Jump to content



ASUS A8N32 ή DFI SLI-DR Expert


geoal

Recommended Posts

παιδια ειμαι σε μεγαλο διλλημα οσον αφορα αυτες τις 2 μητρικες. Διαβαζοντας τα review και για τις 2 μπορω να πω οτι μου αρεσουν και οι 2. Τωρα ως κατοχος της DFI Ultra-D μπορω να πω οτι η μητρικη ειναι κορυφαια για Overclock και απο οτι διαβασα η Expert ακομα καλυτερη, αλλα απο την αλλη οι 8 φασεις της A8N32 και γενικα το ολο σετ της συγκεκριμενης ASUS ειναι προκλητικο και ενδιαφερον. Τι λετε λοιπον ποια θα εχει τα καλυτερα αποτελεσματα σε extreme ''prometeia'' καταστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλω φιλε μου αλλα θα ηθελα να ξερω και τι παιζει η A8N32 γιατι μπορει τελικα οι 8 φασεις να μην ειναι για εντυπωσιασμο αλλα να κανουν ουσιαστικη διαφορα κλοκαροντας πχ εναν 4400+ πανω απο 3Ghz me 1,65V-1,7V. Αν καποιος εχει δοκιμασει καποια απο τις 2 μηρικες με δυπυρινο επεξεργαστη και phase ας μας πει την αποψη του αντικειμενικα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Σήμερα, στις 19:52]

Δεν αμφιβαλω φιλε μου αλλα θα ηθελα να ξερω και τι παιζει η A8N32 γιατι μπορει τελικα οι 8 φασεις να μην ειναι για εντυπωσιασμο αλλα να κανουν ουσιαστικη διαφορα κλοκαροντας πχ εναν 4400+ πανω απο 3Ghz me 1,65V-1,7V. Αν καποιος εχει δοκιμασει καποια απο τις 2 μηρικες με δυπυρινο επεξεργαστη και phase ας μας πει την αποψη του αντικειμενικα. Ευχαριστω.

...καλα ολα αυτα που λες...και συμφωνω οτι η Α832Ν ...ειναι αξια μητρικη...αλλα οταν τρως τοιχο στα 320 ΗΤΤ αυτο τα λεει ολα....ασε που απο ρευματα...δεν φτανει την dfi ουτε στο ελαχιστο.... η γνωμη μου ειναι εαν θες mobo για o/c πας για το dfi....αν θες για μουρη+ενα μετριο o/c και σκεφτεσαι να αξιοποιησεις το 2χ16 πας για το asus.... αλλα παντως

εγω λεω οτι δεν προκειται να δεις καμια ιδιαιτερη διαφορα απο το ultra-d που εχεις τωρα....πεταμενα λεφτα κατα την γνωμη μου παντα...;)

...P.S.... αυτο που λες για τις 8 φασεις....δεν νομιζω οτι θα κανει την διαφορα.... το προβλημα με τους Χ2 ειναι τα πολλα watt που παραγουν σε συνθηκες υπερχρονισμου και περισοτερο εχει να κανει με το οτι συνηθως καποιος απο τους 2 πυρηνες δεν παει... και κατα ποσο μπορει να κοντραρει αυτα τα watt ενα μονοβαθμιο....:flower:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις και εγω πιστευω οτι η DFI ειναι η καλυτερη επιλογη για overclock απλα επειδη διαβαζω διαφορα για την μητρικη της ASUS θα ηθελα να δω αν καποιος την εχει δοκιμασει με phase και δυπυρινο ωστε να συγκρινω αποτελεσματα με αυτη που εχω και την καινουρια DFI Expert. Παντως απο την Ultra-D δεν εχω κανενα παραπονο μεχρι τωρα με τον 3500+ στα 3.16Ghz ειναι πυραυλος το μηχανημα και απο σταθεροτητα βραχος. Παντως αν κατσει η φαση που περιμενω θα αλλαξω μητρικη και επεξεργαστη μεσα στις γιορτες διαφορετικα θα κατσω στα αυγα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 20:01]

αν θες για μουρη+ενα μετριο o/c και σκεφτεσαι να αξιοποιησεις το 2χ16 πας για το asus.... αλλα παντως

εγω λεω οτι δεν προκειται να δεις καμια ιδιαιτερη διαφορα απο το ultra-d που εχεις τωρα....πεταμενα λεφτα κατα την γνωμη μου παντα...;)

Mετριο OC και να πουλησει μουρη :rolleyes:

Μου φαινεται ουτε τα μισα δεν ξερεις σχετικα με την Α8Ν32 οποτε αστο καλυτερα

Πηγαινε ρωτα και τον Marioalice και αλλους γνωστους να σου πουν περισσοτερα που ηδη κατεχουν μια Α8Ν32 και κανουν δοκιμες

απο το να βαπτιζεις με συμπερασματα "αμεσα" την συγκεκριμενη μητρικη μαζι με τους ηδη κατοχους της "περι" οτι πουλανε μουρη και για να κανουν μετριο OC κλπ

