Jump to content



Το μετέωρο βήμα της κονσόλας


axlvaled

Recommended Posts

Ήταν μια φορά και ένα καιρό ένα παιδάκι που του άρεσαν πολύ τα computer games. Δυστυχώς όμως οι γονείς του δεν του αγόρασαν Η/Υ όταν ήταν μικρός και γιαυτό έπαιζε και ξαναέπαιζε τα ίδια και τα ίδια παιχνίδια στο ATARI (αααχχχχ τι ωραία χρόνια). Μετά όμως απο κάποια χρόνια (οχι και πάρα πολλά, είμαι μικρός ακόμα :p) βρήκε δουλεία άρχισε να βγάζει λεφτά και επιτέλους αγόρασε ένα Η/Υ (από τους κορυφαίους της εποχής) για να πραγματοποιήσει το παιδικό του αποθυμένο. Και από τότε κάθε 1-2 μήνες αναβαθμίζει κάτι στον Η/Υ έτσι ώστε να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην αιχμή της τεχνολογίας. Και εκεί που όλα φαινόταν να πήγεναν όμορφα και ωραία (απολαμβάνοντας όσα πιο πολλά computer Games μπορούσε στον λίγο ελεύθερο χρόνο) ήρθε μια κακιά μάγισσα με ένα κακό μάγο αγγαζέ των οποίων τα ονόματα ήταν MICROSOFT (XBOX) και SONY (PLAYSTATION) κρατόντας από το χέρι ένα μεγάλο πλην όμως αδυναμο γίγαντα που τον φωνάζαν NINTEDO. Και εκεί που όλα πηγέναν ήρεμα όπως προείπα αυτοί οι τρείς κακοί τύποι άρχιζαν να γεμίζουν τα κεφάλια των ανθρώπων με όμορφα γραφικά και εντυπωσιακά Games. Χωρίς πολλά πολλά και το παιδάκι που λέγαμε έπεσε θύμα της απάτης των κακών αυτών μάγων και αγόρασε ένα PLAYSTATION 2. λοιπόν μπορεί όλα αυτά που είπα να φαίνονται μλκιες αλλα είναι η αλήθεια. Δεν αντέχω άλλο αυτόν τον καταιγισμό των νέων παιχνιδομηχανών. Σκεφτείται μόνο πόσο κάνει μια τέτοια παιχνιδομηχανή και πείτε μου αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα. Ακόμα και τα Games είναι πανάκριβα (ξεκινάν απο 49.99 και πάνω). Έλεος. Ένας μέσος Gamer για να είναι ευχαριστημένος θέλει από 1-2 Games το μήνα. Σύνολο δηλαδή 50-100 Euro τον μήνα μόνο για Games. Δεν λέω βέβαια ότι οι Η/Υ δεν έχουν κόστος αλλά εκεί είναι διαφορετικά τα πράγματα. Τον Η/Υ δεν τον έχεις μόνο για Games. Από τον Η/Υ μπορείς να βγάλεις και κέρδος (αν έχεις μεράκι και όρεξη). Από τις παιχνιδομηχανές ΟΧΙ.

Προς Θεού δεν λέω οτι οι παιχνιδομηχανές δεν αξίζουν. Αξίζουν και πολύ μαλιστα αλλά είναι, κατά την γνώμη μου, έντελώς χάσιμο χρόνου. Το μόνο που κάνεις έκει έιναι να παίζεις. Τίποτα άλλο. Τώρα προσπαθούν να κάνουν τις παιχνιδομηχανές περισσότερο πολυδιαστατες (δηλαδή σαν τους Η/Υ) αλλά είναι αργά. Το PLAYSTATION 3 θα έχει και σκληρό δίσκο και θα συνδέετε στο Internet για σερφάρισμα, λένε. ΣΩΩΩΩΠΠΠΑΑΑΑΑΑ αυτό οι Η/Υ το κάνουν εδώ και χρόνια.

Anyway παιδιά συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά δεν μπορούσα άλλο να κρατηθώ. Τους μόνους που λυπάμαι πραγματικά σε όλη αυτή την κατάσταση είναι τους γονείς των μικρών αγοριών (κυρίως) που ακούν κάθε μέρα "Μπαμπά θέλω XBOX, ή μπαμπά θέλω των Most Wanted για το Playstation μου."

Ευχαριστώ για την κατανόηση φίλτατοι Gamers.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουν συνεχώς νέες κονσόλες. Ε και; Είναι ανάγκη να αγοράσεις; Προσωπικά έχω ένα playstation (την πρώτη έκδοση) απο το 1997 και δεν έχω πάρει κάτι νεότερο. Είναι ανάγκη; Αφού μια χαρά παίζει και αυτό. Τώρα το τι γραφικά έχει είναι άλλο θέμα...

Πιστεύω πως η εξέλιξη κάθε άλλο παρά κακή είναι και προσωπικά είμαι της γνώμης πως πρέπει να παρακαλάμε να βελτιώνονται συνεχώς όλα. Απο κει και πέρα δεν σε αναγκάζει κάποιος να αγοράσεις κάτι καινούριο...

Όσο για τα PC, μην ξεχνάς οτι προυπήρχαν οι παιχνιδομηχανές και μετά άρχισαν τα PC να παίζουν παιχνίδια... Τα PC έχουν ξεφύγει εδώ και πολύ καιρό απο το στόχο τους. Οι κονσόλες ακόμα εκπηρώνουν το σκοπό που προορίζονται (άσχετα αν τελευταία πάνε να βάλουν και διάφορες συμπληρωματικές λειτουργίες). Παίζουν παιχνίδια που συνεχώς βελτιώνονται. Ωστόσο τα παιχνίδια φτιάχνονται συγκεκριμένα για τις κονσόλες. Όχι οι κονσόλες για τα παιχνίδια, κάτι που γίνεται στην περίπτωση των PC και είναι και η αιτία των διαρκών αναβαθμίσεων για να απολαύσουμε τα νεότερα.

