Jump to content



Περίεργο Shutdown *Η λύση*


astrolabos

Recommended Posts

Αυτές τις μέρες έχω παρατηρήσει σε τυχαία και όχι επαναλαμβανόμενα χρονικά διαστήματα ότι ο υπολογιστής κλείνει μόνος του. Χωρις να κάνω κάτι ή να φαίνεται στον Event manager κάτι, ο υπολογιστής απλά κλείνει.

To σύστημά αποτελείται από:

AMD Sempron 3000+

Asus A7V880

2x512 Mb Bluemedia (ντροπή μου το ξέρω αλλά τέσπα)

Enermax 480W

Sapphire 9600 Pro 256 Mb

Creative Audigy

Καμμία ιδέα για το τί συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι ιος, πρέπει να είναι πρόβλημα υλικού σίγουρα, γιατι όποτε κλείνει, πρέπει να κλείσω τελείως τη τροφοδοσία του pc αλλίως δεν ανάβει.

Link to comment
Share on other sites

Aποτι φαίνεται κλείνει στα καλά καθούμενα.....εμένα μου έχει τύχει απο θέμα τροφοδοτικού πάντως και μου το έκανε συνέχεια,αλλά εκείνο που είχα ήταν 300watt όχι 480!!’μα μπορείς δοκίμασε και άλλο αν και δεν νομίζω...επίσης μπορεί να είναι απο το power management του bios.Αμα ήταν θερμοκρασία θα έκανε restart....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ευθύνεται το τροφοδοτικό για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, μέσω του προγράμματος speedfan τσέκαρε τη τάση στα 12V.

Εάν η τιμή έχει πέσει κάτω από τα 11,50V το τροφοδοτικό σου έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι αυτό μιας και μια απο τις φορές που μου το έκανε ήταν 1 λεπτό μετα την εκκίνηση του υπολογιστή. Μετά από 12 ώρες συνεχούς λειτουργίας του Η/Υ η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι σταθερά στους 43 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Χθες, στις 12:02]

Αυτές τις μέρες έχω παρατηρήσει σε τυχαία και όχι επαναλαμβανόμενα χρονικά διαστήματα ότι ο υπολογιστής κλείνει μόνος του. Χωρις να κάνω κάτι ή να φαίνεται στον Event manager κάτι, ο υπολογιστής απλά κλείνει.

To σύστημά αποτελείται από:

AMD Sempron 3000+

Asus A7V880

2x512 Mb Bluemedia (ντροπή μου το ξέρω αλλά τέσπα)

Enermax 480W

Sapphire 9600 Pro 256 Mb

Creative Audigy

Καμμία ιδέα για το τί συμβαίνει;

Επ... και πίστευα ότι αυτό το πρόβλημα το είχα μόνο εγώ. :getlost:

Το μόνο ίδιο που έχουμε είναι αυτή η γαμ%$#& μητρική ASUS A7V880. :TD:

Κάνει ακριβός το ίδιο και σε μένα... :wassat: να σε ρωτήσω... μήπως σου χάνει ( σπάνια μεν χωρίς να έχεις βάλει κανένα νέο hardware στο pc ) τις ρυθμίσεις του BIOS;

Link to comment
Share on other sites

Σε τελείως κουφές στιγμές... χωρίς να καταπονώ το μηχάνημα μου εκείνη την στιγμή.

Θα την πάω αύριο από εκεί από όπου την πήρα... και θα την έχω περάσει και ένα χεράκι βαζελίνο... :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

το εχει κανει παλια το pc ενος γνωστου μου αυτο.....

Αποδειχτηκε οτι ηταν η μητρικη τελικα.....

Υποθετω οτι καποιο πυκνωτακι τα φτυσε η τα φτυνει σιγα σιγα και χανει την σταθεροτητα του....μιας και υπηρχαν φορες που κρατουσε για 5 ωρες συνεχομενα και αλλες που εκλεινε με 5 λεπτα ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eythymios [Σήμερα, στις 14:00]

φίλε για checkαρε το τροφοδοτικό..και εμένα μου έκανε το ίδιο και τελικά είχε καεί το τροφοδοτικό

Έχω αλλάξει 3 μέχρι τώρα... για να βεβαιωθώ ότι δεν το κάνει το τροφοδοτικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.