Jump to content



Τοποθέτηση νέου ανεμιστήρα


Totalet1

Recommended Posts

Είμαι σχετικώς σχετική με εγκαταστάσεις hardware αλλά κάνω την πρώτη μου απόπειρα να αλλάξω ανεμιστήρα στον AMD64-FX55 μου. Πήρα ήδη τον ΖALMANSilent CNPS7000B-AlCu ο οποίος έχει μέσα στο κουτί θερμοαγώγιμη πάστα για την εγκατάσταση του.

Τις συμβουλές σας παιδιά γιατί κάποιος μου είπε να πάρω θερμοαγώγιμα αυτοκόλητα (thermal pads); είναι καλύτερα λέει...

ερωτήσεις λοιπόν...

- Είναι όντως καλύτερα???

- Που τα αγοράζω άμεσα? μαγαζί από Εξάρχεια μεριά θα βόλευε... (όχι παραγγελία από internet...)

- και πως καθαρίζω το παλιό pad πάνω από τον επεξεργαστή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω την πάστα.

Για να βγαλεις οτι εχει απομεινει βαλε ασετον ΧΩΡΙΣ λαδι και βαμβακι.

Βαλε μια μικρη ποσοτητα παστας και απλωσε την με ενα εισητηριο ή με μια τηλεκαρτα, αφηνωντα μονο ενα λεπτο στρωμα παστας πανω στν επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσηρθες στο forum!:flower: :flower: :flower:

-Οχι δεν ειναι καλυτερα απο μια καλη παστα.

-

-Εγω δεν χρησιμοποιω ασετον,αλλα ενα πανακι σαν κι αυτο που καθαριζουν τα γυαλια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Psychokiller!!!

Σαφής και περιγραφική οδηγία...:)

Για το ασετόν μέπιασε ένα τρέμουλο μόλις τ'ακουσα (μη κάψω τα 870 που έσκασα για τον FX) αλλά για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις...

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Totalet1

Είμαι σχετικώς σχετική με εγκαταστάσεις hardware αλλά κάνω την πρώτη μου απόπειρα να αλλάξω ανεμιστήρα στον AMD64-FX55 μου. Πήρα ήδη τον ΖALMANSilent CNPS7000B-AlCu ο οποίος έχει μέσα στο κουτί θερμοαγώγιμη πάστα για την εγκατάσταση του.

Τις συμβουλές σας παιδιά γιατί κάποιος μου είπε να πάρω θερμοαγώγιμα αυτοκόλητα (thermal pads); είναι καλύτερα λέει...

ερωτήσεις λοιπόν...

- Είναι όντως καλύτερα???

- Που τα αγοράζω άμεσα? μαγαζί από Εξάρχεια μεριά θα βόλευε... (όχι παραγγελία από internet...)

- και πως καθαρίζω το παλιό pad πάνω από τον επεξεργαστή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας

Καλως ηρθες στο φορουμ.

Οι περισσοτεροι εδω μεσα χρησιμοποιουμε παστα ceramique.

Για αυτοκολητα ουτε να το συζητας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller

Για να βγαλεις οτι εχει απομεινει βαλε ασετον ΧΩΡΙΣ λαδι και βαμβακι.

.

Eγω και τις δυο φορες που εχω αφαιρεσει παστα το εκανα με ενα πανακι για γυαλια και εξαφανιστηκε.Γιατι βαζετε ασετον ολοι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Totalet1

Ευχαριστώ Psychokiller!!!

Σαφής και περιγραφική οδηγία...:)

Για το ασετόν μέπιασε ένα τρέμουλο μόλις τ'ακουσα (μη κάψω τα 870 που έσκασα για τον FX) αλλά για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις...

Καλό βράδυ

Δεν παιζει κανενα προβλημα με το ασετον. Απλα αστο να εξατμηστη πριν τον βαλεις στο mobo.

Και καλως ορισες στο Lab :flower:! (αν και λιγο καθυστεριμενα :o)

Αρχική απάντηση από xrist22

Καλως ηρθες στο φορουμ.

Οι περισσοτεροι εδω μεσα χρησιμοποιουμε παστα ceramic.

Για αυτοκολητα ουτε να το συζητας.

Συμφωνω απολυτα με τον xrist22 :T:

Αρχική απάντηση από thrasher

Eγω και τις δυο φορες που εχω αφαιρεσει παστα το εκανα με ενα πανακι για γυαλια και εξαφανιστηκε.Γιατι βαζετε ασετον ολοι?

Γιατι βγαινει πιο ευκολα χωρις να δημιουργει καποιο προβλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

1. O σκοπός ύπαρξης της θερμοαγώγιμης πάστας είναι να καλύψει μικροκενά (μιλάμε για πολύυυ μικρά) κτλ στην επιφάνεια του heat spreader και της βάσης της ψύκτρας ωστε να επιτευχθεί η καλύτερη δυνατή επαφή της ψύκτρας και του heat spreader, αυξάνοντας το ποσοστό και τον ρυθμό μετάδοσης της θερμότητας από τον επεξεργαστή στην ψύκτρα, διευκολύνοντας την σωστή ψύξη.

2. Για τον παραπάνω λόγο, τα θερμοαγώγιμα αυτοκόλητα είναι παράλογο να χαρακτηρισθούν ως καλύτερα της πάστας, αφού το αυτοκόλλητο, ως στερεό, έχει πιο συγκεκριμένο σχήμα και άρα μπορεί να καλύψει πολύ λιγότερα κενά και μόνο μεγαλύτερα. Ωστόσο στην περίπτωση που η ψύκτρα πρέπει να κολλήσει πάνω στο chip, αναγκαστικά προτιμούνται καθώς η θερμοαγώγιμη πάστα συνήθως δεν έχει την ιδιότητα να κολλάει* (ασχέτως διαφόρων περιστατικών με Arctic Ceramique).

3. Για να καθαρίσεις, κάνε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω. Επίσης απο τη στιγμή που το chip έχει heat spreader δεν χρειάζεται να φοβάσαι...

*Μπορείς να κάνεις και μια πατέντα με τη μίξη εποξικής κόλας και θερμοαγώγιμης πάστας (Copyright: Voudas)

Όσο για το ποιά θερμοαγώγιμη... Η arctic ceramique είναι η καλύτερη λύση. Παλιά αλλά δοκιμασμένη και δεν έχει κάποιο μέταλλο μέσα ωστε να υπάρξει πιθανότητα βραχυκυκλώματος στην περίπτωση που πέσει κάπου παραδίπλα... (η Arctic Silver 5 πχ, έχει κατα ένα μεγάλο ποσοστό ασήμι, το οποίο ναι μεν αποδίδει ελαφρώς παραπάνω αλλά υπάρχει ο κίνδυνος που προανέφερα...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.