Jump to content



6800 msi agp και arctic cooling nv silencer 5


psyber

Recommended Posts

εχει αλλαξει κανεις τη μαμα ψυξη με αυτο το ψυκτρονι της arctic cooling ?ειναι οντως αθορυβο?η δια φορα στο θορυβο ειναι μεγαλη?απο επιδοσεις τι λεει?θελω να κανω τη vga να σκασει και δε μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psyber [Σήμερα, στις 00:00]

εχει αλλαξει κανεις τη μαμα ψυξη με αυτο το ψυκτρονι της arctic cooling ?ειναι οντως αθορυβο?η δια φορα στο θορυβο ειναι μεγαλη?απο επιδοσεις τι λεει?θελω να κανω τη vga να σκασει και δε μπορω.

φιλε μου την πουλησα προχθες ετσι ακριβως (με το nv silencer 5Rev2)

ειναι πιο αθορυβο απο τη στοκ ψυκτρα

και το κυριοτερο:

βγαζει τον θερμο αερα της vga εξω απο το κουτι και δεν τον ανακυκλωνει εντος του

για τα λεφτα που κοστιζει αξιζει ασυζητητι

απλα προσεξε λιγο το σφιξιμο των τεσσαρων βιδων του

γιατι δεν εχουν στοπ και πρεπει να βιδωθουν ομοιομορφα ωστε να πατησει σωστα η ψυκτρα

(μετρα τις στροφες σε καθεμια βιδα ξεχωριστα)

Link to comment
Share on other sites

Οταν είχα την συγκεκριμένη κάρτα αρχικά είχα πάρει το silencer, αλλά προσωπικά ακόμα και στα 7v (επειδή έχω μεγάλο κόλλημα με τον θόρυβο) με ενοχλούσε επειδή έκανε ενα πολυ μικρο σπαστικό θόρυβο που ειναι λιγο δυσκολο να τον περιγραψω (αμελητεο για τους περισοτερους). Φυσικά ηταν πιο πολυ πιο αθόρυβο απο την μαμισια ψυχτρα. Είχα και πριν silencer σε μια 9800Pro αλλά εκεινο ήταν οντως αθόρυβο.

Την λυση την βρηκα στην Zalman VF-700CU που ειναι τελείως αθόρυβη και δεν ακούγεται καθόλου. Τώρα την έχω και στην 6800GT pci-e και ειναι και παλι ok.

Φυσικά στα δικιά σου αυτιά το silencer μπορει να ειναι οκ ;)

Link to comment
Share on other sites

κοπριτη ειδα την αγγελια σου στις πωλησεις και προσπαθησα να σου στειλω mail δεν μπορεσα .ευτυχως απαντησεσ εσυ στο thread .εγκρινεις να την αγορασω το eshop την ειχει 22 euro .mitsosoft η ζαλμαν εχει καλυτερες επιδοσεις ?σαν κατασκευη δεν με γεμιζει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psyber [Σήμερα, στις 17:27]

.mitsosoft η ζαλμαν εχει καλυτερες επιδοσεις ?σαν κατασκευη δεν με γεμιζει...

Στο δικο μου συστημα με το silencer στα 7v και το Zalman στα 5v (1600rpm) απο θερμοκρασίες σε default χρονισμους το zalman ήταν 1-3 βαθμούς πιο κάτω idle και full load. Στα 12v δεν θυμάμαι επειδή ποτέ δεν το δούλεψα εκει λόγο θορύβου (για τα δικα μου δεδομένα). Πιστέυω αν θες για o/c το silencer πρεπει να τα πηγαινει καλύτερα επειδή πιάνει και τις μνημες μαζι. Παντως και τωρα που εχω το ιδιο zalman (πάλι στα 5v) στην 6800GT την λειτουργω @400/1100 ΄και full load παει max 68-70, idle ειναι 50-52 αυτη την εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,την Zalman που λεει ο Δημητρης δεν την ξερω

οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη

παντως αποσα διαβασα πριν, ακουγεται πολυ καλη και αυτη

αλλα προσωπικα εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο το Silencer που δοκιμασα...

(οντως παντως δεν ηταν τοσο αθορυβο οσο το αντιστοιχο της 9800 που ειχα κι εγω παλιοτερα)

οποιο κι απ'τα δυο να παρεις παντως, δεν νομιζω να μεινεις ανικανοποιητος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psyber [17-11-2005 00:00]

εχει αλλαξει κανεις τη μαμα ψυξη με αυτο το ψυκτρονι της arctic cooling ?ειναι οντως αθορυβο?η δια φορα στο θορυβο ειναι μεγαλη?απο επιδοσεις τι λεει?θελω να κανω τη vga να σκασει και δε μπορω.

Για πιά MSI μιλαμε ? την GT ? 'η σκετη ?

Εάν μιλάμε για GT , προσωπικά εχω προβληματιστεί , το κουλερακι της είναι πολύ special ,χάλκινο και πολυ καλοφτιαγμένο.

Πηρα και το Silencer NV5 Rev2, αλλά δεν ξερω, εαν τελικά θα το βαλω επάνω, η καρτα ειναι αθόρυβη, και δεν φαίνεται να εχει προβλήματα θερμοκρασίας .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.