Jump to content



1GB UTT/BH-5 vs 2GB...?


Hydrus

Recommended Posts

Επειδη ερχονται Χριστουγεννα σκεφτομαι να κανω ενα δωρο στο pcaki μου οποτε σκεφτομαι για ενα απ τα παραπανω.Βασικα θελω να ρωτησω τα εξης:Aσχετα απο benchmarks ποση διαφορα κανουν στα παιχνιδια τα 2gb(ΤwinMos για την ακριβεια) εν σχεσει με 1GB(2*512) μιας καλης UTT/BH-5 στα 250 αλλα και ποια η γενικοτερη συμπεριφορα του συστηματος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες.Εαν θα παρω 2GB θα παρω οτι πιο φθηνο δλδ κατι twinmos 2χ1024(114e/stick) γατι θεωρω ακομα τα stick του 1GB ανωριμα και ακριβα,οχι ομως οτι δεν βγαινουν και αξιολογα.Απλα συγκρινιντας τα 2gb που προανεφερα εν σχεσει με 2x512 Μushkin XP4000RedLine που ειναι 250(2-2-2-5) και πανω κατω ιδια τιμη ποια η διαφορα τους σε παιχνιδια αλλα και στην ολη αποκριση του συστηματος.Οποιος εχει δοκιμασει και το ενα και το αλλο ας μου πει παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη ειναι να πάς σε 2χ1024...

Οι διαφορές 2.5-3-3-8 π.χ. με 2-2-2-5 δεν είναι και τόσο τραγικές,όχι οτι δεν υπάρχουν αλλά σε everyday use δεν είναι και τίποτα σπουδαίο...

Είδα το quake4 με 1 και 2 Gb,οι διαφορές στο φόρτωμα τραγικές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανώριμα τα 1gb. Μπορείς να βρεις από όλες σχεδόν τις εταιρείες πια και με καλά timings κτλ. Το θέμα είναι αν είναι προτιμότερο να βάλεις ακόμα 2 Χ 512 σε ήδη υπάρχον σύστημα ή να αλλάξεις σε 2 Χ 1GB.

Αν έχεις nf4 θα πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα δουλέψεις με 2Τ με 4Χ512 με ότι συνεπάγεται αυτό σε επιδόσεις. Γενικά όμως οι διαφορές για την ίδια συχνότητα CPU μνήμης δεν θα είναι παραπάνω από 10% ανάμεσα στην καλύτερη και χειρότερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Gabriel καλα με το φορτωμα,τι γινεται ομως γενικα με το gameplay;

Tristeno σε 4χ512 με τιποτα,αλλα αυτο το 10% δεν ειναι που μας κανει τελικα να ψαχνομαστε με ολα;

ΝοDsl οι Ballistix εχουν Micron 5B G

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδόσεις πέφτουν αρκετά με 4X512 (πιό οικονομικη λύση για 2GB) λόγω ότι δουλεύεις με 2Τ.Στο memory bandwidth χάνει γύρω στο 15% και σε παιχνίδια 3-4%.Αν βάλεις 2GB με 2x1, δουλεύεις με 1Τ,τότε είναι απλά θέμα χρονισμών στις μνήμες σε σχέση με 2-2-2-5 rated που σε αυτή τη περίπτωση η διαφορά είναι πολύ μικρότερη (cas2.5 vs cas2 για παράδειγμα).Αν έχεις nf4 series ισχύει το παραπάνω (1t vs 2t).

Είδα πρόσφατα το quake4 πάντως σε 4x512/2Τ και στο δικό μου με 2x512/1Τ και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η διαφορά στο φόρτωμα,στο gameplay η διαφορά είναι όπως σου προανέφερα 3-4% και δεν έγινε αντιληπτή από μένα.

Πήγαινε για 2x1GB,σε αυτή τη περίπτωση θα δουλεύεις με 1Τ.Μη ξεχνάς ότι στα παιχνίδια,το φορτίο το αναλαμβάνει η GPU,μη περιμένεις αντιληπτό framedrop.

π.χ έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ:

Game1

2x512/1T 240MHz-2-2-2-5 fps 100 Πολύ swapping

4x512/2T 240MHz-2-3-2-5 fps 95 Eλάχιστο Swapping

2x1GB/1T 220MHz-2.5-3-3-8 fps 95 Eλάχιστο Swapping

Tα 4χ512 με το 2χ1 έρχονται στα ίσα,διότι το 2t των 4χ512 ρίχνει τις επιδόσεις.

Καλές μνήμες 2χ1gb υπάρχουν αλλά για 2-2-2-5 στις ίδιες συχνότητες με τις 2χ512 πολύ δύσκολα ή πολύ δυσανάλογα σε κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.