Jump to content



Thelab xxxxMhz SuperPI PIfast Challenge


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

εννοώ για ποια έκδοση προγράμματος μιλάμε.

δηλαδή μπορώ να πάρω τα sources του spi, και να φτιάξω ό,τι 1m θέλω?

μπορώ να το τρέξω από linux?

δηλαδή τα optimizations που αναφέρονται? (εφ'όσον μιλάμε για την ίδια συχνότητα).

μόνο σε timings etc. ή π.χ. θα σκίσω τον trendy επειδή έχω νεότερο kernel? (και όλους σας με τα μπρίκια-win? :p )

τοσο software optimization δεν νομιζω πως θα ηταν δικαιο... αν κανεις compile τα sources του superPI με GNU ζητω που καηκαμε

Αρχική απάντηση από ΝTG

τον phil τον ειχα στα outsider....

για σενα ελεγα ,τον βασιλη ,chroma,και κανενα hirpo,unseen να μοιραζουν μνημες.....

Δεν μπορει οι δυο τελευταιοι θα εχουν ΒΗ για 1Μ π στα 280....

μπαααα 2x512 που ειναι το optimal λογο bank interleave δεν νομιζω να τρεχει κανενας στα 280. 2x256 στα 280 δεν θα ειναι δυσκολο αλλα δεν θα ειναι και πιο γρηγορο απο 2x512 στα ~254 (απο οσο εχω δει τουλαχιστον)

Αρχική απάντηση από phil

Το θεμα ειναι τα BH να ειναι 2Χ512 στα οποια ακομα και το WR δεν ειναι πανω απο 290;)

@Esdee:Βαγγελη καποια στιγμη πρεπει να βρουμε τροπο να τρεξουμε αυτα τα BH με καποια extreme ψυξη:devil:

EDIT:και ενα maximizer βεβαιος βεβαιος του κυρ Χαιπρου,γιατι η DFI τα παιζει καπου εκει στα 3.8~3.9volt:D

αυτο ειναι ευκολο, ενα phase για mems, η μονωση ειναι το παλουκι που πρεπει να ειναι πιο xtreme σε επιπεδο απο την ψυξη

Αρχική απάντηση από F117

ιχ....εγώ λέω να υπάρχει κ κατηγορία 2500-.........που να είνα όλα τα κάτω από 2500........... :/ e?

ευρως για κατηγορια μικροτερο απο 10MHz ειναι ανουσιο λογο του οτι 50 ΜΗz πολλες φορες χωριζουν αυτον που εχει τα καλυτερα tweaks-optimizations απο αυτον που απλα ηταν τυχερος με το CPU του

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από RootX

SuperPi που να reportάρει και τα MHz του επεξεργαστή δεν παίζει, ε?

Βασικα σκεφτηκα κατι αλλα θελει λιγο δουλεια, ενα frontend που θα τρεχει το PI και θα περνει το CPU clock επιστρεφοντας ενα checksum με τα ms καθε loopας+MHz της καθε loopας (για να αποφυγουμε τις αλαγες ρολογιου αφου τρεξει το προγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

Βασικα σκεφτηκα κατι αλλα θελει λιγο δουλεια, ενα frontend που θα τρεχει το PI και θα περνει το CPU clock επιστρεφοντας ενα checksum με τα ms καθε loopας+MHz της καθε loopας (για να αποφυγουμε τις αλαγες ρολογιου αφου τρεξει το προγραμμα)

χμ, και πάλι δεν κρατιούνται ακριβώς σταθερά τα δεκαδικά στα mhz.

πρέπει να το κόψεις σε ακέραιο ή και λιγότερο (π.χ. 250x).

πάντως είναι καλή ιδέα.

δεν το χει κανείς έτοιμο?

για να παίρνεις σε κάθε loop και την ένδειξη του cpu δεν θα χάνεις σε χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.