Jump to content



G Skill F1-3200BWU2-1GBGH


dimpar

Recommended Posts

Η γνωμη των ειδικων πιστευω θα σε πεισει...

http://www.vr-zone.com/index.php?i=2774

http://www.gskill.com/f1-3200bwu2.html

Το δευτερο link ειναι της G.Skill και δειχνει links με τα reviews.Παντως ειναι διαλεγενα UTT λατρευουν το ρευμα και απ οτι βλεπω τα 265 2-2-2-5 τα χουν για την πλακα τους(ισως και 270).Οχι ασχημο για 170ευρωα παντως...

http://www.ok-technologies.com/products/GSKILL-ddr.html

Link to comment
Share on other sites

κοβω το λαιμο μου οτι ουτε 250 δεν θα πανε με 2-2-2-5.....ας περιμενουμε αποτελεσματα του φιλου ντιμπαρ καλυτερα ομως.

(το λεω γιατι στα ριβιου δινουν τα καλυτερα κομματια και τελικα εμεις που παμε μετα να αγορασουμε μενουμε με αυτο που κανει τσιου-τσιου στο χερι)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εν μέρη θα σας απογοητεύσω... γιατί οι μνήμες φαντάζομαι ότι δε φτάνουν στις ταχύτητες που λέτε με Pentium 4 northwood 2.4 και asus p4p800 se. Πιστεύω όμως ότι θα καταφέρω να τις δουλέψω στα 200. Και μια απορία: αν ανεβάσω την τάση των μνημών (η οποία στη μητρική μου φτάνει μέχρι 2.8) ανεβαίνει μόνο η συχνότητά τους;

Αρχική απάντηση από SLN

Aυτα εχουνε UTT ή ΒΗ-Χ????? Νομιζω εχουνε ΒΗ....

utt!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar [Σήμερα, στις 16:47]

Και μια απορία: αν ανεβάσω την τάση των μνημών (η οποία στη μητρική μου φτάνει μέχρι 2.8) ανεβαίνει μόνο η συχνότητά τους;

Τι εννοείς μ' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar [Σήμερα, στις 15:21]

Απλά αν ανεβάσω την τάση των μνημών από το bios τι κερδίζω και τι χάνω;;; Επηρεάζονται μόνο οι μνήμες από αυτό;

δεν θα χασεις αλλα ουτε θα κερδισεις κατι...την ταση την ανεβαζεις οταν κανεις oc στις μνημες αλλα αφου θα τις εχεις στα 200 δεν χρειαζεται κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βάζοντας τις μνήμες στο σύστημά μου θα τρέχουν στα 333 και ο μόνος τρόπος να τους αναβάσω συχνότητα είναι να ανεβάσω το fsb του επεξεργαστή; Εφόσων όμως δεν πρόκειται να φτάσουν πάνω από 400, δεν οφελεί να αυξήσω την τάση στις μνήμες. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις oc ανεβαζεις το fsb σου και ζητας περισσοτερα απο τις μνημες σου

σε καποια φαση οπως ανεβαινεις οι μνημες τερματιζουν,δεν πανε αλλο.τοτε αν δωσεις λιγο ρευμα παραπανω ισως παιξουν

αυτη ειναι γενικα η θεωρια.αν εχεις ορεξη μπορεις να ριξεις απειρο διαβασμα για τις μνημες

Link to comment
Share on other sites

...φιλε μου....επειδη λες οτι θα δουλευουν στα 333...εννοεις οτι ο 2.4 ειναι με 533fsb??...αν ναι...τοτε θα σε απογοητευσω...γιατι 133x18=2400mhz που ειναι ο cpu σου....για να τις τρεξεις στα 200...θα πρεπει να ανεβασεις fsb δηλ. 200χ18=3600...:blink: που..δεν παιζει να παει τοσο ο 2.4 ...;)

