Jump to content



ASUS A8N32 ή DFI SLI-DR Expert


geoal

Recommended Posts

Bρε παιδια DFI εχω ηδη και ξερω (πλεον) και τις παραξενειες της αλλα και την δυναμη της. Απλα επειδη παιζει να φτιαξω ενα πολυ δυνατο συστημα για ενα φιλο ελεγα να του βαλω την ultra-D που εχω και να παρω μια απο τις ASUS A8N32 ή DFI SLI-DR Expert σε συνδιασμο με εναν δυπυρινο opteron. Τωρα ομως με αυτο που ειπε ο Βασιλης με εβαλε σε σκεψεις και επειδη εχω πλουσιο παρελθον με RMA καμμενων μητρικων και επεξεργαστων δεν πολυγουσταρω να αρχισω τα ιδια. Θα δουμε, παντως αν δειτε κατι ενημερωστε με γιατι με την δουλεια τον τελευταιο καιρο δεν προλαβαινω να ενημερωνομε οσο θα ηθελα. Σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 11:29]

Εγω λεω να μην αλλαξεις μητρικη.....η ultra-d και η sli-d εχουν αποδειχθει σκυλια και κορυφαιες σε oc.....μια rdx 200 που ειχα την ακουσε στα καλα καθουμενα(βεβαια δεν εψαξα τι εφταιγε,αλλα ξαναμπηκε στο ραφι μιας και δεν δικαιολογειται 1ημερας προιον να την ακουει ετσι,οτι και αν της κανεις :p).....για την expert τωρα δεν ξερω αν διαβαζεις καθολου xs.....αλλα πρεπει να ξερεις οτι εχουν καει εκει πανω οι FX57 των Pedro,macci,sampsa,Opb και αρκετοι ''διαλεγμενοι'' δυπυρηνοι....και το προβλημα το εχουν ολες οι μητρικες και οχι μονο η πρωτη παρτιδα.....!Το κουλο ομως ειναι οτι δεν καηκαν ενω τρεχαν στον θεο...αλλα σε default καταστασεις, χωρις καν παραπανω ρευμα σε μνημες....!!!!

Απο αποδοση τωρα, σαφως εχει δειξει καλυτερα παοτελεσματα απο την asus και δεν συγκρινεται με αλλες, ενω και απο μερια asus, εχει καψει cpu...μπορει οχι τοσα οσα η dfi....αλλα σιγουρα αρκετα και αυτη....

Εγω παντως, οποια και αν δοκιμασα, παλι σε ultra-d/sli-d γυρισα.....:D

Τα Windows δεν είχαν φτιαχτεί για τις σημερινές μητρικές και τους σημερινούς επεξεργαστές.

Ιδίως για τους AMD επεξεργαστές, είναι απαραίτητο για να μην καούν, να εγκατασταθούν οι οδηγοί της AMD, αλλά και τα διορθωτικά της Μ$.

Είναι λάθος να υπερχρονίζει ή ακόμα και να δουλεύει κανείς σε νέο μηχάνημα, όπου δεν έχουν γίνει κάποια απαραίτητα updates.

Ειδικά για τους διπύρηνους, αν δεν εγκατασταθεί το γνωστό update της M$, τότε η συχνότητα λειτουργίας παίζει πολύ και φτάνει σε απίστευτα ύψη. Αυτό δεν φαίνεται στα προγράμματα του τύπου CPU-z. :cool:

Είναι γνωστό οτι η DFI στον υπερχρονισμό έπαιζε χωρίς αντίπαλο τον τελευταίο χρόνο.

Τί είχε όμως να ανταγωνιστεί?

Τώρα τα πράγματα άλλαξαν. Ήρθαν οι νέες γενιές, να αντικαταστήσουν τις παλιές τόσο από την DFI όσο και από την ASUS.

Είναι νωρίς ακόμα να πούμε ποιά θα επικρατήσει και αν θα έχουμε αλλαγή στο σκηνικό στην κοινότητα των O/C.

