Jump to content



Mirror SATA


DimisS

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! Θελω να κανω την εξης ερώτηση...

Μπορώ να κάνω Mirror 2 δισκους sata που εχω μεσα απο Windows?

Εχω την Α8Ν-SLI με AMD 3500+ 2 δισκους 120Gb SATA.

Εχω στον ενα δισκο 2003 Server και αλλος ειναι καθαρος.

Μεσα απο το BIOS οριζω τους δυο δισκους για RAID Enabled αλλα μετα που κανω επανεκκινηση δεν τους βλεπει....

Οταν ειναι μονοι τους τους βλεπει...

Any idea?

:unsure:

* Αν υπαρχει καποιο θεμα πιο παλιο που αναφερει το ιδιο προβλημα pls δωστε το link..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως ηρθες φιλε ντιμη.

δυστυχως δεν φτιαχνεται το raid απλα με το να το ενεργοποιεις απο το bios.

πρεπει επισης να ''χτισεις'' την συστοιχια μεσω drivers.

περισσοτερες πληροφοριες εδω

http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=830

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το κάνεις ΜΕΣΑ απο τα windows,πανε στο disk management, κάντους dynamic disks και τους 2 και εφόσον δεν υπάρχει ενεργό partition στον 2ο διάλεξε την κατασκευή mirror.

Αυτο βέβαια είναι software raid και όχι το hardware raid που υποστηρίζει η μητρική σου με ότι συνεπάγεται αυτό.

Για hardware raid δυστυχώς το formataki δεν το γλυτώνεις. Στηνεις απο το βιος το raid, στήνεις την συστοιχία, κάνεις εγκατάσταση win..πατάς F6, βάζεις το raid driver ώστε να δουν τα win τη συστοιχία σου...και μετά κάνεις κανονικά εγκατάσταση.

Αυτα στα γρήγορα σου τα ειπα...ψάξου λίγο και θα τα βρεις....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν θελω να κανω format γιατι εχω περασει ηδη πανω προγραμματα στον υπολογιστη γιατι δουλευει σαν server.

προσπαθησα στην εγκατασταση να σεταρω το Raid αλλα μου εβγαζε σφαλμα το λειτουργικο οτι δεν υποστηριζε ενα αρχειο. (την ωρα που του εβαζα τη δισκεττα για να σεταρει το raid)

Τεςπα γενικα θελω το εξης: Ασφαλεια σε περιπτωση που ο ενας δισκος χτυπησει να βαλω τον αλλο κατευθειαν με τα προγραμματα ολα.

Παω να βαλω και το Norton Ghost τρωω Χ γιατι δεν υποστηριζει 2003 server!

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα είναι να καταφέρεις να περάσεις τους raid drivers στην υφιστάμενη κατάσταση.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο σε υφιστάμενη εγκατάσταση στην οποία δεν έχουν περαστεί raid drivers. Τουλάχιστον όχι με απλό / ''καθαρό'' τρόπο.

Για το πρόβλημα που λες με το F6, είναι γνωστή μαμακία της nvidia. Αν ψάξεις όμως (ακόμα και στο lab) θα βρεις την λύση (aka ποια αρχεία πρέπει να έχεις στην δισκέτα και σε ποιο φάκελο) ώστε να μην έχεις πρόβλημα. Δεν ξέρω βέβαια αν το πρόβλημα εξακολουθεί να ισχύει και στις πρόσφατες εκδόσεις των nf4 drivers.

Κατά τα άλλα, η πιο απλή λύση στην περίπτωσή σου είναι, όπως είπε και count, το software raid μέσω win, το οποίο όμως θα επιβαρύνει το σύστημά σου (το πόσο δεν το ξέρω ακριβώς) και επίσης θεωρητικά δεν θα έχεις τις ίδιες επιδόσεις με το nvidia hardware(?) raid.

To Ghost δεν είναι σοβαρή λύση για την περίπτωσή σου. Καλύτερα δοκίμασε μία σοβαρή λύση backup (πχ Veritas).

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ωρέ παίδες, αν ενεργοποιήσει το παιδί τον raid controller από το bios, μπει στα win και του περάσει οδηγούς(θα τον δουν ως νέα συσκευή) ποιο είναι το πρόβλημα με τους οδηγούς?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα δεν είναι το θέμα να παίξει ο controller στα win απλά.

