αφεντικό. Τον ηγέτη τον ακολουθούν στον πόλεμο, το αφεντικό το ακολουθούν άμα πληρώνει καλά.

http://www.greekbooks.gr/web/book/details.aspx?ProductID=136798

3. Ο Θαυματουργός ψύθιρος του Ερμή - Λεωνίδας Χατζηνικολάου - Ελληνικά Γράμματα

Ένα βιβλίο που με συνεπήρε, με ανυσήχισε πολύ και μου δημιούργησε πολλά πολλά ερωτηματικά κάνοντάς με να θεωρώ τον "Κώδικα Νταβίντσι" παραμυθάκι για παιδάκια. Αν είναι να διαβάσετε μόνο ένα βιβλίο στη ζωή σας, διαβάστε αυτό.

http://www.greekbooks.gr/web/book/details.aspx?ProductID=163989

υ.γ.: Δεν κάνω διαφήμιση στο gb, απλά με βολεύει πολύ η αναζήτησή του ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολύ. Τελευταία μου άρεσε η Θεραπεία του Σοπενάουερ η οποία με ώθησε στο να διαβάσω και ένα βιβλίο του. Πολύ μαυρίλα όμως. "Η ζωή είναι ένα εκκρεμές που ταλαντεύεται ανάμεσα στα βάσανα και την ανία". Χτες ξεκίνησα τον κολοσσό του μαρουσιου του Χενρι Μίλλερ, που αφορά τις εντυπώσεις του από την Ελλάδα την περίοδο του μεσοπολέμου.

Με κάποια παιδιά ξεκινήσαμε το www.hors.gr αλλά ψόφησε στο δρόμο και είμαστε στη φάση της αναζήτησης και ανάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κ τα βιβλια γενικως δεν τα παμε καλα. πρεπει να με κεντρίσει παρα πολυ για να κατσω να το διαβασω....Τα τελευταια 4 χρόνια, εχω διαβασει 2 βιβλία. και αυτα μεσα σε 1 μηνα. Ηταν το Illuminati και ο Kωδικας Davinci.

Το τελτευταιο βιβλίο που προσπαθώ να διαβάσω (και αυτο λογω ελειψης χρόνου" ειναι το "Μαθετε το RedHat Linux" !!!(κ δεν κανω πλακα)

Link to comment
Share on other sites

Απο βιβλία ΠΟΛΛΑ, αλλά μόνο 1 ήταν λογοτεχνικό... ΛΟΛ

Αν θυμαμαι καλα λεγοταν "Το ταξιδι που σκοτωνει", μου αρεσε αρκετα.

Και αυτό πριν πολύ καιρό...

VIM for dummies διαβάζει ο από πάνω, λέει, ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικώς διάβαζα πολύυυυυυυυ αραιά ( ή και καθόλου) αλλά μου κάνανε δώρο φέτος στα γενέθλιά μου το Illuminati και είπα να αρχίσω. Αρκετά καλό θα έλεγα, διάβασα και τον αρκτικό κύκλο, τώρα τελειώνω την τριλογία του κόσμου του Φιλιπ Πούλμαν και σειρά έχει στο ράφι το "ψηφιακό οχηρό" του Brown.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Εγώ γενικώς διάβαζα πολύυυυυυυυ αραιά ( ή και καθόλου) αλλά μου κάνανε δώρο φέτος στα γενέθλιά μου το Illuminati κ

να το πεταξεις το ταχυτερο δυνατον , τζαμπα το χρονο που θα φας. Διαβασε κατι που να καλλιεργει το μυαλο σου , οχι να το γεμιζει με *****

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

να το πεταξεις το ταχυτερο δυνατον , τζαμπα το χρονο που θα φας. Διαβασε κατι που να καλλιεργει το μυαλο σου , οχι να το γεμιζει με *****

δεν νομίζω ότι χάνεις κάτι διαβάζοντας βιβλία, διευρύνεις τις απόψεις σου και βελτιώνεις την κρίση σου. καλό είναι να διαβάζεις από όλα τα είδη, και να μην κάνεις αφορισμούς "πέταξέ το" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πιό πάνω, αν διαβάσετε το "Θαυματουργός Ψίθυρος του Ερμή" θα σας φανούν παιδικά τα βιβλιά του Dan Brown, όχι από λογοτεχνικής απόψεως, αλλά από το τι πραγματεύονται :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

δεν νομίζω ότι χάνεις κάτι διαβάζοντας βιβλία, διευρύνεις τις απόψεις σου και βελτιώνεις την κρίση σου. καλό είναι να διαβάζεις από όλα τα είδη, και να μην κάνεις αφορισμούς "πέταξέ το" κλπ.

αποψη σου φιλε. Αυτα τα βιβλια δεν διευρηνουνε καμμια αποψη , κλεινουνε ματια. Θεωρω μικρο το χρονο που εχουμε ως ελευθερο και χαζο να το σπαταλαμε σε βλακειες οταν υπαρχουνε ΔΙΣ. βιβλιων με πολυ αξιολογο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Από βιβλία που διάβασα τελευταία,κλασσικά Harry Potter & The Half-Blood Prince καθότι φαν,το Illuminati το θεωρώ το καλύτερο βιβλίο του Brown χωρίς όμως να έχω διαβάσει ακόμα το ψηφιακό οχυρό.Αυτές τις μέρες τελειώνω το 8 και μετά θέλω να αρχίσω την Τέχνη Του Πολέμου του Shun Tsu.

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει που ολοι θελουμε μυστηριο και περιτεχνους προβληματισμους, αλλα τα απλα πραγματικα προβληματα τα εχουμε στο ψιλοχεσιμο... Πες οτι υπαρχουν οι εξωγηινοι οτι οι ελληνες ζησαν και στον Δια οτι υπαρχουν 350 διαστασεις και οτι οι μαιμουδες παλιοτερα ηταν ανθρωποι...

Εγω αυριο παλι μουτζες θα μοιραζω απο το παραθυρο του αυτοκινητου μου... :p

Και Αυριο ο επιχειρηματιας και ο νταβατζης θα οδηγαει την φερραρι παλι, και αυριο παλι φασολια απο το dia θα αγορασω για να μου μεινουν λεφτα να πληρωνω το κινητο και τη βενζινη... :woot: :alien:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.