Jump to content



Επιλογή κάρτας γραφικών μέχρι 350 Ευρώ...


nickstamat

Recommended Posts

Παιδιά, έβαλα το demo του NFS Most Wanted και διαπίστωσα ότι η κάρτα μου (Nvidia FX 5900XT) τα βρίσκει σκούρα... Με overclocking δεν κατάφερα τίποτα...

Γι' αυτό σκέφτομαι μια αναβάθμιση μέσα στα Χριστούγεννα... Η κάρτα πρέπει να είναι AGP 8x, κατά προτίμηση με 256 ΜΒ μνήμης, και να κοστίζει το πολύ 350 Ευρώ, άντε 400...

Στο e-shop βρήκα αυτήν την MSI 6800GT: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514087

Αυτή πιστεύω θα κρατήσει για κανα δυο χρονάκια ακόμη...

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι η γνώμη σας φυσικά και μερικά πράγματα για τις ATI γιατί μετά τη σειρά 9xxx δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

με 400 αγοράζεις Gainward 7800GT από το eshop.gr οπότε θα σου έλεγα να ξανσκεφτείς το ενδεχόμενο να πάς σε pcie ή να δώσεις λιγότερα χρήματα για AGP8x κάρτα.

Σίγουρα θα βρεις κάποια 6800 σε μεταχειρισμένα με τιμή αρκετά χαμηλότερη της κανονικής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου'λεγα να παρεις AGP8x γιατι το υπόλοιπο pc σου ειναι μια χαρα

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=575

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=4518

εκτος και αν θες να περιμένεις για χ1800 σε AGP8x

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, μια χαρά είναι τα υπόλοιπα εξαρτήματα... Η κάρτα γραφικών δε βοηθάει στο παιχνίδι...

G10 η Χ800 Pro που έδωσες στο link έχει περίπου ίσες επιδόσεις με 6800 GT/Ultra;;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον JimmyFox,το agp δεν εχει πια μελλον και μιλαμε για 350-400ε,οχι και λιγα λεφτα.Μια 7800Gt ειναι πολυ καλυτερη απο αυτες που αναφερες.Τωρα εαν επιμενεις σε agp σκεψου οτι θα βγρι η κορυφαια της Ati σε agp αλλα με 100ε τουλαχιστον παραπανω απο τα λεφτα που διαθετεις:D κξατι που δεν το συνιστω εξαλου.

Με μια μεταχειρισμενη θα εισαι οκ κατω απο ολες τις συνθηκες:)

Link to comment
Share on other sites

Bird, αν είναι να βάλω PCI-Express, πρέπει να αλλάξω μητρική, άρα και επεξεργαστή και μνήμες... Συνολικά το κόστος θα μου βγει πάνω από 350 ευρώ, οπότε προτιμώ να πάρω μόνο την κάρτα σε AGP 8x, μιας και δεν έχω μαζέψει τόσα πολλά λεφτά...

EDIT: [δε σας προλαβαίνω ρε παιδιά!]

Δε θέλω μεταχειρισμένη, προτιμώ καινούρια, του κουτιού... ;)

Link to comment
Share on other sites

μνημες δεν χρειαζεται να πουλησεις!Πουλα μονο αυτα που εχεις (μητρικη-cpu καρτα) και τσονταρε να παρεις ειτε μεταχειρισμενα ειτε καινουργια κατι σε 939.Μητρικη υπαρχει κανουργια με 114€ αβιτ αν θυμαμαι καλα χτυπα και ενα μεταχειρισμενο venice 3000+στα 90-100€ και με ελαχιστα λεφτα παραπανω(μαζι με μητρικη+cpu+καρτα που θα εχεις ηδη δωσει) θα πας σε κατι πολυ η εστω απλα καλυτερο και με pcie πλατφορμα!

Εκει θα βρεις αρκετες καρτες να σε καλυψουν ....και δεν θα "πεταξεις" 350€ για κατι που αρχιζει να εγκαταλειπεται!(θα χεις και το συν της αναβαθμισιμοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για μεταχειρισμενη fleamarket θα βρεις αρκετες σε agp. Δεν αξιζει ομως κατα την αποψη μου να δωσεις τοσα για καρτα agp. Κρατα τα κ κανε αναβαθμα κ μετα παρε καρτα. Παντως αν επιμενεις βρισκεις μεταχειρισμενη κ γλυτωνεις περιττα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Μην αλλαξεις μητρικη. Μια χαρα ειναι η σκεψη της gt-ultra. Αν στο μελλον δε σου φτανει βαζεις μια χ1800χτ kαι καθαρισες. Το agp δεν πεθανε. Παμε εμεις να το πεθανουμε, λες και μας πεφτε λιγη μια ultra.

