Jump to content



Overclock σε Linux


Aramil

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Aramil

Είμαι καινούργιος στο Linux και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν προγράμματα για o/c σε CPU κάρτα γραφικών κάθως και εφαρμογές όπως το SpeedFun.Ευχαριστώ!

cpuburn υπάρχει σίγουρα. επίσης υπάρχει tool για να κλοκάρεις την κάρτα γραφικών (nvidia, δεν ξέρω τι παίζει για ati).

το lmsensors είναι αυτό που κάνει τη δουλειά για τις θερμοκρασίες.

με λίγο ψάξιμο μπορείς να τις φορτώνεις σε web σελίδα (π.χ. τις θερμοκρασίες του δίσκου) και να βλέπεις από παντού τι θερμοκρασίες έχει ανά πάσα στιγμή το (always on inet) pc σου :)

edit: και beches υπάρχουν άπειρα, αλλά δε θα σου δώσουν τα ίδια αποτελέσματα με windows οπότε δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα (π.χ. spi 1M με ένα τυχαίο πρόγραμμα που είχα χρησιμοποιήσει, μου χε κάνει 5 sec ενώ στα win θέλω 40 - δε λέω ότι έχει κάποιο νόημα αυτή η διαφορά στην ταχύτητα, απλά δουλεύει μ'άλλον τρόπο το πρόγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.