Jump to content



Περίεργο Shutdown *Η λύση*


astrolabos

Recommended Posts

Αστρολάβε, http://www.a7vtroubleshooting.com/

Καθαρά πρόβλημα της Asus.

Και τη δικιά μου γι' αυτό την άλλαξα.

Δοκίμασε όταν κολλήσει μήπως ανοίγει με το reset. [/χριστουγεννιάτικο δέντρο]

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα το έιχε και ένας φίλος αλλα όχι με ΑΣΟΥΣ αλλα με ΜΣΙ και εφταγε η μάνα του που έβαζε να σιδερώσει:rant: :sorry:

η λαλακας ο ηλεκτρολόγος είχε βάλει σε μία ασφάλεια όλες τις συσκευές τις κουζίνας και την συγκεκριμένη πρίζα του ΠΙΣΙ!!!!! Δεν έεπφτε η ασφάλεια αλλα στο overload το τροφοδοτικό δεν εφτανε και έκανε restart...δες το και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μου το έκανε σήμερα 3 φορές συνεχόμενα, το Bios έχασε όλες τις ρυθμίσεις του, μου έσκισε τον MBR και το Grub μου βγάζει Code 22 και δε συνεχίζει τη φόρτωση. Δε ξέρω τι να πώ. Μητρική; Εκεί με οδηγούν όλα. Αλλα το Grub γιατί τον ηπιε έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα μιας και σήμερα εδώ και 2 ώρες είμαι συνέχεια στο κλείσιμο του pc στα μουτρα. Αποσύνδεσα όλες τις συσκευές (δίσκους, dvd, dvd-rw, ανεμηστήρες) και μετά από ένα reset στο BIOS κατάφερα και έμεινα αρκετή ώρα ώστε να σας γράψω αυτό το post.

Σας επισυνάπτω και ένα prntscrn από το pc probe για να δείτε τις τάσεις...

taseis.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Θερμοκρασίες αυτή τη στιγμή είναι 34 cpu και 30 περιβάλλον (ανοικτό το κουτί)

Τι να πω, δε ξέρω....

mobo.........

καλου κακου δοκιμασε κανα αλλο τροφοδοτικο και αν αποκλισεισ και αυτο τοτε μητρικη....

τρεχα και αλαξετην...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Τελικά (χωρίς να πέρνω και όρκο) η μητρική έστρωσε με το Clear Cmos που της έκανα. Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναγράψω σε αυτό το thread.

για να δουμε ρε τρελε.......

μπας και εφτεγε η rom....

Link to comment
Share on other sites

Εστρωσε με clear cmos ; Χμμμμ αυτό σημαίνει πως κατι περιεργο συναίβει στο bios. μήπως κανα fan δεν δούλευε και στο bios ειχε επιλογη να κλεινει το pc ; (λογω ασφάλειας).

Τελικα έφτιαξε το προβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπούταρα είχα το κουτι ανοικτό και όλοι οι ανεμιστήρες δούλευαν κανονικά. Μου πέρασε από το μυαλό αλλά οι θερμοκραίες στο pc ήταν κανονικές. Μετά από το clear cmos που έκανα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά για όλα έφταιγε το enermax που φόραγε το μηχάνημα. Σήμερα μου το ξαναέκανε πάλι σε σημείο να ανάβω το σύστημα να φέρνει 3 στροφές ο ανεμιστήρας του pc και μετά να κλείνει. Έυτυχώς είχα ένα παλιό ξεχασμένο Deer στα 400 W max output, το έβαλα πάνω και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας τα λέει καλά η enermax τελευταία...

Και οι τάσεις σου δεν είναι οι καλύτερες που είδα παρπάνω, σαν καρδιογράφημα είναι...που να το ζορίσεις και λίγο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.