’ντε και τον έστησε...πως θα μεταφέρει την εγκατάσταση των win απο το μονό δίσκο σε συστοιχία....τι οποία για να δημιουργήσει πρέπει να φορμάρει τους δίσκους για συστοιχία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ mirroring(προσέξτε, όχι stripping) με τον ένα δίσκο να έχει ήδη στημένη εγκατάσταση, Στο mirroring χρειάζεται να φορμάρει τους δίσκους? με την λογική αυτή, αν σκάσει ο ένας και τον αντικαταστήσεις με νέο, rebuild δεν θα κάνεις? δεν θα χρειαστείς format αλλιώς δεν έχει νόημα το mirroring.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Δεν κατάλαβα ωρέ παίδες, αν ενεργοποιήσει το παιδί τον raid controller από το bios, μπει στα win και του περάσει οδηγούς(θα τον δουν ως νέα συσκευή) ποιο είναι το πρόβλημα με τους οδηγούς?

Ότι μάλλον δεν θα καταφέρει να μπει win αν ενεργοποιήσει το raid σε υφιστάμενη εγκατάσταση άνευ raid. Θα του πετάξει BS λίγο πριν μπει.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, το nf4 έχει επιλογή ενεργοποίησης του raid ανά κανάλι (αν δεν κάνω λάθος) - αν και νομίζω ότι η επιλογή non raid / raid είναι μία γενική για όλα τα κανάλια και μετά έχεις επιλογή On / Off ανά κανάλι....

Οπότε αν ενεργοποιήσει το raid μόνο στο κανάλι του 2ου δίσκου ίσως καταφέρει να bootαρει.

Από εκεί και πέρα ναι, είναι απλό: Περνάει τον raid driver και μετά φτιάχνει την συστοιχία όπως θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Από ότι κατάλαβα δεν είναι το θέμα να παίξει ο controller στα win απλά.

’ντε και τον έστησε...πως θα μεταφέρει την εγκατάσταση των win απο το μονό δίσκο σε συστοιχία....τι οποία για να δημιουργήσει πρέπει να φορμάρει τους δίσκους για συστοιχία?

Αν καταφέρει να μπει win με raid enable και να περάσει τoν driver, δεν χρειάζεται format για να στήσει raid 1.

Μπορεί να κάνει την δουλειά από το nvidia raid manager (στα win).

Link to comment
Share on other sites

rebuild θα κάνει αυτόματα στον νέο δίσκο που θα βάλεις. Γιατί κοιτάει τι κουμπώνεται πάνω στο κανάλι που έχεις δηλάδη σαν μέλος του raid1.

Τώρα σε NF4 δεν έχω στήσει raid1 οπότε τις ειδικότερες λεπτομέρειες δεν τις ξέρω.

Πιθανόν να μπορεί να πάιξει και έτσι αν απλά μπει στο βιος του raid controller και σετάρει τώρα το raid1 δηλώνοντας τον 2ο δίσκο σαν μέλος του raid 1...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

rebuild θα κάνει αυτόματα στον νέο δίσκο που θα βάλεις. Γιατί κοιτάει τι κουμπώνεται πάνω στο κανάλι που έχεις δηλάδη σαν μέλος του raid1.

Το NF4 δεν κοιτάει καν το κανάλι.

Για να καταλάβεις, αν πάρεις 2 δίσκους απο NF3 (προφανώς και NF4) που ήταν σε RAID1 και τους κοτσάρεις στο NF4, θα δει κανονικά το array χωρίς καμία ρύθμιση (εννοείται βέβαια με raid anable στο bios)!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 10:22]

Μα καλά και συ πρώτα σετάρεις τα win και μετά ψάχνεις να σετάρεις το raid?

τεσπα κοίτα την software λύση που σου είπα από το disk management. Κανει αυτο που θες

Πηγα να τα κανω απο την αρχη ολα αυτα αρχηγε μου αλλα το μπου@!*λο μου εβγαλε σφαλμα στο να αναγνωρισει τους drivers και να παιξω με mirror απο hardware. Μετα επειδη ειχε κρεμασει το δικτυο και επρεπε να δουλεψει σπαστικα και εκανα setup κανονικα...

