Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή mobo ΑGP για να στεγάσω τον όπτερον


schumifer

Recommended Posts

Μετά τη διπλή απογοήτευση που πήρα από το asrock 939 πλέον ήρθε η ώρα να πάμε παρακάτω . Αναζητώ λοιπόν μητρική με AGP κάρτα γραφικών, που να πηγαίνει πολύ ψηλά το ΗΤΤ της , να δίνει vcore τουλάστιχον 1.55 και να δίνει ρεύμα στις μνήμες έστω και με μοντ.

Κάθε πρόταση για καινούργια ή μεταχειρισμένη δεκτή.

Ως τώρα έχω βρει τα via k8t800 pro που λένε ότι έφτιαξαν το pci lock αλλά δεν ξέρω τι ΗΤΤ φτάνουν σταθερά και το Nforce 3. Καμμιά συγκεκριμένη πρόταση?

Ευχαριστώ

ΥΓ από εξοπλισμό δεν καίγομαι ιδιαίτερα.Να πάει καλά ο όπτερον θέλω

Link to comment
Share on other sites

Της κάνεις ένα ωραιώτατα mod και είσαι άρχοντας. Αυτό δεν είναι 3.3 mod, η μητρική παίρνει απο την +5 γραμμή

μάλιστα μπορείς να της βάλεις και σταθερες αντιστάσεις οπως εγω ώστε να έχεις 2 διαφορετικά όρια. Με την μια αντίσταση πάει μέχρι 3.1 νομίζω και με την άλλη 3.5, τις αντιστάσεις τις αλλάζεις με το βραχυκυκλωτήρα. Επέλεξα αυτο τον τρόπο γιατί με τα ποτενσιόμετρα γίνονται :tomato: και δεν ήθελε να καεί ξαφνικά. Μικρορυθμίσεις τις κάνω απο το Bios. Vcore παει μέχρι εκεί που θες και υποστηρίζει και διπύρηνους.

9NDA3J

post-955-1416072323,124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Τι είναι το 9NDA3G? Για την ίδια MSI μιλάμε? Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει καλύτερη πρόταση? Ξέρετε αν υπάρχει πουθενά μτχ?

epox nf3 ultra based είναι (είναι και πράσινη :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Παρακαλώ να μην θεωρηθεί διαφίμηση, να βοηθήσω θέλω

www.e-tel.gr

Αντιπροσωπεία

www.Megabit.gr

ομολογουμένως είναι δυσεύρετες οι EPOX στο ελλάντα

:T:

το skroutz έβγαλε μόνο ένα κατάστημα που να την έχει, και δεν ξέρω αν είναι όντως διαθέσιμες.

πάντως κι εγώ για κάποια τέτοια ψήνομαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Σώτο όταν το έψαχνα για agp μητρική ήταν η μόνη δίκαιη. Η msi ήταν ανάλογα στο κομμάτι. H giga δεν είχε κάτι αξιόλογο, η dfi δεν είχε nf3 939 οπότε είπα να δοκιμάσω αυτή. Παράπονο δεν έχω μέχρι στιγμή, σταθέρη και κλοκάρει ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 310-320 τα έχουν ολα τα msi k8n neo2 [platinum] τώρα έχει βγει και άλλη μία έκδοση η k8n neo2 fx που κάνει 20~ ευρώ πιο φθηνά οποτε προσοχή αν πάς σε msi να το κοιτάξεις αυτό.

Τώρα αν δεν σου φτάνουν ουτε τα 320~ πουλάς την κάρτα γραφικών και πάς για dfi nf4 .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 04:42]

Δυστυχώς το κλοκάρει δε μου φτάνει . Με 9 πολλαπλασιαστή θέλω να ξέρω ότι τα έχει τα 300 και κάτι για τον CABNE

Να το αφήσω;

Venice, αν θέλεις βέβαια μου δίνεις το opteroni σου να του κάνω test drive. ΓΙα να είμαστε σίγουροι βρε αδερφέ

:whistling

post-955-1416072323,5997_thumb.jpg

post-955-1416072323,5997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Να το αφήσω;

Venice, αν θέλεις βέβαια μου δίνεις το opteroni σου να του κάνω test drive. ΓΙα να είμαστε σίγουροι βρε αδερφέ

:whistling

άλλαξέ το του με το Venice χωρίς να το καταλάβει :hehe: (ξέρεις, σβήσε το stepping και τέτοια)

τι venus τι venice, δεν θα το καταλάβει κανείς :p

Πολύ καλό το HTT :)

Η τιμή πάντως είναι η ίδια με το MSI, στα 119 ευρώ, μόνο που το msi είναι πιο διαθέσιμο (το βρήκα π.χ. στο e-shop).

Link to comment
Share on other sites

nobig παιζει τπτ εκέι η απλά ένα shot είναι ?

Το θέμα με τον optie είναι ότι παιζει να πιάσει τα 3ghz , οπότε μιλάμε για 330++ stable θα χρειάζεται αν μπενκάρει εκεί .

Προσωπικά 1ον δεν θα έβαζα opteron σε nf3 , και 2ρον Aν θέλει sony και καλα nf3 να τον δοκιμάσει έστω αν κάνει τπτ 3+ το cpu να ψάξει αντίστοιχο μόμπο ,,,,,

ειναι αμαρτία να το χαραμίσει απο την στιγμή που ένα nf4 dfi εχει 130 ευρα [και ισως πιο φθηνα] και μιλάμε στα προσφέρει όλα απλόχερα .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε θέλω να ταλαιπωρήστε θα σας εξηγήσω ότι 6800 με 16 πίπες και 6 βερτεξ στην οποία έκατσα και έκανα και vcore mod και vdimm mod δεν πετιέται έτσι απλά. Εκτός και αν παίξει ανταλλαγή αλλά δε βλέπω καμιά πιθανότητα να την ανταλλάξω χωρίς οικονομική απώλεια και για την τελευταία δεν ενδιαφέρομαι καθόλου.

Οπότε μάλλον πρέπει να παώ για το πλάτινουμ

Link to comment
Share on other sites

Athens και εγω λόγο κάρτας είμαι εγκλωβισμένος οπότε τον καταλαβαίνω. Το μηχάνημα δουλεύει με 290 24/7 και είναι σταθερο στα 300. Όλα αυτά χωρίς να αυξήσω τάση στο chipset. Τα 320 απλά τα έβαλα και είδα ότι μπαίνει win

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή ψάχνω κι εγώ "μαμα" με AGP για athon64 (λόγω και GF6800) να πάρω λέτε MSI με nforce3 ή αυτές τις Ashrock με δυνατότητα στο μέλλον για αλλαγή σε PCI express και sata2?

schumifer γιατί απογοητεύτηκες διπλά με την Ashrock?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528339

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.