Λες αυτοι που ηδη την αγορασανε να το κανανε μονο και μονο για να πουλησουν μουρη σε καποιον σαν και σενα

Παντως θα συμφωνησω οτι με την λογικη σου αμα θες να "πουλησεις μουρη" στο OC πας για DFI

αλλα

στα υπολοιπα αστα να πανε....ουτε καν "μουρη" δεν ειναι η DFI

Link to comment
Share on other sites

Ανεξήγητα, για όλους εμάς τους υπόλοιπους , κρούσματα δυσκοιλιότητας κάνουν την εμφάνιση τους τον τελευταίο καιρό στο φλόρουμ...:...:

Μην είν η άνοιξη; Μην ειν ο φτηνόπωρος; Μην ειν που άργησε να χειμωνιάσει; Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 00:26]

Mετριο OC και να πουλησει μουρη :rolleyes:

Μου φαινεται ουτε τα μισα δεν ξερεις σχετικα με την Α8Ν32 οποτε αστο καλυτερα

Πηγαινε ρωτα και τον Marioalice και αλλους γνωστους να σου πουν περισσοτερα που ηδη κατεχουν μια Α8Ν32 και κανουν δοκιμες

απο το να βαπτιζεις με συμπερασματα "αμεσα" την συγκεκριμενη μητρικη μαζι με τους ηδη κατοχους της "περι" οτι πουλανε μουρη και για να κανουν μετριο OC κλπ

Λες αυτοι που ηδη την αγορασανε να το κανανε μονο και μονο για να πουλησουν μουρη σε καποιον σαν και σενα

Παντως θα συμφωνησω οτι με την λογικη σου αμα θες να "πουλησεις μουρη" στο OC πας για DFI

αλλα

στα υπολοιπα αστα να πανε....ουτε καν "μουρη" δεν ειναι η DFI

....μαν οτι να ναι λες...και ασε τι ξερω και τι οχι....... και δεν χρειαζεται να ρωτησω κανεναν για το ποσο παει και αν παει, ματια να διαβαζω..και χερια να δοκιμαζω εχω... το μουρη το ειπα μεταφορικα λογω τις καινουριας εντυπωσιακης ψυξης...που στην τελικη καλο ειναι αλλα δεν ηταν κατι που επασχε τρελα το nf4.... τωρα ολα τα αλλα που λες ειναι σαπουνοφουσκες... μαλλον κατι απο αυτα που ειπα παρεξηγησες.... και κατι τελευταιο ... δεν ειναι τυχαιο που ολα τα wr εχουν γινει με DFI...

...αυτα απο καποιον που πουλαει μουρη...:) :flower:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην αλλαξεις μητρικη.....η ultra-d και η sli-d εχουν αποδειχθει σκυλια και κορυφαιες σε oc.....μια rdx 200 που ειχα την ακουσε στα καλα καθουμενα(βεβαια δεν εψαξα τι εφταιγε,αλλα ξαναμπηκε στο ραφι μιας και δεν δικαιολογειται 1ημερας προιον να την ακουει ετσι,οτι και αν της κανεις :p).....για την expert τωρα δεν ξερω αν διαβαζεις καθολου xs.....αλλα πρεπει να ξερεις οτι εχουν καει εκει πανω οι FX57 των Pedro,macci,sampsa,Opb και αρκετοι ''διαλεγμενοι'' δυπυρηνοι....και το προβλημα το εχουν ολες οι μητρικες και οχι μονο η πρωτη παρτιδα.....!Το κουλο ομως ειναι οτι δεν καηκαν ενω τρεχαν στον θεο...αλλα σε default καταστασεις, χωρις καν παραπανω ρευμα σε μνημες....!!!!

Απο αποδοση τωρα, σαφως εχει δειξει καλυτερα παοτελεσματα απο την asus και δεν συγκρινεται με αλλες, ενω και απο μερια asus, εχει καψει cpu...μπορει οχι τοσα οσα η dfi....αλλα σιγουρα αρκετα και αυτη....

Εγω παντως, οποια και αν δοκιμασα, παλι σε ultra-d/sli-d γυρισα.....:D

Link to comment
Share on other sites

παρε asus

η dfi ειναι για γερα στομαχια και σαφως 8ελει περισσοτερο χρονο για να ρυθμιστει σωστα...

τωρα αν ρωτας ποια απο τις δυο παει καλυτερα...

δεν εχεις παρα να κοιταξεις μια στο xtreme σε τι μομπο εχουν γινει τα ρεκορ και τα καλα σκορ. Αμα δεις asus εκει εμενα να με αποπατησεις....

παρολα αυτα σου προτεινω ασους για τον απλο λογο οτι πραγματικα δε θα αντεξω αν δω αλλο ενα ποστ του στυλ "πωπω αυτο το dfi ειναι μπανανα, δεν παει βημα"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.