Jump to content



Δορυφορικό Internet βοήθεια


helloween

Recommended Posts

οχι δεν εχεις up load....

γιατι δεν εχεις πομπο..

το lnb ειναι μονο δεκτης ..

Μαλιστα και το download einai πολυ ακριβο και κακης ποιοτητας (προσωπικη εμπειρια)

σε σχεση με τα χρηματα τα οποια μπορεις να δινεις στο πΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Το δορυφορικο ειναι καλο αν χρησιμοποιειτε συμπληρωματικα με επιγεια συνδεση.

Ειναι καλο για download αλλα οχι για αμφιδρομες εφαρμογες, πχ chat, gaming or web browsing...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι τα σκας με βάση το bandwidth.

http://www.europeonline.com/ είναι το ευρωπαϊκό?

edit:

κάποια link που βρήκα:

http://www.marinet.gr/satellite/

http://www.alfanet.gr/

Χρήσιμες πληροφορίες ίσως να βρεις στο www.satleo.gr

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι γιατί στην Λήμνο που βρίσκομαι θέλει ένας φίλος να κάνει internet cafe και στην περιοχή δεν υπάρχει κάλυψη dsl. Του είπαν για 1800Ε εγκατάσταση όλου του δορυφορικού εξοπλισμου με 10ΜΒ downlaod και upload που δεν θυμάμαι. Όλα με 60Ε το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Ενδιαφέρομαι γιατί στην Λήμνο που βρίσκομαι θέλει ένας φίλος να κάνει internet cafe και στην περιοχή δεν υπάρχει κάλυψη dsl. Του είπαν για 1800Ε εγκατάσταση όλου του δορυφορικού εξοπλισμου με 10ΜΒ downlaod και upload που δεν θυμάμαι. Όλα με 60Ε το μήνα

1800 ευρώ εγκατάσταση?????

τι ακριβώς θα πάρει?

πόσο κάνει το feeder (lnb)?

ping ρώτησε? (δεν ξέρω αν τον ενδιαφέρει).

60ευρά το μήνα χωρίς κάποια άλλη χρέωση (π.χ. με κάποιο bandwidth limit)? πολύ καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

τελικά βρήκαμε άκρη στην διεύθυνση http://www.hellasdigital.gr/ με πακέτα 1024/512 με 260Ε το μήνα πάγιο συνεργαζόμενος δορυφόρος hellas sat. Έξοδα εγκατάστασης 1500Ε

Αν μπορείς και γίνεται, πες μας ακριβώς περί τίνος πρόκειται:

Έχεις 1024/512 απεριόριστο bandwidth με τα 260?

Το κόστος εγκατάστασης τι ακριβώς περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

απεριόριστο bandwidth τα 1500Ε περιλαμβάνουν πιάτο και αποκωδικοποιητή μαζί με τον πομπό όλα τα υλικά δηλαδή και θέλουν και έξοδα εγκατάστασης από 350Ε+++ ανάλογα με το πού θα έρθουν και τα έξοδά τους

Link to comment
Share on other sites

Το πιο μεγάλο πακέτο που θα έχει download είναι 2048/512 στα 400Ε πάγιο τον μήνα και το μέγιστο μόνο download είναι 16mb. Μου έκανε εντύπωση που ο τύπος μου έφερε ένα παράδειγμα και μου είπε ότι με 4mb download κατεβάζεις με dc++ με ταχύτητα 500Kb/s:clap:

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.

το δορυφορικο δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται.σοστα αναφερει ο orion οτι ειναι καλο συνεργαζομενο με μια dial up συνδεση,για να μπορεις να κανεις ανετο download.

νομιζω(προσωπικη αποψη) οτι ακομη ειναι ακριβο σαν αμφιδρομη υπηρεσια,ενω για "κατεβασμα" οι τιμες εχουν πεσει αισθητα.

απο προσωπικη εμπειρια,με 1,2 κεραια skystar καρτα και βλεποντας astra δορυφορο και με καρτα προπληρωμενη των 25 ευρο(500 λεπτα downloading) ειχα download 100 kb/sec.

αρκετα καλα για μενα που ειχα και εχω ακομη isdn64.

βεβαια μην παραγνωριζουμε οτι τα προβληματα του καιρου δημιουργουν και προβληματα στις κεραιες μια που εγω τοτε επρεπε να εχω πανω απο 50% σημα στο πιατο για να εχω επιτυχημενη συνδεση στον server.