Πάντως έχω δει ποστ μόνο για μία καμμένη μητρική ASUS A8N32-SLI Deluxe και δεν είναι ξεκάθαρη περίπτωση. :rolleyes:

Αρχική απάντηση από mortisboy [Χθες, στις 22:01]

...καλα ολα αυτα που λες...και συμφωνω οτι η Α832Ν ...ειναι αξια μητρικη...αλλα οταν τρως τοιχο στα 320 ΗΤΤ αυτο τα λεει ολα....ασε που απο ρευματα...δεν φτανει την dfi ουτε στο ελαχιστο.... η γνωμη μου ειναι εαν θες mobo για o/c πας για το dfi....αν θες για μουρη+ενα μετριο o/c και σκεφτεσαι να αξιοποιησεις το 2χ16 πας για το asus.... αλλα παντως

εγω λεω οτι δεν προκειται να δεις καμια ιδιαιτερη διαφορα απο το ultra-d που εχεις τωρα....πεταμενα λεφτα κατα την γνωμη μου παντα...;)

...P.S.... αυτο που λες για τις 8 φασεις....δεν νομιζω οτι θα κανει την διαφορα.... το προβλημα με τους Χ2 ειναι τα πολλα watt που παραγουν σε συνθηκες υπερχρονισμου και περισοτερο εχει να κανει με το οτι συνηθως καποιος απο τους 2 πυρηνες δεν παει... και κατα ποσο μπορει να κοντραρει αυτα τα watt ενα μονοβαθμιο....:flower:

Ήθελα να ελέγξω αν αυτό που έγραψες για τον τοίχο στα 320 ισχύει και το δοκίμασα στο δικό μου μηχάνημα. Ανέβηκα στα 350 χωρίς πρόβλημα, σταθερά. Τρέχω μετροπρογράμματα, μπαίνω Internet, ποστάρω χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όσο για τους διπύρηνους σύμφωνοι, δεν είναι για WR, αλλά μια χαρά υπερχρονίζονται. Με αέρα, τα 2750 μου φαίνονται ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα παιδια να πω οτι το thread δεν εχει σκοπο να κοντραρονται κατοχοι Asus/Dfi αλλα να ενημερωθω (εγω και οσοι αλλοι ενδιαφερονται) για το ποια απο τις 2 εχει τις καλυτερες προοπτικες extreme overclock σε δυπυρινους opteron/Χ2 με phase change συστημα ψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Σήμερα, στις 22:56]

Γενικα παιδια να πω οτι το thread δεν εχει σκοπο να κοντραρονται κατοχοι Asus/Dfi αλλα να ενημερωθω (εγω και οσοι αλλοι ενδιαφερονται) για το ποια απο τις 2 εχει τις καλυτερες προοπτικες extreme overclock σε δυπυρινους opteron/Χ2 με phase change συστημα ψυξης.

Ε όχι και κόντρα.

Στοιχεία δίνουμε για τις δύο συγκεκριμένες μητρικές που είπες.

Όσα υπάρχουν.

Γιατί δεν έχω δει αποτελέσματα σε phase.

Πρόσεξες την πιθανή λύση στο πρόβλημα των καμμένων επεξεργαστών?

Νομίζω οτι είναι ιδιαίτερα σημαντική.

Σου λένε λοιπόν οτι καίγονται οι νέες DFI που θες, οτι είναι καλύτερα να μείνεις με αυτή που έχεις και ακόμα ζητάς ενημέρωση?

