Jump to content



ATI X1800XT 512MB....on the rocks


greekfragma

Recommended Posts

οι γιορτες ηρθαν.

η παλια καρτα εφυγε για ρμα.

κατι επρεπε να γινει.

μετα απο συμφωνια με τον δοσα μου για πρωτη δοση το 2012 την επομενη μερα της εναρξης των ολυμπιακων αγωνων στο Λονδινο αποφασισα να χτυπησω κατι extra big.

ευτυχως δεν ηταν σαν το μπαουλο της 6800 απο την MSI.μισο περιπου μεγεθος το κουτι απο την προηγουμενη και με χερι σαν βαλιτσακι.:)

koyti0kt.th.jpg

ΠΑΡΑ πολλα πραγματα μεσα.

drivers cd / MSI multimedia pack / 6-pin power cable / 2 dvi-d-sub adaptors / RCA adaptors

koytimesa0cy.th.jpg

/ και.........Colin Mcrae 2005 DVD edition:worship:

colinmcraedwro7be.th.jpg

και μια φωτο της ψυκτρας.απο πλαι μεσα στα χαλκινα φυλλα.

psiktraplagia2ik.th.jpg

κοντα στα 900γραμμαρια ΜΟΝΟ η ψυκτρα.

δυσκολευτηκα πολυ στο βγαλσιμο.αντι για πλαστικους πυρους με ελατηρια ΜΟΝΟ ΒΙΔΕΣ.8 το συνολο πολυ σφιγμενες σε σημειο να φοβαμαι μην σπασει τιποτα.

η ψυκτρα καλυπτει και τις μνημες/πιανει 2 θεσεις στη μητρικη...pci-e και μια pci

βεβαια επειδη απο τοτε που ανακαλυψα την υδροψυξη δεν κανω αλλιως δεν δοκιμασα καθολου ποσο θορυβωδες ειναι το ανεμιστηρακι και ποσο αποδοτικη ειναι η ψυξη της.

κατευθειαν νερακι που δυστυχως δεν καλυπτει μνημες.

εκει που συναντησα δυσκολιες ηταν στους ΑΤΙ 5.13

στο σαητ ειχε ΧΡ και 2000 οδηγους.2003 τιποτα.....ε λεω δε βαριεσαι.παμε δοκιμαζοντας.

2000 μισες επιλογες.ΧΡ παλι μισες επιλογες.

σημειωνω οτι τα 2003 εχουν ηδη εγκατεστημενα τα .ΝΕΤ Framework της MS που ειναι απαραιτητα για να δουλεψουν οι drivers της ATI.

περασα και το .NET 2.0 αλλα και παλι τιποτα.

απο οτι βλεπω δεν τα γλυτωνω τα XP SP2.

για την ιστορια η καρτα χωρις κλοκαρισμα και χωρις πειραγμα με ρυθμισεις quality στα windows εδωσε 9000 παρα κατι Marks στο 3dMark05'.και χαμηλοτερα FPS που ειδα ηταν 24 στο 2ο τεστ με την πεταλουδα στο νυχτερινο δασος.

οτι αποριες εχετε ευχαριστως να απαντησω.

:)

Υ.Γ.οι φωτο ειναι τραγικες.ειμαι αδικαιολογητος.θα προσπαθησω να δω τι μπορω να κανω τις επομενες μερες που θα εχω παραπανω χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 01:05]

MSI έ; Κάτι μου λέει ότι αυτόν το "δωσά" τον ξέρω...

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 01:05]

για ποσα χρονια εβαλες υποθηκη το σπιτι? και ποσες δοσεις εκανες ? :p

:D η αληθεια ειναι οτι εβαλα υποθηκη και το κορμι μου:D

γμτ τελικα πολυ χαλια οι φωτο.θα προσπαθησω κατι καλυτερο αυριο:o

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά! greekfragma. :)

Κατέβασε το bios της Sapphire όπου μετατρέπει τον πυρήνα από 625Mhz στα 700Mhz και τη μνήμη από 750Mhz στα 800Mhz και πες μας εντυπώσεις.