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο μορτης...αλλα ουσιαστικα εχοντας το fsb sta 133 ο διαιρετης στις μνημες ειναι στα 2,5...οποτε εχουμε για τις μνημες 333/2,5=133.βαλε διαιρετη στα 2 και το fsb στα 166 αντι για 133...τωρα πια θα εχεις 166χ18=2988 για τη cpu και οι μνημες 333/2,5=133!τις αφηνεις απειραχτες λοιπον προς το παρον αλλα εχεις εναν 3αρη p4!αν φυσικα ο επεξεργαστης αντεχει εστω κι αυτη την ανοδο...αν δεις οτι ολα πηγαν καλα,αρχισε να ανεβαζεις...τρεχε ενα μεμτεστ,παντα πριν μπεις στα win,ενα prime εντος για να δεις που εισαι σταθερος...καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. mortisboy με έκανες και γέλασα πολύ! ’κου εκεί 3600......

χαχαχα! ’ρα καλά είχα καταλάβει. Ο μόνος τρόπος να ανέβουν στην περίπτωσή μου είναι το fsb. Μάλιστα. Βασίκα ο oktech δε τις έχει και φάγαμε πακέτο!!! Είπε για καμιά 20αριά μέρες..... και βλεπουμε. Κάτι ανάλογο ρε παιδιά έχετε να προτείνετε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 21:12]

εχουν διαλεγμενα utt και οσοι γνωστοι μου τα εχουν δοκιμασει σε amd παντα πανε 270 με ~3.6......ρε greekfragma...μην εισαι τοσο απολυτος.....

μακαρι του παιδιου να πιασουνε το απιστευτο φσβ.απλα μια γενικη διαπιστωση κανω σχετικα με το τι βλεπουμε στο νετ για μνημες και τι κλοκαρισμα κανουν τελικα οταν τις παιρνουμε στα χερια μας:TD:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Βασιλης

εχουν διαλεγμενα utt και οσοι γνωστοι μου τα εχουν δοκιμασει σε amd παντα πανε 270 με ~3.6......ρε greekfragma...μην εισαι τοσο απολυτος.....

Ο φραγμας εχει καποιο δικιο, τα κομματια που πανε στα ριβιου δεν ειναι τυχαια.

Εγω αγορασα ενα ζευγαρι GBGH μολις προτοεσκασαν στο Xtremesystems. Λιγο πολυ ολοι ξερουν τι παιζει, ολα τα παιδια και G.Skill φαν-μπουζ ηταν "γουάου, γκουντ τζόμπ μαν, έξελεντ στικς ντουντ" κτλ. Βεβαια γοητευτηκα και αμεσος και παραγκειλα ενα ζευγαρι.

Αρχισα απο χαμηλα, σιγα σιγα λεω απο μεσα μου "χεχεχε θα ψησω τα θεικα ΒΗ σα να τανε δικα μου παιδια και θα τους διξω αυτους" Πιαστηκα ομως "κοτσος", οι μνημες σταματησαν στα 225, τις εδωσα σε αλλα γνωστα μελη του φορουμ, οι περισσοτεροι φτασαν τα 210 και τελος αφου περασαν απο 4-5 ατομα κατελειξαν να δουλευουν στα 200 γιατι κανεις δεν εβγαζε ακρη.

Η εκπληξη ηρθε μετα απο καιρο που τις ξαναπηρα στα χερια μου να τις δωκημασω με ενα Opteron που εχω. Ο σκοπος ηταν να δω αν οντος οι οπτυδες εχουν καλο IMC. Τα G.Skill φτασαν 250 τερμα σφιχτα με 3.5 βολτ. Ουτε ενα μεγακυκλο παραπανω. Βρε τι TRTW 2 τι TRFC 15, τιποτα αυτες.

Ποιο ειναι το θεμα? πως για να δουλεψουν αυτες οι μνημες σε οπτερον επρεπε να κατσουν. Τα 250 που φτασαν με ΠΟΛΥ ρευμα δε με χαλαει καθολου, αλλα ουτε 260-270 φτασαν , ουτε παιζουν παρα μονο σε οπτερον ουτε εγγυημενα δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.