Jump to content



3800x2 help


sygiria

Recommended Posts

γεια σας κι χρονια πολλα παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας εχο τα εξεις msik8n neo2 platinum 54g 3800x2 mantsester asus6800 ayth την στιγμη βρισκομαι στα 270χ10 2700 με 1,40vcore poso reyma μπορω να δοσο ακομα χωρις να εχο φοβο να την παρο στα χερια πσυξη εχω μια xp 120 περιμενο νεα σας κι γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σταθερος εκει?παιζεις παιχνιδια πολλες ωρες κτλ?Νομιζω πως εισαι ηδη ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ για αεροψυξη...

Αλλοι εδω μεσα θα ξερουν σιγουρα να σου πουν περισσοτερα.Παντως με αερα σταθερα 2700 με 1.4vcore μου φαινεται λιγο δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι οντως αρκετα ψηλα για αεροψυξη.Οσο για ποσο ρευμα μπορεις να δωσεις αυτο μονο εσυ θα το βρεις βλεποντας τις θερμοκρασιες καθως και το κατα ποσο εισαι σταθερος.Παντως δε νομιζω να εχεις προβλημα μεχρι και 1,5v

Link to comment
Share on other sites

1,54 πάντος δίνω εγώ με -30 (phase) για 24/7.. Καλά είναι τα 2700 για αέρα, πολύ καλά θα έλεγα..Το πρόβλημα με τους Χ2 είναι οτι ανεβάζουνε από κάποιο vcore και πάνω (σε πολλά mhz ) απότομα temps σε full load..

Link to comment
Share on other sites

Χμ...και ο δικός μου με ΧΡ-120 τόσο πήγαινε...πρέπει να έχουμε την ίδια βδομάδα... ;)

Εγώ 1,45(3000) με Phase για 24/7 κ 1,55(3100) για Benchs

Με αέρα θα σου έλεγα να μην δώσεις πάνω από 1,4 για κάθε μέρα....

Link to comment
Share on other sites

spi 32 pernaei stressprime den dokimasa alla me to prime 95 etrexe synexeia gia 10 ores αλλα κι κατι ακομη ενο στο biosτο εχω στα 1,400 μεσα στα windows

το speedfan κι το cpuzδειχνουν 1,350 το πολι 1,375 πιο ειναι το σωστο? αν αλλαξο μοβο υπαρχει περιπτοσει να παει καλιτερα γιατι βλεπω ολοι εχετε dfi

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κατα πάσα πιθανότητα με DFI ήσως πάει λίγο καλύτερα το cpu αλλά μπορεί και όχι...

Ο μόνος τρόπος για να μάθεις είναι...το πολύμετρο αρκεί να βρείς το κατάληλο σημείο....

Link to comment
Share on other sites

To s&m ζορίζει απίστευτα τον επεξεργαστή, ειδικά στο full test ανεβάζει τρελλές θερμοκρασίες(μιλάω πάντα για χρήση και των 2 cores).

Μέχρι στιγμής το θεωρώ το πιο αξιόπιστο, μιας και αν δεν βγάλει λάθη σε επεξεργαστή και μνήμες κανένα άλλο bench/game κλπ δεν μου έχει παρουσιάσει κόλλημα.

Στο θέμα μας, δεν θα έδινα πάνω από 1.5 με αέρα.

Link to comment
Share on other sites

sigyria το S&M ειναι λιγο πολυ μονοδρομος για να τσεκαρεις σταθεροτητα.

Εδω και λιγο καιρο δωκιμαζω το OCCT.

Ειναι πιο απλο και φενεται να χτυπαει οταν χτυπαει και το S&M. Μπορει να τρεχεις prime για κανα δυωρο και το OCCT να χτυπησει στο 1ο λεπτο. Ολο το τεστ κραταει μιση ωρα ακριβος και σου κραταει και φοτο με γραφηματα απο θερμοκρασιες cpu, case, και ρευματα.

Δες το εδω. http://www.short-media.com/download.php?d=456

Link to comment
Share on other sites

εγω παρατηρησα οτι με το s&m ο επεξεργαστης μου πηγαινει στους 3-4 βαθμους

ειναι πανω σε phase.

ενω με το prime δεν πηγαινε κατω απο τους -2

οποτε μαλλον το s&m ζοριζει παραπανω τον 3800+ και το προτιμω μιας και βγαζει και νεες εκδοσεις

τωρα ο δικος μου 3800+ χ2 ειχε και αυτος μια παρομοια συμπεριφορα

2700 πηγε με 1.325 ν

μετα καθε 50 mhz ηθελε και ρευμα

τελικα εχει τωρα 3000 γιγα με 1.54 ν stable 24/7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.