Πριν την μετατροπή σε PE ρύθμισε τον πυρήνα και τη μνήμη στα 500Μhz.

edit:

Έχει παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα με το .NetFramework 2.0 και τους Catalyst 5.13.

Θα ήταν προτιμότερο να εγκαταστήσεις το .NetFramework 1.1 μαζί με το Service Pack 2.

Εδώ θα βρεις το bios της PE.

edit2:

Ξεχάστηκα :o ,έχεις υδρόψυξη, οπότε σίγουρα θα ξεπεράσεις τα 790Mhz στον πυρήνα δίνοντας λίγο ρεύμα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 01:56]

Μεγειά! greekfragma. :)

Κατέβασε το bios της Sapphire όπου μετατρέπει τον πυρήνα από 625Mhz στα 700Mhz και τη μνήμη από 750Mhz στα 800Mhz και πες μας εντυπώσεις.

Πριν την μετατροπή σε PE ρύθμισε τον πυρήνα και τη μνήμη στα 500Μhz.

edit:

Έχει παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα με το .NetFramework 2.0 και τους Catalyst 5.13.

Θα ήταν προτιμότερο να εγκαταστήσεις το .NetFramework 1.1 μαζί με το Service Pack 2.

Εδώ θα βρεις το bios της PE.

edit2:

Ξεχάστηκα :o ,έχεις υδρόψυξη, οπότε σίγουρα θα ξεπεράσεις τα 790Mhz στον πυρήνα δίνοντας λίγο ρεύμα παραπάνω.

τελικα ολα οκ με το control center.εκανα ενα ξαναπερασμα ολα απο την αρχη και εστρωσε μετα την επανεκκινηση.

δεν ξερω εαν ακομα θα πειραξω Bios.λογω του οτι οι μνημες ειναι πλεον γυμνες πειραξα μονο τον πυρηνα.και ιδου το αποτελεσμα:D

(χωρις πολυ ψαξιμο και χωρις αλαφρωμα-ειχα ξεχασει ανοιχτο και το vsync)

τελικα ο Eleven κανει θαυματα με τα μπλοκ του.το συγκεκριμενο ειναι απο την 9800προ που ειχα και περασε επισης και απο την 6800.full load ειχα 41 βαθμους.στη συχνοτητα πυρηνα που βλεπετε.βεβαια εκανα και ενα πολυ μερακλιδικο στρωμα απο κεραμικ που μαλλον απο ενθουσιασμο το πετυχα τοσο καλο.κοντα στα 10 λεπτα δουλευα με τη σπατουλα.:tomato:

το 595 που λεει ειναι σε 2d.σε 3d η ταχυτητα ειναι οσο της μπαρας, δηλαδη 690Mhz:)

post-596-1416072343,8152_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικη!!!!:jump: :jump: :jump: πιστευω αριστη επιλογη...σε βλεπω παραμονη να λιωνεις στα benchs!!!lol!να ρωτησω τιμουλα?

υγ:ζηλεψα!!!!:o αμα την παραγγειλω στον santa θα μου την φερει????:hm: :hm: :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 01:16]

τελικα ολα οκ με το control center.εκανα ενα ξαναπερασμα ολα απο την αρχη και εστρωσε μετα την επανεκκινηση.

δεν ξερω εαν ακομα θα πειραξω Bios.λογω του οτι οι μνημες ειναι πλεον γυμνες πειραξα μονο τον πυρηνα.και ιδου το αποτελεσμα:D

Να προτείνω κάτι;Μη με παρεξηγήσεις.

Ξανατοποθέτησε την ψήκτρα της ΑΤΙ έτσι ώστε να αναβάσεις τη μνήμη.Με επεξεργαστή στα 2600Mhz, πυρήνα και μνήμη στα @700/800 (PE bios) θα πιάσεις δεκάρι στο 3dmark 2005.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 04:03]

Να προτείνω κάτι;Μη με παρεξηγήσεις.

Ξανατοποθέτησε την ψήκτρα της ΑΤΙ έτσι ώστε να αναβάσεις τη μνήμη.Με επεξεργαστή στα 2600Mhz, πυρήνα και μνήμη στα @700/800 (PE bios) θα πιάσεις δεκάρι στο 3dmark 2005.

