Jump to content



Linksys WMP300N v2 15% CPU Utilization


cebit

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Rig:

Gigabyte EP35-DS3P, E8400 Stock Clocking, Win_XP SP3 32-Bit.

W-Lan Adapter: Linksys WMP300N v2 (Atheros 5416) PCI (a/b/g/n)

Με το που ξεκινάει το λειτουργικό και φτάνει στο Desktop, όσο η κάρτα είναι enabled, έχω CPU utilization γύρω στο 15%, είτε υπάρχει μεταφορά δεδομένων είτε όχι, με κανένα Memory Resident πρόγραμμα ενεργοποιημένο (fwall, a/v, a-spam, etc).

Στο ίδιο μηχάνημα και σε εγκατάστη Leopard OSX x86 δεν παρατηρείται αυτό.

Οπότε υποψιάζομαι κυρίως τους Drivers. Έχω δοκιμάσει με τους Drivers της Linksys, αλλά και με Generic για το συγκεκριμένο chipset.

Αυτό το παρατήρησα χθες, αφού άλλαξα τροφοδοτικό + CPU Cooler. Σίγουρα το έκανε και παλαιότερα, γιατί παρατηρούσα θερμοκρασίες στην CPU, ανεξήγητες για τον φόρτο εργασίας των εφαρμογών που τρέχω.

Σκοπεύω να αφήσω την μόνο την Linksys και τα απολύτως απαραίτητα devices για την λειτουργία του συστήματος, καθώς και να δοκιμάσω και τα 2 PCI slots.

Οποιαδήποτε άλλη κατεύθυνση για troublesh00ting και σχόλια ευπρόσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Με το που ξεκινάει το λειτουργικό και φτάνει στο Desktop, όσο η κάρτα είναι enabled, έχω CPU utilization γύρω στο 15%, είτε υπάρχει μεταφορά δεδομένων είτε όχι, με κανένα Memory Resident πρόγραμμα ενεργοποιημένο (fwall, a/v, a-spam, etc).

Επειδη δεν καταλαβα και καλα..εννοεις οτι αφου ξεκινήσει οτι εχεις στο startup και ο CPU ειναι Idle εχεις σταθερο CPU utilization γύρω στο 15%??

Και τι σε κανει να πιστευεις οτι το Δημιουργουν οι Drivers της καρτας δικτιου? ή ακομα και το Router(?????) που γραφεις στον τιτλο?:o

Γινε λιγο ποιο συγκεκριμενος Pleaze για να καταλαβω τι λες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν καταλαβα και καλα..εννοεις οτι αφου ξεκινήσει οτι εχεις στο startup και ο CPU ειναι Idle εχεις σταθερο CPU utilization γύρω στο 15%??

Και τι σε κανει να πιστευεις οτι το Δημιουργουν οι Drivers της καρτας δικτιου? ή ακομα και το Router(?????) που γραφεις στον τιτλο?:o

Γινε λιγο ποιο συγκεκριμενος Pleaze για να καταλαβω τι λες.

To μηχάνημα στον τίτλο είναι adapter για W-Lan σε PCI Interface.

Όταν από τον device manager κάνω disable την συσκευή, το CPU Utilization πέφτει στο κανονικό επίπεδο του 0-3%.

Το πρόβλημα είναι ότι με την W-Lan card (την Linksys) enabled, ενώ ο CPU θα έπρεπε να μένει (σχεδόν) idle, παίζει γύρω από το 15%.

Link to comment
Share on other sites

To μηχάνημα στον τίτλο είναι adapter για W-Lan σε PCI Interface.

Όταν από τον device manager κάνω disable την συσκευή, το CPU Utilization πέφτει στο κανονικό επίπεδο του 0-3%.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

A ΟΚ λογο κεκτημένης ταχυτητας δεν διαβασα καλα..:p και νομιζα οτι ηταν Rooter.

Ποια Process προκαλει αυτο το 15 % ξερουμε (θα το δεις μεσα απο το Task Manager).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το κουλό. Έβαλα sort criteria το CPU Util. στον Task Manager και δεν υπάρχει τέτοιο process.

Υποψιάζομαι ότι τα καταναλώνει ο πυρήνας (σε συνεργασία με τον driver ή/και το TCP/IP Stack), και αν δεν κάνω λάθος υπάρχει τρόπος να δώ userland %, και kernel %.

Link to comment
Share on other sites

Φροντίζω το μηχάνημα με Fwall και A/V προς το παρόν.

Δεν έχω ασχοληθεί τελευταία με anti-spyware.

Ποιό να δοκιμάσω ?

Ευχαριστώ για το link προς το Forum της Linksys. To πρόβλημα διαφοροποιείται ανάμεσα μας, γιατί ,όπως διαβάζω, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το Utility της Linksys για να διαχειριστούν το δίκτυο τους (και αυτό είναι που peak-άρει σ'αυτους), ενώ εγώ το built-in support για W-Lan της μαμάς MS.

Μακάρι να δουλέψει αυτό:

I think I found a fix. I discovered a previous post that said something about turning off the powersave feature. I opened the properties for the wireless adapter, and under the advanced settings I turned off the two power save features. This was on Friday morning and as of tonight, the two computers which were locking up have not done so and they have been left on 24/7 and checked mulitiple times since the settings wer changed. I hope this help.
Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το HiJack και αφαίρεσα οτιδήποτε μου φαινόταν περιττό.

Πλέον είτε με enabled την Linksys είτε disabled, το CPU Utilization σε IDLE μένει κοντά στο 0%.

Δεν ξέρω τί ακριβώς έφταιγε. Στο HiJack δεν πρόσεξα κάτι σε malware/spyware. Έκανα search στο Google για ό,τι αφαιρούσα και για το άν πρόκειται για κακοήθη διεργασία ανάλογα με την τοποθεσία του εκτελέσιμου και το μέγεθος αρχείου, etc...

Πλέον ισχύουν αυτά:

Linksys Disabled - CPU Util ~ 0%

LinksysDisabled-CPUUtil0.jpg

Linksys Enabled - CPU Util ~ 0%

LinksysEnabled-CPUUtil0-1.jpg

$>netstat -a > output.txt


Active Connections

Proto Local Address Foreign Address State
TCP Lian-Li:epmap Lian-Li:0 LISTENING
TCP Lian-Li:microsoft-ds Lian-Li:0 LISTENING
TCP Lian-Li:2869 Lian-Li:0 LISTENING
TCP Lian-Li:1029 Lian-Li:0 LISTENING
TCP Lian-Li:netbios-ssn Lian-Li:0 LISTENING
UDP Lian-Li:microsoft-ds *:*
UDP Lian-Li:isakmp *:*
UDP Lian-Li:4500 *:*
UDP Lian-Li:ntp *:*
UDP Lian-Li:1900 *:*
UDP Lian-Li:ntp *:*
UDP Lian-Li:netbios-ns *:*
UDP Lian-Li:netbios-dgm *:*
UDP Lian-Li:1900 *:*

Εύχομαι να παραμείνει έτσι η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.