Jump to content



Περιεργος Επεξεργαστης?


Snake

Recommended Posts

Έχω έναν amd 3800+ x2 πάνω σε μια asus a8n sli-deluxe (bios 1015) και έχω κάποιες απορίες/προβλήματα.

α)Όποιο πρόγραμμα βάλω (cpu-z/ai booster κλπ) δείχνει την συχνότητα να ανεβοκαταιβαίνει μέχρι που σταθεροποιήται στα 1000mhz.Πως γίνεται αυτό αφού ειναι χρονισμένος στα 2000???

β)Όταν βάζω το ntune μου βγάζει αυτό το μηνυμα.....

Warning: Your PCI clock is currently set to track the HT bus. If you adjust the clock for

the HT bus, the PCI bus clock will change as well. Please consult your motherboard

manual to determine how to disable this behavior before proceeding.

Τι σημαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνω??

γ)Δεν μπορώ να καταλάβω πως στο διάολο βγαίνει η ψύκτρα......Φοβάμαι μην κάνω καμιά μλκια γιαυτό μπορείτε να μα βοηθήσετε λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει ενεργοποιημένο το cool n quiet , για να καταναλώνει λιγότερο όταν είναι idle, ρίχνει την συχνότητα και τάση λειτουργίας του ο επεξεργαστής.

Αν δεις στο cpu-z θα πρέπει να ρίχνει τον multiplier.

Πιθανόν στο bios η συχνότητα pci είναι στο auto και όχι κλειδωμένη στα 33. Στο auto συνήθως όταν ανεβάζεις το fsb ανεβαίνει και η συχνότητα pci.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το multiplier πέφτει απο 10 σε 5....

Δηλαδή να το απενεργοποιήσω η δεν υπάρχει πρόβλημα?

Όσο για την συχνότητα pci ναι στο auto ειναι...Τι ακριβώς είναι αυτή η συχνότητα?

Θα πρέπει να την βάλω στο 33?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σκοπεύεις να υπερχρονίσεις άστο ενεργοποιημένο το c'n'q και το pci στο auto.

Διαφορετικά απενεργοποίησε το c'n'q από το bios και βάλε την συχνότητα στο 33.

Είναι η συχνότητα του pci διαύλου, αν ξεπεράσει τα 35-37(δεν είναι στάνταρ οι τιμές για τις συσκευές) ενδέχεται να έχεις πρόβλημα με dvd/ide σκληρούς, κάρτες ήχου, δικτύου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις καλά θα δεις ένα μεταλλικό έλασμα σε σχήμα Π, οι δύο του πλευρές "κουμπώνουν" σε δύο προεξοχές της βάσης.

Στην μία πλευρά του ελάσματος υπάρχει ένα πλαστικό μοχλουδάκι. Το σηκώνεις και απελευθερώνεται η άλλη πλευρά του ελάσματος. Μετακινείς το έλασμα ώστε να "ξεκουμπώσει" απο την βάση και στη συνέχεια "ξεκουμπώνεις" το έλασμα στην άλλη πλευρά.

Το μόνο που κρατάει πλέον την ψύκτρα στον επεξεργαστή είναι η θερμοαγώγιμη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

2 παρατηρήσεις μόνο:

1.

Μερικές φορές το έλασμα είναι τόσο σκληρό που θέλει υπερβολική δύναμη - μην πω κατσαβίδι - για να κουμπώσει / ξεκουμπώσει. Στην περίπτωση αυτή συνήθως το ίδιο πρόβλημα έχει και ο πλαστικός μοχλός (σε σημείο που νομίζεις ότι θα σπάσει).

Σε κάθε περίπτωση βέβαια, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχεις τον μοχλό στην σωστή θέση (για σιγουριά κοίτα και το manual της μητρικής ή της cpu).

2.

Αρχική απάντηση από RootX

Το μόνο που κρατάει πλέον την ψήκτρα στον επεξεργαστή είναι η θερμοαγώγιμη.

Στο σημείο αυτό καλό είναι να περιστρέψεις και να σύρεις ελαφρά την ψήκτρα πάνω στην cpu πριν την τραβήξεις για να μην πάρεις και την cpu μαζί (την ώρα που είναι κλειδωμένη στο socket).

;)

Link to comment
Share on other sites

Κουνάω τον μοχλό αλλά νομίζω ότι θα σπάσει....όπως λεει ο spc.

Καλά έτυχα στην περίπτωση??ελεος.....

να μια φωτο απο την ψύκτρα...τι να κάνω τώρα??(είναι απο κινητό...)

post-966-1416072332,5427_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Σωστά.

2 παρατηρήσεις μόνο:

1.

Μερικές φορές το έλασμα είναι τόσο σκληρό που θέλει υπερβολική δύναμη - μην πω κατσαβίδι - για να κουμπώσει / ξεκουμπώσει. Στην περίπτωση αυτή συνήθως το ίδιο πρόβλημα έχει και ο πλαστικός μοχλός (σε σημείο που νομίζεις ότι θα σπάσει).

