Jump to content



Αγορά PC 1500E


Thresh86

Recommended Posts

Χαιρετώ σας.Πρόκειται να αγοράσω νέο σύστημα και θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη.

Η σύνθεση στο περίπου είναι η εξής:

CPU:Athlon 64 3500+ 939 Venice core

VGA:MSI 7800Gt

HDD:2xWD 80GB SATA σε Raid-0

M/B:MSI k8n neo4-f

RAM:2x512 MB DDR 400

DVD:Lg 16x DVD

DVD:Nec 4550

CASE:Heroichi 6a19

PSU:Heroichi WinPower 550W

TFT: Philips 170C6

Τα κομμάτια τα είδα στο e-shop αλλά τελικά δεν θα το πάρω απο μεγάλο και γνωστό κατάστημα.Γνώμες?

ΥΓ.Αληθεύει οτι οι καρτές της Nvidia δεν πέρασαν το τεστ πιστοποίησης της Microsoft για Shader Model 3.0?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες καλα ειναι αλλα παντα υπαρχει χωρος για βελτιωση.

Για αρχη μην παρεις την σειρα C της Philips.Παρε η την S η την Χ.

Για παραδειγμα δες αυτην....-> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156286

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

Σε γενικες γραμμες καλο ειναι. Υπαρχουν βεβαια και περιθωρια βελτιωσης. .

Daaaaamn!!!!!

Που το εχω ξαναδει αυτο το πραμα?????

@thresh

Aν κυνηγας το απολυτο φτηνο υπαρχουν και acer kai aoc απο οθονες!

Σε ενα συγκριτικο με 17αρες η σειρα C εροχταν τελευταια με διαφορα ....και απο αλλες ο8ονες(ενταξυ οχι ολες) ..ενω η S με την Χ ειχαν ελαχιστες διαφορες παρα την τοτε καμποση διαφoρα τιμης τους!

Ασε επισης το γεγονος οτι εχεις βαλει 17αρα ενω σου εδειξα 19αρα!

Σε 17" η σειρα S εχει τα ιδια με τα δικα σου €€€€€€€.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο Γενικά Για Υπολογιστές ! Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ σχετικά θρεντ. Βλ πχ το θρετ του Dr Mendel εδώ. Του έχω γράψει αρετά σχετικά urls !

* Δεν σου προτείνω τον υπολογιστή του (1600 χωρίς οθόνη είνα ΠΟΛΛΑ) απλως σου δίνω ιδέες που σε καθοδηγήσουν.

Αλλαξε σληρό αν θες κ αντί για raid βάλε έναν 250άρη, για να γλιτώσεις επιπλοκές, αν δεν είσαι έμπειρος βέβαια ;)

* raid 0 είναι όταν τρέχουν ως έναν 80άρη με 2πλάσια ταχύτητα κ raid 1 όταν ο ένας κάνει αντιγρφή του 2ου ?

... Μια χαρά πιστεύω κατα τ άλλα ο υπολογιστής !!!

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει να βαλει fx-57 7800gtx 512mb κλπ κλπ.Μια χαρα ειναι το μηχανημα αλλα θα προτεινα ως αλλαγη μονο να αλλαξεις τους δισκους.Ειναι μικροι και θα το καταλαβεις στην πορεια.Καλυτερα να βαλεις 2χ160 πχ, θα σου χρειαστει.Τωρα για το raid 0 απλα να ξερεις οτι σε πιθανο crash του ενος δισκου πανε τα δεδομενα.Παρε τουλαχιστον ενα μεγαλο κι εναν μικροτερο για αρχη (το λεω μηπως ειναι οικονομικο το θεμα) και κανεις αργοτερα raid και να προτιμησεις το raid 1 για ασφαλεια.Καλο το 0 αλλα και λιγο ρισκο.Για τη philips δεν ξερω και δεν μπορω να σου πω αλλα δες και αντιστοιχα μοντελα acer με ιδιο κοστος.Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH [22-11-2005 23:16]

ΥΓ.Αληθεύει οτι οι καρτές της Nvidia δεν πέρασαν το τεστ πιστοποίησης της Microsoft για Shader Model 3.0?

Nαι αλλα δεν εχει και τοσο σημασια

Aψογα τρεχουν τα παιχνιδια με το Shader 3.0 που χρησιμοποιει η Nvidia

Aυτο ηταν βασικα μια επιχειραμοτολογια της ATI για να αποδειξει οτι το Νvidia Shader 3.0 δεν πληρη τα standard της Microsoft και ηθελε να υπονοησει οτι η Nvidia κανει <<παραποντιες>> για να κερδιζει ταχυτητα εις βαρος της ποιοτητας της εικονας στα παιχνιδια πιθανων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

@Hayabusa,είναι η Ducati 999R.Λίγο δύσκολο να μην αναγνωρίζεις αυτό το μηχανάκι.....

