Jump to content



Θέλω να κάνω το κατεβαστήρι ΑΘΟΡΥΒΟ ...


kreach

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Voudas

δοκίμασε να ελένξεις τις στροφές του ανεμιστήρα, είτε μέσω προγράμματος ή βιος αν υποστηρίζεται ή απλά με κάποιο fanbus ή κατευθείαν δώσε 7v αντί για 12v.

κατεβαστήρι με 60gb??? εμένα έχει 350 κ πάλι δε φτάνουν!

Έψαξα στο bios κ δεν κατάφερα να το αλλάξω.

Αρχική απάντηση από yanni

Αν μπορεί η μητρική πάντως να ρίξει τις στροφές του cpu fan ανάλογα με την θερμοκρασία της cpu, αυτό που θα πρέπει να δοκιμάσεις είναι undervoltage. Όπως εγώ π.χ. που έχω την cpu έστω και ελάχιστα κάτω από το κανονικό - 1.475V έναντι 1.5V.

Μια από τα ίδια

Αρχική απάντηση από rambo

**Κreach, μηπως ξερεις πως λεγεται η ταινια κουνγκ-φου απ την οποια ειναι ο γερακος του avatar σου? Σου εστειλα και pm αλλα το mailbox σου αναφερει οτι ειναι γεματο!

Διέγραψα διάφορα πμ, αλλά δεν έλαβα κανένα. Πραγματικά πόσο είναι το όριο των πμ ? Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποια υπενθύμιση?

ΕΔΙΤ: Η ταινεία είναι Kill Bill 2 ;)

Όταν λέω κατεβαστήρι, ενωώ πως έχω ένα παλιό μηχάνιμα για ΟΛΑ τα κατεβάσματα κ δεν ανησυχώ να κολλήσει ιούς κτλ.

Με βλέπω να αγοράζω ανεμιστιράκι, να μειώνω τα volt + την ταχύτητα του cpu (ΑΝ με επιτρέψει το βίος) κ ΑΝ κ ΠΑΛΙ μου τα πρίζει αυτός ο βόμβος, τότε προχωράω σε 3200+ venice να τελειώνει η υπόθεση !

Link to comment
Share on other sites

Γράφω κάποια πράγματα από το bios που μπορεί να βοηθήσουν

System Temp 48C

CPU Temp 62C

CPU Fan Speed ~3515 RPM

Chassis, AUX FAN speed 0 RPM

VCore 1.40V

+3.3V 3.31V

+5V 5.21V

+12V 12.28V

-12V -12.44V

VBAT (v) ~3.25V

5VSB (v) 5.11V

Κ στο Frequency/ Voltage Control

CPU HOST Frequency (MHz) 133 (minimum)

CPU Clock Ratio 22X αν και το έχω ρυθμίσει 5 φορές στα 14X ...

CPU Voltage (Volt) είναι στο Default κ όλες οι άλλες επιλογές είναι Default συν κάτι

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόγραμμα τύπου clockgen σου δουλεύει?

Μήπως και από εκεί μπορείς να ρίξεις το vcore μιας και με απλή μείωση στο fsb δεν νομίζω να κερδίσεις και πολλά. Μια cpu σε σχεδόν idle κατάσταση δεν νομίζω να καίει και πολύ λιγότερα στα π.χ. 2.2Ghz έναντι 2.9GHz όταν το ρεύμα με το οποίο τροφοδοτείται είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo

To riva tuner ειναι tweak και δεν το ρισκαρω να χαλασω την καινουργια μου καρτα. Συζηταω μονο "καθαρες" λυσεις.

RootX, καλο να προτεινουμε διαφορα, εσυ ομως τι κανεις με την δικη σου καρτα? Δεν σε ερδιαφερει να ρυθμιζονται οι στροφες αυτοματως και αναλογως των αναγκων?

Τo riva tuner είναι και tweak, από μόνο του δεν πειράζει τίποτα. Με την δική μου κάρτα μια χαρά δουλεύει το riva.

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε αφου εσυ ξερεις να το χειριζεσαι, πες μου πως να το ρυθμισω ωστε να ελεγχει τις στροφες του ανεμιστηρα της καρτας αναλογως των αναγκων...

*kreach, εχεις cpu temp στα 62! δηλαδη οταν παιξεις ενα 3D game ή καψεις μια ταινια ποσο θα σου παει? 80?

