Jump to content



Ποσο ρολο παιζουν τα timings στα παιχνιδια ?


Alexandros

Recommended Posts

Συμφωνα με το techreport (αρκετα αξιοπιστο κατα τη γνωμη μου) μικρο οταν παιζουμε σε χαμηλες αναλυσεις και μηδενικο σε υψηλες !

http://techreport.com/etc/2005q4/mem-latency/index.x?pg=1

Αυτο δεν σας προβληματιζει ? Μηπως τελικα το κυνηγι των σφικτων timings εχει να κανει μονο με σκορ σε μετροπρογραμματα ?

:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Στις μικρες αναλυσεις αφου το bottleneck ειναι ο επεξεργαστης-μνημες, λογικα εκει θα επρεπε να φανει η διαφορα στα timings στο μαξ... και παλι βλεπουμε 2 fps διαφορα σε καποια παιχνιδια :...:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει ακομα το λινκ (τωρα ανοιγει-μετα θα το δω) αλλα το σημαντικο ρολο το παιζει η καρτα γραφικων (και ο επεξεργαστης κατα δευτερο αλλα σημαντικο ρολο) .Πχ οι περισσοτεροι παιρνετε 6800GT h 7800 για πλακα και σε συνδιασμο με καποιο διπυρηνο στα 2600 η απλο στα ιδια η πιο πανω θα δεις διαφορα απο τα τιμμινγς????Αν εισαι ψειρας και κοιτας το απειροελαχιστο(εγω ειμαι) θα δεις διαφορες στον τροπο που φορτωνει το παιχνιδι και αλλαζει τα μενου μεσα σε αυτο!Μετα αν τα 58φπσ γινουν 60 η τα 150 γινουν 160 μαλλον δεν 8α το προσεξει κανεις!!Αλλα θα κυνηγαω τα σφιχτα τιμμινγκς μονο και και μονο για να φορτωνει οτιδηποτε πιο γρηγορα παρα για τα οσα fps παραπανω πιασει μεσα στο παιχνιδι!Εχω αδικο!

(να δω και το λινκ και θα προσθεσω -αναιρεσω καποιες αποψεις)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μονο τα timmings κανουν τις καλες μνημες? Διαφορα σε fps σιγουρα υπαρχει αν βαλεις value ram και τπτ ram o/ced με καλα timmings. To θεμα ειναι τι συμφερει τελικα. 2 gb μετρια timmings ή το τοπ κιτ του 1GB.Μαλλον το πρωτο αν κρινω απο νεα games quake wow κλπ. Πειτε αποψεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει κάποια διαφορά στα παιχνίδια, είτε με 2-2-2-5 είτε με 2,5-3-3-8. Τώρα αν φορτώνει 1 δεύτερο πιο γρήγορα ή αν έχει 2 fps παραπάνω, δεν είναι κάτι που το καταλαβαίνεις ούτως ή άλλως....

Αρχική απάντηση από Papas

To θεμα ειναι τι συμφερει τελικα. 2 gb μετρια timmings ή το τοπ κιτ του 1GB.Μαλλον το πρωτο αν κρινω απο νεα games quake wow κλπ. Πειτε αποψεις!

Ένα σετάκι 2GB για καθημερινή χρήση και ένα τοπ κιτ 1GB για bench :p:D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει ο κολλητος μου 2 γιγα Kingston Value Ram εδω και πολυ καιρο (1,5 χρονια) στον 2,8ghz prescott του με 2 raptορs (το εχει για μουσικη το PC) μπορω να πω πως για real life performance (οχι benches δηλαδη) χιλιες φορες τα 2γιγα μνημης σε 2,5-3-3-8 παρα 1γιγα 250fsb σε 2-2-2-5. Οταν παιζεις doom3 η κατι αναλογα βαρυ και δεν σταματαει πουθενα για να κανει caching πραγματικα το gaming ειναι απολαυση. Βεβαια 2 γιγα με 250 fsb σε 2-2-2-5 would be the best of both worlds! :jump:

Και για να προλαβω μερικους τα εχω τσεκαρει τα chips και δεν ειναι bh5 :cry:

Link to comment
Share on other sites

πολλα παιχνιδια αρχιζουν και διψουν για 2 GB μνημης και πιστευω οτι τα 2ΓΒ θα φορτωνουν και πιο γρηγορα απο τα 2χ512 2-2-2...εγω προσανατολιζομαι προς τα εκει... εστω 2.5-3-3 ειναι μια χαρα γαι 2χ1ΓΒ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως Τσιμπισα ενα 2GB kit και ησυχασα. Οντως τα νεα games θελουν πανω απο ενα Giga αλλιως θα θες να πεταξεις το pc σου απτο παραθυρο αν εκει που παιζεις cahcari σε μαχες για παραδειγμα και χανεις συνεχεια. Σπαστικο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες me too τσιμπησα ενα Kitακι Gskill 2*1gb(τις περιμενω για την ακριβεια με μια δανεικη 512 απο το αλλο συστημα - και σερνεται -)αλλα σε καμια περιπτωση δεν με νοιαζουν τα timings!Κατυτερα 2,5-3-3-7 και ψηλο fsb...παρα τν πιεση του 2-2-2-5...