Σε κάθε περίπτωση βέβαια, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχεις τον μοχλό στην σωστή θέση (για σιγουριά κοίτα και το manual της μητρικής ή της cpu).

2.

Στο σημείο αυτό καλό είναι να περιστρέψεις και να σύρεις ελαφρά την ψήκτρα πάνω στην cpu πριν την τραβήξεις για να μην πάρεις και την cpu μαζί (την ώρα που είναι κλειδωμένη στο socket).

;)

Η ακομα καλυτερα βαλτον να τρεξει κανα bench για κανα μισαωρο να ζεσταθει ...και μετα στο καπακι βγαλε την ψυκτρα οπως ειπε ο spc...

Link to comment
Share on other sites

To πιεζεις λιγο προς τα κατω μεχρι να ξεκουμπωσει και μετα κανεις περιστροφη για να εισαι ελευθερος απ'την ψυκτρα.Τωρα για να βγαλεις την ψυκτρα καλο ειναι να εχεις "καψει" λιγο τον επεξεργαστη με καποιο προγραμμα ωστε να μην κολλησει πανω στην ψυκτρα και βγει μαζι της!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snake

Κουνάω τον μοχλό αλλά νομίζω ότι θα σπάσει....όπως λεει ο spc.

Καλά έτυχα στην περίπτωση??ελεος.....

να μια φωτο απο την ψύκτρα...τι να κάνω τώρα??(είναι απο κινητό...)

Αν βλέπω καλά, πας για ξεκούμπωμα.

Αν τραβήξεις τον μοχλό με προσοχή (πρόσεχε γιατί μερικοί έχουν μία μικρή εξοχή η οποία κουμπώνει σε ένα πλαστικό της βάσης και η οποία θέλει ελαφριά μετακίνηση πριν την περιστροφή του μοχλού) δεν θα έχεις πρόβλημα (δεν θα σπάσει). Καλύτερα πάντως πιάσε τον μοχλό όσο πιο κοντά μπορείς στον άξονα περιστροφής του (αν και εκεί θα χρειαστεί να βάλεις μεγαλύτερη δύναμη).

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάλτονα κάνα τεταρτάκι τον επεξεργαστή σε κάνα τοαστ να είναι ζεστός.

Όταν είχα βγάλει πρώτη φορά τον 3200 τον πήρε μαζί της η ψύκτρα ευτυχώς(ακόμα απορώ με την τύχη μου) μόνο κάνα δυο πιν στράβωσαν αλλά διορθώθηκε εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Πίεσε τον μοχλό να ξεκουμπώσει το "δόντι"

http://www.modsynergy.com/Modsynergy%20files/K8-6.jpg

και μετά αυτά που είπαμε για το έλασμα,

http://www.modsynergy.com/Modsynergy%20files/K8-7.jpg

Τώρα θα μου θυμώσεις αγάπη - αν και δεν ξέρω κατά πόσον σε ''παίρνει'' σήμερα :p - αλλά να σε ρωτήσω: Τι νόημα έχουν οι φωτό από την στιγμή που δεν έχουν κάποια οδηγία (πχ κάποιο βελάκι που να δείχνει την περιστροφή ή κάτι άλλο) ;

Δείχνουν κάτι που δεν βλέπει ο άνθρωπος μποστά του;

Πάντα Φιλι(α)κ(ι)ά

:p

Link to comment
Share on other sites

’κυρη η ερώτηση spc, sorry που στο λέω... Με την λογική αυτή τι κάθεσαι και γράφεις και δεν βγάζεις τις απαραίτητες φώτος, να τις κάνεις και flash να δείχνουν την κίνηση...

Don't spam αν δεν χρειάζεται, φιλικά :kiss:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε RootX,

Αρχική απάντηση από RootX

’κυρη η ερώτηση spc, sorry που στο λέω...

ΟΚ, άκυρη η ερώτηση, πάω πάσο.

Απλώς δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να ποστάρεις 2 φωτό, χωρίς κάτι παραπάνω, από την στιγμή που δεν του προσφέρεις κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπει μπροστά του.

Θα μπορούσα να μην το πω θα μου πεις αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :p

Αρχική απάντηση από RootX

Με την λογική αυτή τι κάθεσαι και γράφεις και δεν βγάζεις τις απαραίτητες φώτος, να τις κάνεις και flash να δείχνουν την κίνηση...

Αυτά που έγραψα παραπάνω μπορεί να μην είχαν flashάκι, μπορεί να μην ήταν σε High Definition, όμως θεωρώ ότι σε κάτι μπορεί να βοήθησαν.

Εκτός αυτού, αν το πρόβλημά του έχει να κάνει όπως το έχω καταλάβει, η αιτία είναι αυτά που έγραψα στην αρχή. Στην περίπτωση αυτή κανένα βιντεάκι ή φωτό δεν θα βοηθήσει σε κάτι.

ΥΓ

Αρχική απάντηση από RootX

Don't spam αν δεν χρειάζεται, φιλικά :kiss:

Παρακαλώ όπως υποδείχθεί το που χρειάζεται να ξέρω να είμαι και ''by the book''. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.