Εχεις Q_Fan Control technology?

Δε νομιζω οτι εχουν σχεση τα volts που γραφουν καποιοι. Συστημα ψυξης να παρεις. Εμενα μου εχουν καει στο παρελθον και επεξστης(xp3200+) και καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo [Σήμερα, στις 12:14]

ε τοτε αφου εσυ ξερεις να το χειριζεσαι, πες μου πως να το ρυθμισω ωστε να ελεγχει τις στροφες του ανεμιστηρα της καρτας αναλογως των αναγκων...

clip30fj.th.jpg

Κλικάρεις στο customise κάτω στο πεδίο target adapter.

Κλικάρεις την 1η επιλογή, low-level system settings και ανοίγει το παρακάτω:

clip23ai.th.jpg

Επέλεξε το ερωτηματικό και κλίκαρε στις επιλογές να καταλάβεις τι κάνει η κάθε μία και διάλεξε αυτή που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ψήφος και από εδώ στο underclocking/undervolting.

H κατανάλωση του επεξεργαστή = η θερμότητα που παράγει , είναι ανάλογη της συχνότητας λειτουργίας και του τετραγώνου της τάσης λειτουργίας.

Αν το επιτρέπει το motherboard μπορείς κάλλιστα να κόψεις πολύ άγρια την κατανάλωση του.

Αυτό έχω κάνει και στο δικό μου κατεβαστήρι (AthlonXP 1800+ @ 1067Mhz , 1.2V) , έτσι είναι ευτυχισμένος με αλουμινένια ψύκτρα και 90άρη ανεμιστήρα στα 5V (στους 36°C).

Αυτός είναι και ο μόνος ανεμιστήρας που δουλεύει σε φυσιολογικές συνθήκες , πέρα από τον 1 του τροφοδοτικού (ομοίως στα 5V).

Υπάρχουν και άλλοι 2 που ενεργοποιούνται από το speedfan μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (βασικά ποτέ).

Link to comment
Share on other sites

οk ok τωρα τις ειδα. Ωστοσο θα ηθελα και συγκεκριμενες απαντησεις στα ερωτηματα που εκανα

( τι θερμοκρασιες επιτυχανεις και ποσα rpm?...

To Q-Fan δεν το εχεις ?)

Θα εχω απολυτη ασφαλεια με το riva ή υπαρχει καποιοι ρισκο?

Oι στροφες θα ειναι σταθερες ειναι κυμαινομενες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo

οk ok τωρα τις ειδα. Ωστοσο θα ηθελα και συγκεκριμενες απαντησεις στα ερωτηματα που εκανα

( τι θερμοκρασιες επιτυχανεις και ποσα rpm?...

To Q-Fan δεν το εχεις ?)

Θα εχω απολυτη ασφαλεια με το riva ή υπαρχει καποιοι ρισκο?

Oι στροφες θα ειναι σταθερες ειναι κυμαινομενες?

Θερμοκρασίες και rpms από την δική μου κάρτα δύσκολο να σου πω, μιας και έχω προσθέσει και 2ο ανεμιστήρα με αποτέλεσμα πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες.

To q-fan όχι δεν το έχω(τι να το κάνω ?).

Το απόλυτη ασφάλεια είναι σχετικό, μπορεί να μην έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, μπορεί πολύς κόσμος να μην έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα, αυτό δεν σημαίνει ότι και εσύ δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Με λίγα λόγια δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί τίποτα για το δικό σου σύστημα.

Από το screenshot βλέπεις 2 επιλογές, auto και manual, προφανώς στο manual οι στροφές παραμένουν εκεί που τις ορίσεις, στο auto χρησιμοποιεί τα settings του bios της κάρτας και τις παραμέτρους του ελεγκτή. Οι επιλογές αυτές αφορούν low-level ρυθμίσεις, δλδ παρακάμπτουν αυτές των drivers. Στις αντίστοιχες ρυθμίσεις του driver μπορείς να ρυθμίσεις στροφές ανάλογα το mode, 2D, low-power 3D, 3D.