Μήπως δεν πρόσεξες καλά αυτά που γράφουμε? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο οτι θυμαμαι και η ultra-d στην αρχη ειχε παρομοια προβληματα με καμμενους επεξεργαστες και πολλες μητρικες για RMA αλλα αυτο δεν εμποδισε τους θερμοαιμους απο το να την αγοραζουν και να την ξεζουμιζουν. Ισως ολο αυτο να εκανε την μητρικη τοσο καλη και σταθερη για overclock. Τωρα οσον αφορα αυτα που λετε εγω προσωπικα τα εκτιμω και θα τα εχω υποψιν μου σε οτι κινηση και να κανω. Θεωρω παντως οτι και οι 2 μητρικες εχουν παρομοιες δυνατοτητες και εφοσον δεν θα παιξω με πανω απο 320 ΗΤΤ (λογω του οτι θα δουλεψω με 10αρι ή 11αρι πολ/στη) λογικα καμια απο τις 2 δεν θα με εμποδισει να ξεζουμισω τον επεξεργαστη. Το θεμα ειναι κατα ποσο ευαισθητες ειναι αυτες η μητρικες στους παγους και τα υγρα κλιματα γιατι σε τετοιες συνθηκες θα δουλεψουν. Βλεπεις μου εχουν τυχει διαφορα κουλα και πολλες ατυχιες τοσα χρονια που ασχολουμε με extreme ψυξη και πλεον δεν εχω τον χρονο για τοσους πολλους πειραματισμους οπως παλαιοτερα γιαυτο και το ψαχνω με ερωτησεις. Οσο για το να μεινω με την ultra-d που εχω και να αλλαξω μονο τον επεξεργαστη να πω οτι το σκεφτομε σοβαρα απλα και ποιος δεν θα ηθελε κατι καινουριο και καλυτερο αν ειχε την δυνατοτητα να το κανει με πολυ λιγη διαφορα χρηματων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με μια ματια που εριξα στο XtremeSystems διαβασα οτι η ASUS A8N32 εχει καποιο προβλημα με τα BIOS στις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες (και αλλο cold bug?). Απο οτι ελεγε ο τυπος παντως με το 703 BIOS καταφερε να φτασει τον Opteron 148 στα 3,4Ghz οσο και με την DFI ultra-d που ειχε πριν. Γενικα απο αυτα που διαβασα μαλλον η DFI Expert δικαιολογει το ονομα της και ειναι η κορυφαια οσον αφορα το extreme overclock.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [07-12-2005 21:31]

Ε όχι και κόντρα.

Στοιχεία δίνουμε για τις δύο συγκεκριμένες μητρικές που είπες.

Όσα υπάρχουν.

Γιατί δεν έχω δει αποτελέσματα σε phase.

Πρόσεξες την πιθανή λύση στο πρόβλημα των καμμένων επεξεργαστών?

Νομίζω οτι είναι ιδιαίτερα σημαντική.

Σου λένε λοιπόν οτι καίγονται οι νέες DFI που θες, οτι είναι καλύτερα να μείνεις με αυτή που έχεις και ακόμα ζητάς ενημέρωση?

Μήπως δεν πρόσεξες καλά αυτά που γράφουμε? :mad:

Aστο ρε συ μην σπαταλας την ενεργεια σου :)

Ας παρει οτι θεωρει αυτος καλυτερο

Ειτε με στοιχεια ειτε οχι μερικοι ηδη εχουν παρει την αποφαση τους οπως φαινεται

Kαι απο σκ*τα (sorry για την εκφραση) να ηταν φτιαγμενες οι DFI μερικοι χρυσες και θα τις βαπτιζανε μονο και μονο του OC....οποτε αστο δεν βγαζεις ακρη, οποιος ακουσε...ακουσε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978

Εντελει ποια να αγορασω .....??????? Μεσα σε ολο αυτον τον "ντορο" λεω να παρω και εγω αυτην που θα παρει την καλυτερη "βαθμολογια"......

χτυπα μια asrock , τα εχει ολα και συμφερει . Πραγματικα φιλε πανε παρε μια οποια νομιζεις ΕΣΥ οτι ειναι η καλυτερη και απολαυσε την

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Δεν είναι δικό μου αλλά ήταν καλό (έδωσα το λινκ παραπάνω).

Με ποιό τρόπο προωθούν τις πωλήσεις των DFI Expert?

Ο πελάτης ήταν το νούμερο 24 σε αναμονή για 26 μητρικές που είχε το κατάστημα, αλλά περνούσε ο καιρός και μητρική δεν έβλεπε.

Ορίστε τι απάντησε για την καθυστέρηση παράδοσης ο πωλητής.