@ΝΤG,καταλαβαίνω αυτο που λές,αλλά είναι 350 βρε αδερφέ!!!Προσπαθώ πλέον να το μαζέψω στα 1600 τελική.Δεν ξέρω,στο συγκριτικό του PC world Nov, παίρνει ’ριστη Αγορά.Εχει και καλό response time(11,3 ms πραγματικά.Εντάξει, επειδή λέει κάτι το PC World,δεν σημαίνει οτι το υιοθετούμε κιόλας,αλλά ψάχνομαι για μια οθόνη 250-280 ευρώ με καλό response time και γενικότερα να μην είναι μπακατέλα!!

@kreach,άρχισα να το διαβάζω(17 σελίδες!!! :jump: ).Ναι,όταν είναι RAID 0,δηλαδή striping,οι δίσκοι δουλεύουν με μεγαλύτερη ταχύτητα,ενω σε RAID 1(mirroring),απλά θυσιάζεις τον 1 δίσκο και δεν χάνεις δεδομένα.

@gfa3 είναι ρίσκο,αλλά δέχομαι να το πάρω σε πρώτη φάση.2χ160 είναι παραπάνω λεφτά που δεν μπορώ να διαθέσω αυτή τη στιγμή.Σκέφτομαι για αργότερα έναν 160 για γενική χρήση.

@Vasot,στο www.theinquirer.net είναι το άρθρο.Μάλλον έχεις δίκιο.

Για μητρική,απο MSI πάντα,συστήνετε κάτι καλύτερο?

Για τροφοδοτικό,μάλλον θα μπεί το Herolchi 480W silent.Λέει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τν οθόνη δεν την αλλάζεις και ιδιαίτερα συχνά, καλό θα ήταν για μένα να πάρεις μια 19άρα γιατί αυτό το μέγεθος τείνει πλέον να γίνει το στάνταρντ στις TFT. Εγώ έχω την ΑOC LM-928 η οποία, πάντα για τα δικά μου δεδομένα, είναι μια χαρά και με dvi. Νομίζω πως γενικά αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την LG1915S 19" που αυτή τη στιγμή τιμολογείται περίπου στα 290ευρώ και με zero pixel. Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος δυστυχώς το μόνο που μου λείπει είναι το DVI αν και δε με πολυαπασχολεί ιδιαίτερα. Η οθόνη έχει κλείσει ένα χρόνο τώρα στη κατοχή μου και δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH [Χθες, στις 01:12]

Δεν ξέρω,στο συγκριτικό του PC world Nov, παίρνει ’ριστη Αγορά.Εχει και καλό response time(11,3 ms πραγματικά.Εντάξει, επειδή λέει κάτι το PC World,δεν σημαίνει οτι το υιοθετούμε κιόλας,αλλά ψάχνομαι για μια οθόνη 250-280 ευρώ με καλό response time και γενικότερα να μην είναι μπακατέλα!!

κοίτα εγώ πρωσοπικά δεν εμπιστεύομαι το pc world.. για πολλούς λόγους οι οποίοι δεν είναι επι της παρούσης..

Επίσης δεν εμπιστευομαι στη philips.. απλά την αποφεύγω. Και ειδικά σε ακριβά πράγματα(ραδιο, cd player, οθονές, τηλεοράσεις κτλ)... θα σου πρότεινα κάτι σε lg όπως

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168236 --->19"

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168235 ---->17"

Link to comment
Share on other sites

1) Εχουν δικιο τα αλα παιδια που λενε οτι αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για την οθονη. Αλλωστε για τα ματια σου προκειται και δεν νομιζω να θες να στραβωθεις.

2)Για τους δισκους καλυτερα να παρεις 2x160 η 2x200 και να τους βαλεις σε συστοιχια raid 0+1 που συνδυαζει ασφαλεια και ταχυτητα.

Κατα την γνωμη μου αυτη ειναι πολυ καλη εως τελεια λυση. Εσεις τι πιστευετε;

Link to comment
Share on other sites

@Hayabusa,κοίτα και κάνα πιο post πιο πάνω αδερφέ...Πίστεψε με,ωφελεί.(για δίσκους).Όσο για την οθόνη που λές για στράβωμα,3 monitorakia CRT Philips πέρασαν απο τα χέρια μου και βγήκαν πολύ καλά.Τόσο χάλια είναι η Philips στις TFT???Και δεν είναι η πιο φτηνή εταιρία.

Επίσης,για Raid 0+1 δεν χρειάζονται 3 δίσκοι??

Για την οθόνη τώρα, το ψάχνω λίγο ακόμα,μήπως βρώ και καμμιά LG.To υπόλοιπο σύστημα έχει παραγγελθεί ήδη...:banging:

Link to comment
Share on other sites

Για raid 0+1 εχω την εντυπωση για να μην πω βεβαιοτητα οτι γινεται με 2 δισκους. Οαο για τις philips δεν ειπα οτιο ειναι ασχημες αλλα δεν ειναι και η καλυτερη λυση. Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη. Απο κει και περα αν εσυ δεν εχεις προβλημα τοτε παω πασο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.