Όλα αυτά απαιτούν να πειραματιστείς και να τα φέρεις στα δικά σου μέτρα, δεν έχουν global εφαρμογή σε όλα τα συστήματα.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασίες και rpms από την δική μου κάρτα δύσκολο να σου πω, μιας και έχω προσθέσει και 2ο ανεμιστήρα με αποτέλεσμα πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Ε καλα, κι εγω θα μπορουσα να βαλω 5 ανεμιστηρες για να εχω υπο το μηδεν,δεν ειναι αυτο το ζητημα. Ελεγα εαν κανεις ο ιδιος αυτα που προτεινεις ή απλως μιλας θεωρητικα, δυστυχως διαπιστωνω το δευτερο.

Παρολαυτα θα ηθελα να ξερω ποσο εχεις. Και πως τη μετρας?

Εγω αυτη τη στιγμη με την 6600gt μου, πρωι πρωι και με τη ψυχρα, με το pc να κατεβαζει μονο, και τον zalman στις 1500rpm(silent mode) εχω 46-47οC.

To q-fan όχι δεν το έχω(τι να το κάνω ?).

Τι να το κανεις?!! Ελπιζω να γνωριζεις τι ειναι. Ειναι μια τεχνολογια που εχουν σημερα καποιοι επεξστες και καποιες mainboards. Επιτρεπει στον ανεμιστηρα του cpu να αυξομοιωνει αυτοματα τις στροφες αναλογως των αναγκων. Ετσι κερδιζεις σε θορυβο και ενεργεια.Το ζητημα μου ειναι οτι φαινεται να μην δουλευει στο chassis fan οπου συνδεω τον ανεμιστηρα της vga, οπως λεω και σε καποιο αλλο thread εδω γυρω.

Το απόλυτη ασφάλεια είναι σχετικό, μπορεί να μην έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, μπορεί πολύς κόσμος να μην έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα, αυτό δεν σημαίνει ότι και εσύ δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Με λίγα λόγια δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί τίποτα για το δικό σου σύστημα.
Kαι γιατι σε μενα ειδικα μπορει να υπαρξει προβλημα? στο πηγαδι κατουρησα εγω? Ή μηπως εννοεις και σε αλλους εκτος απο μενα.

Παντως εφοσον υπαρχει και ενα μικρο εστω ρισκο, τοτε δεν το συζητω καθολου.

Δεν μου απαντησες στο πιο σημαντικο. Οι στροφες μεσω RIVA θα ειναι σταθερες ή κυμαινομενες? Αν συμβαινει το πρωτο τοτε το προγραμμα αυτο ειναι περιττο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ράμπο ηρέμισε λίγο. Δεν είναι ο κάθε ένας εδω μέσα υποχρεωμένος να σου απαντήσει.

1)Όσους ανεμιστήρες και αν χρησιμοποιήσεις κάτω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος δε γίνεται να πέσεις.

2)Δε γνώριζεις τι είδους ψύξη έχει η κάρτα γραφικών ή ο επεξεργαστής του άλλου. Και όπως είπε και ο Voudas δεν έχετε καν το ίδιο hardware οπότε η σύγκριση θα ήτανε λάθος.

3)Στο overclocking δεν υπάρχει ασφάλεια,το ίδιο ισχύει και κάθε φορά που πας να επιρρεάσεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις(για αυτό άλλωστε χάνεται και η εγγύηση)

4)Κάποιο πρόγραμμα το οποίο διαβάζει θερμοκρασίες και load του επεξεργαστή,πώς περιμένεις να δουλέψει για την vga αφού δεν μπορεί να διαβάσει τι γίνεται εκει.

ΥΓ: RootX χαρά στην υπομονή σου ρε μεγάλε...

Link to comment
Share on other sites

Hρεμοτατος ειμαι. Δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωμενος να μου απαντησει ο οποιοσδηποτε.

1) Υπαρχουν βαρβατα συστηματα ψυξεως για "αλασκα" αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

2) Σωστο αλλα ασχετο. Δεν μιλαω για συγκριση αλλα για καποια αντικειμενικα δεδομενα,κοινα σε ολους.

3) Ποτέ δεν μιλησα για overcloking.

4) Στα bios σου εχει επιλογη να κανεις enable και το chassis fan. Αφου δε γνωριζεις γιατι πεταγεσαι??

ΥΓ. Mην ενοχλεις με τα spammings σου τον RootX.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.