Jump to content



Προβλημα με compile σε Fedora core 4 x64


Santa Cruz

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,

εχω ενα προβλημα με το compile σε FC4X864

Με το που αρχιζει να κανει compile μου βγαζει στο τελος το εξης

------------

checking for Qt... configure: error: Qt (>= Qt 3.0) (library qt-mt) not found. P lease check your installation!

For more details about this problem, look at the end of config.log.

Make sure that you have compiled Qt with thread support!

-------------

τι λειπει ή τι πρεπει να εγκαταστησω..?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα.Οταν παω να κανω intall με διπλο kλικ οποιαδηποτε εφαρμογη (fc4 x64) μου βγαζει οτι το πακετο που παω να κανω install λειπει οποτε η εγκτασταση σταματαει,ειναι λες και μου λειπουν εξαρτησεις μονο που μου ζηταει το ιδιο το πακετο που παω να εγκαταστησω ενω προσπαθω να το εγκαταστησω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

είναι σχετικά σαφές, qt.

γράψε σε κονσόλα

yum search qt

ηδη υπαρχει και ειναι το αρχειο qt.x86_64

καμια αλλη ιδεα τι μπορει να φταιει?

*μηπως ξερετε πως μπορω να περασω απο grub σε lilo? Πως μπορω να κανω αυτην την αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 16:11]

library qt-mt

δές τι υπάρχει από libs

Οτι μου εβγαλε ειναι ηδη εγκατεστημενο χτες εκανα και update ολου του συστηματος και ολα τα application εχω βαλει και παλι τιποτε..νομιζω πως το προβλημα που εχω ισχυει σε ολα τα fedora 4 64..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Santa Cruz

Οτι μου εβγαλε ειναι ηδη εγκατεστημενο χτες εκανα και update ολου του συστηματος και ολα τα application εχω βαλει και παλι τιποτε..νομιζω πως το προβλημα που εχω ισχυει σε ολα τα fedora 4 64..

γενικά το πρόβλημα που παίζει είναι ότι μπορεί να ψάχνει π.χ. για 32 bit βιβλιοθήκες και να έχει τις 64bit και να μην τις βλέπει.

δεν έχω παίξει πολύ με 64bit μηχανήματα οπότε δεν ξέρω να σου πω, αλλά όπως καταλαβαίνεις κι εσύ πρέπει να δεις προσεκτικά αυτό που σου λέει (το config.log), μήπως δεις τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.