Απλα να σας πω ενημερωτικα οτι επαιζα F.E.A.R και Quake με 3GB μνημη και απλα ηταν ολα τερμα και δεν κολουσσε πουθενα...δηλαδη πηγαινε αργα λογο του κλασιματος της 6800gt χωρις ομως παγωματα!

Μεγαλη υποθεση η RAM!

Link to comment
Share on other sites

λιγακι εκτος τοπικ αλλα δεν βοηθαει (ειδικα με 2ΓΒ μνημη) να βαλεις paging file size μηδεν ?? :cool: με 1 ΓΒ και paging file size μηδεν τρεχουν ολα πιο στρωτα αλλα υπαρχουν παιχνιδια που δε τρεχουν καθολου (οπως το DOOM) οποτε αναγκαστικα το εχω στα 1024-2048. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα γρήγορο test με GSKILL 2x1GBZX PC3200

1280Χ1024 2-3-2-5

3DMark Score____________________5796 3DMarks

GT1 - Return To Proxycon 25.5 FPS

GT2 - Firefly Forest 17.4 FPS

GT3 - Canyon Flight 28.1 FPS

1280Χ1024 3-4-4-8

3DMark Score____________________5779 3DMarks

GT1 - Return To Proxycon 25.3 FPS

GT2 - Firefly Forest 17.4 FPS

GT3 - Canyon Flight 28.1 FPS

1024Χ768 2-3-2-5

3DMark Score____________________6746 3DMarks

GT1 - Return To Proxycon 29.2 FPS

GT2 - Firefly Forest 20.4 FPS

GT3 - Canyon Flight 33.0 FPS

1024Χ768 3-4-4-8

3DMark Score____________________6747 3DMarks

GT1 - Return To Proxycon 29.3 FPS

GT2 - Firefly Forest 20.4 FPS

GT3 - Canyon Flight 32.9 FPS

Test on.

ABIT - 7800GT - OPT 146 default speeds

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus

Snips καλως αλλα επρεπε να δοκιμασεις και τις πιο μεγαλες αναλυσεις κε καθε timings!!!Ετσι δεν μας λες κατι,εξαλλου δε στον τιτλο του thread... :nerd:

Όταν αγοράσω monitor που να υποστηρίζει υψηλότερες αναλύσεις από 1280x1024 δεν θα το ξεχάσω...:OT:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από blade_pan [12-11-2005 13:30]

Παιδες me too τσιμπησα ενα Kitακι Gskill 2*1gb(τις περιμενω για την ακριβεια με μια δανεικη 512 απο το αλλο συστημα - και σερνεται -)αλλα σε καμια περιπτωση δεν με νοιαζουν τα timings!Κατυτερα 2,5-3-3-7 και ψηλο fsb...παρα τν πιεση του 2-2-2-5...

Απλα να σας πω ενημερωτικα οτι επαιζα F.E.A.R και Quake με 3GB μνημη και απλα ηταν ολα τερμα και δεν κολουσσε πουθενα...δηλαδη πηγαινε αργα λογο του κλασιματος της 6800gt χωρις ομως παγωματα!

Μεγαλη υποθεση η RAM!

:OT: δεν δικαιολογειτε να σου κολαει το fear με 6800 gt......

εγω με 2x512 bh5 (2-2-2-5) cpu: amd64 3500+ k 6800gt με dfi sli-d το παιζω το fear αψογα χωρις ιχνος κοληματος με deault καταστασεις εκτος απο τις ram....με 1280χ1024

κατι αλλο φταιει για ψαξε το..τι cpu εχεις?,για τι αναλυσεις μιλας?:OT:

παιδια προσωπικα εχω δει διαφορα με τα clocks των μνημων.....για παραδειγμα στο most wanted οταν υπερχρονιζα λιγο τις μνημες και τα clocks τους ολα μα ολα τρεχαν πιο γρηγορα και πιο ομαλα.....!!!!;)

μεγαλη διαφορα οταν η μνημη της vga φουλαρει και περνουνε τα ηνια οι ram..........

αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη........:whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.