Οταν δε θα μπορεις να βαλεις καρτα περνεις μια νεα μητρικη με ddr3 που θα υπαρχει τοτε και τελειωσες. Ιμο παντα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μιλάω άλλη γλώσσα;;; Δεν καταλαβαίνετε τι λέω τόση ώρα;;;

Αυτή τη στιγμή θέλω μόνο μια καλή κάρτα για να παίζει το Most Wanted και να κρατήσει για κανα χρόνο ακόμη... Δε σκοπεύω να δώσω 700+ Ευρώ για να κάνω μια καλή αναβάθμιση... Χρειάζομαι ΜΟΝΟ κάρτα γραφικών και καθόλου δε με ενδιαφέρει που το AGP καταργείται... Η αναβάθμιση αργεί ακόμα...

Τέλος πάντων, μάλλον θα πάρω 6800 GT ή ακόμη καλύτερα Ultra... Ευτυχώς έχω γιορτή και γενέθλια το Δεκέμβριο, είναι και Χριστούγεννα, οπότε τη βλέπω να έρχεται... ’ντε μπας και παίξουμε λίγο σε full detail...

EDIT: "Μορφέα" έχουμε την ίδια άποψη...!

Link to comment
Share on other sites

Mα πραγματικά έχεις την εντύπωση οτι με την 6800 θα παίζεις το NFS σε full details και full AA/AF?

Kαι μάλιστα να σου κρατήσει η κάρτα 1,5-2 χρόνια?

Χλωμό, πολύ χλωμό.

Αυτό το παιχνίδι φτιάχτηκε για 7800. Όπως και όλα τα παιχνίδια από τώρα και στο εξής.

Τουλάχιστον περίμενε την 6800GS σε AGP να γλύτώσεις κάνα 100άρικο

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=16567

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Mα πραγματικά έχεις την εντύπωση οτι με την 6800 θα παίζεις το NFS σε full details και full AA/AF?

Kαι μάλιστα να σου κρατήσει η κάρτα 1,5-2 χρόνια?

Χλωμό, πολύ χλωμό.

Αυτό το παιχνίδι φτιάχτηκε για 7800. Όπως και όλα τα παιχνίδια από τώρα και στο εξής.

Θα παίζει στάνταρ με full details. Και όπως κράτησε 2 χρόνια η 5900ΧΤ, έτσι θα κρατήσει και η 6800 Ultra... Πρέπει να σου πω ότι δεν παίζω παιχνίδια, μόνο τα NFS έχω και αυτά τουλάχιστον θέλω να παίζουν καλά... Οπότε μέχρι το επόμενο NFS θα κρατήσει η 6800...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κράτα τα λεφτά σου για αναβάθμιση αργότερα.Μια καλή λύση είναι να πάρεις από το πλαίσιο την 6800LE που την δίνουν 90 ευρώ η αν είσαι τυχερός την 6800 με 100ευρώ.Γιατί με κατάλληλο overclocking φτάνουν επιδόσεις μιας 6800gt ή 6800ultra αν είσαι (πάλι)τυχερός.Την 6800gt θα την φτάσεις στις πιο πολλές περιπτώσεις.Το θέμα είναι ότι με τέτοια προσφορά έγιναν ανάρπαστες οι κάρτες,αν ψάξεις πιστεύω θα βρεις,έχει μεγάλο στοκ το πλαίσιο :D

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω το προβλημα σου φιλε μου

πριν κανεις την αναβα8μιση που λες,αξιζει τον κοπο για ενα παιχνιδι?γενικα παιζεις παιχνιδια?

δε συνιστω να δωσεις 400Ε για μια καρτα AGP που δε θα μπορεσεις να ξεφορτωθεις ποτε.δοκιμασε μεταχειρισμενη καλυτερα

επισης για το ποσο που διαθετεις δεν ξερω ποσο καλη κινηση ειναι να περασεις σε 939,αν σκεφτεις κιολας οτι παει για αποσυρση αυτο το socket

η καλυτερη συμβουλη μου ειναι να ξεχασεις το συγκεκριμενο game,ασχολησου με οσα σου τρεχουνε και οταν εισαι ετοιμος χτυπα μια καλη αναβαθμιση.εγω αυτο θα εκανα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.