"Λυπούμεθα που καθυστέρησε η παραγγελία σας αλλά είχαμε πολλές αντικαταστάσεις λόγω κακής λειτουργίας" Stoned! :woot:

Φανταστείτε να πούλαγαν αυτοκίνητα με αυτό τον τρόπο.

Και ο πελάτης ρωτάει στο Internet ....

"Μήπως" πρέπει να ακυρώσω την παραγγελία? :nerd:

Αφιερωμένο σε "αποφασισμένους" αγοραστές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 15:45]

Kαι απο σκ*τα (sorry για την εκφραση) να ηταν φτιαγμενες οι DFI μερικοι χρυσες και θα τις βαπτιζανε μονο και μονο του OC....

Καταρχήν .

1. Δεν έχεις ασχοληθεί με dfi . Και το κρίνεις συνεχώς.

2ρον δεν έχεις asus32 Kαι την εξυμνείς συνεχώς.

Τρίτον πιστεύεις οτι μητρικη που περνάει τα 400 , θα έχει πρόβλημα να παίξει για κάθε μέρα στα 200 [default] . ?

Τέταρτον σε έχει αφήσει ποτέ dfi στην μέση του δρόμου και έχεις μείνει και λές συχνά πυκνά οτι κάνουν για OC μόνο ? Δεν παίζουν τα sata ? Δεν κάνει sli , τρώς πορτα σε HTT δεν δίνει σωστά ρευματα ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ κάτι ?

Τι ? ακούω , θα ήθελα να το συζητήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Το thread πηρε μορφη flame και δεν μου αρεσει μια και εγω το ξεκινησα. Δεν νομιζω να ειπα κατι κακο για καποια απο τις 2 μητρικες απλα μια διαπιστωση ενος χρηστη της A8N32 ανεφερα οτι του επαιξε μονο με ενα bios υπο το μηδεν και μαλιστα εφτασε την συχνοτητα που ειχε φτασει με την DFI που ειχε πριν. Τωρα φυσικα και ο καθενας παιρνει οτι του αρεσει καλυτερα αλλα τοτε δεν χρειαζετε να ρωτησει απλα αγοραζει αυτο που του αρεσει, αρα για να ρωταω παει να πει οτι ακομα δεν εχω αποφασισει και οτι ειμαι ανοικτος σε προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι?

Την DFI την έχεις και την ξέρεις.

Ξέρεις τα καλά της και τα προβλήματα της από πρώτο χέρι.

Γιατί κακά τα ψέμματα, αν δεν την έχουμε τη μητρική δεν μπορούμε να πούμε τίποτα.

Γιατί δεν παίρνεις αυτή τη φορά την ASUS A8N32-SLI Dlx, αν μπορείς φυσικά να διαθέσεις το ποσό που θέλει?

Η μητρική είναι η βάση ενός υπολογιστή και χαλάλι νομίζω κάποια παραπάνω λεφτά.

Την έχω τη μητρική, την ξέρω και στη συστείνω ανεπιφύλακτα.

Θα έχεις και ένα πλεονέκτημα σε σχέση με όλους τους άλλους.

Θα έχεις προσωπική εμπειρία και από την DFI και από την ASUS.

Και η άποψή σου θα είναι πιο αντικειμενική στο κάτω κάτω της γραφής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 00:05]

σε εμένα απευθύνεστε κύριε ?

Χμ χμ

Μου φάινεται άσχετο αυτό που έγραψες.

Δεν κολλάει σε αυτό το thread

Δεν ήταν προφανές οτι αυτή η απάντηση ήταν για τον geoal?

Μάλλον κάποιο λάθος έκανες και μπέρδεψες τα posts.

Δεν τα σβύνουμε και τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω Μαριε ισως αυτο που λες να ειναι και ο κυριοτερος λογος που θα με κανει να επιλεξω την ASUS, το καινουριο και αγνωστο εχει την μαγεια του (εφοσον ξερουμε βεβαια οτι κανει την δουλεια που το θελουμε). Δεν ξερω παντως βρε παιδια ακομη μπερδεμενος ειμαι διαβαζω τα προτερηματα και των 2 μητρικων και τις θελω και τις 2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.