προτιμω την ησυχια μου απο τα 10κ στο 2005.:)

καλα τα νουμερα αλλα ακομα καλυτερα αμα τα χαιρεσαι παρεα με ενα ησυχο μηχανημα διπλα σου.;)

Υ.Γ.τελικα πειραξα λιγο μνημες.απο 700 στα 750.στα 770 αρχισαν τα πρωτα artifact και προτιμησα να εχω το κεφαλι μου ησυχο ακομα.πηρα καπου 180μαρκς στο 2005 με τα +50.τωρα κατεβαζω 2003 και 2001 να δω τι γινεται και εκει:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 04:20]

Με γεια Γιωργαρα!!

Τρεξε κανενα παιχνιδακι καλο full να μας πεις μπας και κολλαει:D

θενκς πανουλη.επαιξα Battlefield2 ολα τσιτα στα 1280χ1024 με 6χ AA ολα HIGH και distance 100.ακομα και σε πολυ ζορικα σημεια με αεροπλανα ελικοπτερα και artillery κανενα κολλημα.τουλαχιστον με την 6800 απλη που ειχα ειμαι καπου στο 200% πανω σε επιδοσεις.

κατι καλυτερο με γυμνες μνημες δεν παιζει.5 πιο πανω αρχιζουν τα πρωτα συμπτωματα:shifty:

θα ψαχτω με κανα ΑΤΙ tool αμα ανεβαινει κι αλλο ο πυρηνας.:devil:

post-596-1416072343,8841_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρευματακια δεν θα δωσω εγω καθως δεν κατεχω απο κολλητηρια και αντιστασεις κλπ κλπ.

λοιπον κατεβασα ATI tool και οι μνημες ακομα και σε 2d ζεματανε(65 βαθμους idle)

δαχτυλο (στις μνημες ΡΕ) δεν εβαλα γιατι η οικογενεια κοιμαται και δεν παιζει να ανοιγω κουτια τωρα.αυριο θα επανελθω με σενσορα να δουμε πραγματικα τι γινεται.

προς το παρον θα πειραματιστω με πυρηνα:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 04:39]

ρευματακια δεν θα δωσω εγω καθως δεν κατεχω απο κολλητηρια και αντιστασεις κλπ κλπ.

λοιπον κατεβασα ATI tool και οι μνημες ακομα και σε 2d ζεματανε(65 βαθμους idle)

δαχτυλο (στις μνημες ΡΕ) δεν εβαλα γιατι η οικογενεια κοιμαται και δεν παιζει να ανοιγω κουτια τωρα.αυριο θα επανελθω με σενσορα να δουμε πραγματικα τι γινεται.

προς το παρον θα πειραματιστω με πυρηνα:)

ειμαι σιγουρος πως υπαρχει mod bios που ξεκλειδωνει το ρευμα!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

κατι το παραξενο.........δοκιμασα με ΑΤΙ tool να παιξω.το αποτελεσμα ειναι μηδενικο.αρτιφακτ απο το 1ο δευτερολεπτο ακομα και ΚΑΤΩ απο τα εργοστασιακα ρολογια.

το βαλα απο περιεργεια 550-650 αντι 600-700 και τιποτα.κατι που μου κανε εντυπωση ειναι οτι η θερμοκρασια στις μνημες ανεβαινε τρελα με το ATI tool και εδειχνε 75 βαθμους.αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι οτι ενω στο ATI tool δεν πανε ουτε 50 κατω απο τα εργοστασιακα........στα 3dmark 03-05 τρεχει κανονοτατα ΧΩΡΙΣ artifacts 50 ΠΑΝΩ απο τα εργοστασιακα.να υποθεσω οτι τα 3dmark ΔΕΝ ζοριζουν ΤΟΣΟ μνημες αλλα πυρηνα?

τι να πω..........φτανει για σημερα.αυριο παλι που θα εχω και σενσορα στις μνημες.θα δοκιμασω θερμοκρασιες με ATI tool και 3dmarks να δω αν οντως κατι παιζει.

αντε καλο υπολοιπο στους ξενυχτες:yawn:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.