Το εκανα αυτο που μου ειπες μεσα απο το manage αλλα δεν τους πήρε με το ιδιο disk volume.

:...:

θα το αφησω οπως ειναι και βλεπουμε

φιλε spc κατι ανεφερες για Veritas.... για αναλυσε το μου λιγο... τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Ναι βρε και γω μαζί σου. Σου λέω παραπάνω ότι τα ειδικότερα του NF4 δεν τα ξέρω...

Ναι βρε, το κατάλαβα.

Δεν στην λέω, απλώς info παραθέτω (μιας και δεν έχει τύχει να το δουλέψεις).

;)

Αρχική απάντηση από DimisS

φιλε spc κατι ανεφερες για Veritas.... για αναλυσε το μου λιγο... τι λεει?

http://www.veritas.com/

Από τα καλύτερα backup προγράμματα.

Πολλές δυνατότητες και σχετικά εύχρηστο.

(το ότι πλέον είναι symantec κάνε πως δεν το είδες :p)

Link to comment
Share on other sites

Η λύση κατά τη γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις το Automated System Recovery Wizard που έχει το backup των Windows και να αποθηκεύσεις το αρχείο σε ένα τρίτο δίσκο που θα τον έχει βάλει σε εξωτερικό κουτί USB. Θα σου φτιάξει και μια δισκέτα. Τα περιεχόμενα μην τα χάσεις. Γράψε τα και στον τρίτο σκληρό γιατί χωρίς αυτά είναι άχρηστο το backup. H δισκέτα δεν είναι ανάγκη να είναι Bootable. Φτιάξε και μια δισκέτα με τους οδηγούς του RAID της Nvidia.

Βγάλε τον τρίτο δίσκο. Μπες με τους δύο. Στο BIOS ενεργοποίησε το Raid μόνο για SATA 1 και SATA 2. Όταν κάνεις reboot πάτα το F10 για να μπείς στο RAID configuration.

Εδώ δήλωσε mirroring και δήλωσε στο raid τους δύο σκληρούς. Με αυτό τον τρόπο θα σβηστούν όλα τα αρχεία και τα partitions που έχουν οι δύο δίσκοι.

Μπες στο BIOS και ζήτησε να γίνεται boot από το CD με δεύτερο το σκληρό.

Βάλε το cd των Windows.

Όταν αρχίσει η εγκατάσταση πάτα F6 όταν σου βγάλει μήνυμα αν έχεις οδηγούς SCSI Raid κτλ. και αμέσως μετά F2 όταν σου ζητήσει αν θέλεις να κάνεις Restore. Στη συνέχεια θα σου ζητάει πότε τη μια και πότε την άλλη δισκέτα. Μετά θα κάνει φορματ που θα κρατήσει αρκετή ώρα (περίπου μισή ώρα) και θα αρχίσει η εγκατάσταση. Κάποια στιγμή θα σου ζητήσει το backup. Τότε θα συνδέσεις τον εξωτερικό δίσκο USB, θα περιμένεις να σου τον αναγνωρίσει και θα δει το system backup. Θα αντιγράψει όλα σου τα αρχεία όπως τα είχες με όλα τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις σου, σαν να μην άλλαξε τίποτα.

Η μόνη διαφορά είναι οτι τώρα θα έχεις Hardware mirroring Raid τους δύο δίσκους σου, που σημαίνει οτι ότι γράφεται στον ένα αντιγράφεται την ίδια στιγμή στο δεύτερο. Φυσικά η διαθέσιμη χωρητικότητα θα είναι αυτή του ενός δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

1. Για να αναγνωρίσει τον εγωτερικό USB HD δεν θέλει ιδιέταιρα drivers? Το αναγνωρίζει κατευθείαν?

2. Το RAID δεν μπορεί να κάνει rebuild και να αντιγράψει τον ένα δίσκο στον άλλο χωρίς να σωηστούν partitions, αρχεία κλπ? Στην περίπτωση που ήθελε strip, ναι, αλλά για mirror δεν γίνεται αυτόματα?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν θέλει drivers για USB.

2. Αν είχες κάνεις mirroring ένα λειτουργικό Linux για ποιό λόγο να μπεί σε Windows?

Το ίδιο έχεις τώρα. Μπορείς να μπουτάρεις με ένα δίσκο, τον δεύτερο, μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.