βεβαια γνωριζω οτι πλεον υπαρχουν πακετα στην αγορα που δινουν εγγυημενη αποδοση κατεβασματος χωρις να χρειαζεται να ανησυχει ο χρηστης για το ποσοι χρηστες συνδεονται/κατεβαζουν ταυτοχρονα με αυτον.

παντως αν εγω εκανα internet cafe και δεν μπορουσα να εχω adsl θα αγοραζα μια μεγαλη κεραια(1μ ελεγε minimum? 2m θα επαιρνα) ισαριθμες με τα pc καρτες skystar2,μια μονιμη συνδεση(δορυφορικη) των 2mb (κατεβασμα γυρω στα 100κβ/δ στουσ 10 πελατες) και θα εκανα την δουλεια μου μεχρι ο Ποτε να αποφασιζε να μου βαλει adsl.

βεβαια περριτο να πω οτι ολα θελουν δοκιμες.

πρωτα παιρνεις την κεραια( ολοι συνηθως ζητουν 0,80 οποτε παιρνεται μια 1,2 με 1,5μετρο 100 με 120 ευρο αλουμινιου παιρνεται και μια καρτα δορυφορικη pci η usb παιρνεται και μια προπληρωμενη καρτα για καποιον συγκεκριμενο χρονο download και κανετε τις δοκιμες σας.

οχι πληρωνω 1500 2000 ευρο μετα βλεπω οτι δεν......... (και αντε πουλησε τα μετα.)

Link to comment
Share on other sites

όλα σωστά αυτά που λες, εκτός από αυτό:

Αρχική απάντηση από yiayog

παντως αν εγω εκανα internet cafe και δεν μπορουσα να εχω adsl θα αγοραζα μια μεγαλη κεραια(1μ ελεγε minimum? 2m θα επαιρνα) ισαριθμες με τα pc καρτες skystar2,

δε χρειάζεται κάθε pc να έχει σύνδεση με το δορυφόρο, μπορεί ένας σερβεράκος να κάνει τη δουλειά;)

Link to comment
Share on other sites

απο latency τι παίζει? έχω ακούσει για minimum 400ms και για λιγο packet loss

θα είναι εφικτό on-line gaming? (δεν συζητω first person shooters. σε mmorpgs αναφέρομαι)

btw λίγο off topic αλλά που θα το κάνει το net cafe? έχει ήδη 2 στην Μύρινα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 20:30]

όλα σωστά αυτά που λες, εκτός από αυτό:

δε χρειάζεται κάθε pc να έχει σύνδεση με το δορυφόρο, μπορεί ένας σερβεράκος να κάνει τη δουλειά;)

θελει δοκιμη.εξηγουμαι¨

με εναν σερβερ να μοιραζει ιντερνετ σε καποια pc η συνδεση μοιραζεται ισοποσα στους pc.

-αν ο καθενας ξεχωριστα εχει τη δικη του συνδεση ΚΑΙι με ολο το ευρος της.

ΕΤΣΙ αν υποθεσουμε οτι εχει συνδεσεις με προπληρωμενες καρτες αξιας 25 ευρο με 500 λεπτα κατεβασμα η καθε μια διαρει και χρεωνει την ωρα αναλογα και ο χρηστης ειναι ευχαριστημενος αφου κατεβαζει με 200-300 κb/sec.

με τον σερβερ και με 10 πελατες ταυτοχρονα και με συνδεση 2μβ δεν θα κατεβαζει κανενας περισσοτερο απο 50-100(καιρου θελοντος).

βεβαια δεν διαφονω μαζι σου οτι γινεται και με σερβερ αλλα ολα αυτα οπως προειπα αποτελουν επιλογη του ενδιαφερομενου(μετα απο δοκιμες)

ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ=οτι παιζει σε μενα δεν παιζει απαραιτειτα και σε σενα.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JaguarOne [Χθες, στις 22:38]

απο latency τι παίζει? έχω ακούσει για minimum 400ms και για λιγο packet loss

θα είναι εφικτό on-line gaming? (δεν συζητω first person shooters. σε mmorpgs αναφέρομαι)

btw λίγο off topic αλλά που θα το κάνει το net cafe? έχει ήδη 2 στην Μύρινα

Στον Μούδρο. Πως σου φαίνεται σαν κίνηση γιατί εγώ τον παρότρυνα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.