Πιστεύω πως το να θέλει κάποιος να μην εξελίσεται η τεχνολογία μόνο και μόνο για να μην ξοδεύει λεφτά είναι λάθος αντίληψη...

Και όσο για την ταχύτητα που βγαίνουν οι κονσόλες... Το PS βγήκε το '95. Το PS2 το 2001 και το PS3 υποτίθεται οτι θα βγει φέτος. Δε μου φαίνεται ιδιαίτερα συχνή η αλλαγή... ;)

ΥΓ: Ωραίο το παραμύθι... :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνω το παράπονο σου.

Φυσικά και οι κονσόλες είναι ουσιαστικά μόνο για παιχνίδια. Ε και?

Δηλαδή μια κάρτα γραφικών των 500 προσφέρει τίποτα παραπάνω στην λειτουργικότητα ενός PC πέρα από την ικανότητα να παίζει παιχνίδια?

Χώρια που (ακολουθώντας την λογική σου) οι κάρτες γραφικών είναι ακριβότερες , βγαίνουν ΠΟΛΥ πιο συχνά και γίνονται άχρηστες ΠΟΛΥ πιο γρήγορα.

Και δεν αρκεί μια δυνατή VGA για να παίξεις παιχνίδια στο pc.

Αλλά έστω , τα υπόλοιπα κομμάτια δεν υπάρχουν αποκλειστικά γι'αυτό τον λόγο.

Επίσης τα παιχνίδια για PC , όσο και αν κάποιοι κοντεύουμε να το ξεχάσουμε , φυσιολογικά ΔΕΝ είναι τζάμπα.

Είναι ή δεν είναι ΠΟΛΥ πιο οικονομική λύση να έχεις μια κονσόλα για τα παιχνίδια + ένα παμφτηνό pc για όλα τα υπόλοιπα?

Από εκεί και πέρα , ο καθένας δίνει τον παρά του όπου γουστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse

Δεν πιάνω το παράπονο σου.

Φυσικά και οι κονσόλες είναι ουσιαστικά μόνο για παιχνίδια. Ε και?

Δηλαδή μια κάρτα γραφικών των 500 προσφέρει τίποτα παραπάνω στην λειτουργικότητα ενός PC πέρα από την ικανότητα να παίζει παιχνίδια?

Χώρια που (ακολουθώντας την λογική σου) οι κάρτες γραφικών είναι ακριβότερες , βγαίνουν ΠΟΛΥ πιο συχνά και γίνονται άχρηστες ΠΟΛΥ πιο γρήγορα.

Και δεν αρκεί μια δυνατή VGA για να παίξεις παιχνίδια στο pc.

Αλλά έστω , τα υπόλοιπα κομμάτια δεν υπάρχουν αποκλειστικά γι'αυτό τον λόγο.

Επίσης τα παιχνίδια για PC , όσο και αν κάποιοι κοντεύουμε να το ξεχάσουμε , φυσιολογικά ΔΕΝ είναι τζάμπα.

Είναι ή δεν είναι ΠΟΛΥ πιο οικονομική λύση να έχεις μια κονσόλα για τα παιχνίδια + ένα παμφτηνό pc για όλα τα υπόλοιπα?

Από εκεί και πέρα , ο καθένας δίνει τον παρά του όπου γουστάρει.

Δεν διαφωνώ καθόλου με όσα λες. Αλλά ρε συ η κονσόλα είναι μόνο για εφέ. Το μόνο που προσφέρει είναι όμορφα χρώματα και όμορφα πολύγωνα :p . Με μια κάρτα γραφικών της τάξης των 500-700 Euro φυσικά πετυχαίνεις κάτι ανάλογο (και μην σου πώ και καλύτερο) αποτέλεσμα. Όμως με ένα καλό H/Y αξίας 1000-1500 Euro μπορείς να επεξεργαστείς Video ακόμα και να κάνεις το δικό σου Game (αν έχεις όρεξη). Και εδώ είναι η διαφορά. ’σχετα βέβαια που οι περισσότεροι απο εμάς χρησιμοποιούν τα PC περισσότερο σαν παιχνιδομηχανές και λιγότερο σαν Η/Υ.

Επίσης φυσικά δεν είναι τα παιχνίδια για PC πιο φτηνά. Πάνω κάτω έχουν την ίδια τιμή. Αλλά αυτό που λεώ είναι οτι ένα PC καλύπτει τον χρόνο σου πιο δημιουργικά ακόμα και παίζοντας ένα Game.

Υ.Σ. Δεν είμαι ενάντια στις κονσόλες. Είμαι ενάντια στην όλη προβολή τους από τις εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι: Χρειάζομαι ένα δεύτερο dvd player που θα συνδεθεί με μια lg lcd 20" σε κάποιο δωμάτιο.

Εχω 3 λύσεις:

1) Κλασικό dvd player πχ lg dz9700 49 euro

2) Portable dvd player με οθόνη 7" (ώστε να το παίρνω μαζί και στα ταξίδια) 129 ευρώ EMPREX

3) PS2 κονσόλα με 95 ευρώ

Ρωτάω εδώ που ξέρετε απο κονσόλες. Παίζει καλά σαν dvd player;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και καλά όλα αυτά αλλά η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.Όπως είπαν και οι προηγούμενοι όντως οι κονσόλες δεν βγαίνουν τόσο συχνά.2ον)¨εχουν παιχνίδια που στα PC απλά δεν μπορείς να τα παίξεις (Beat Em Up,Gran Turismo,Metal Gear και διάφορα τέτοια).Οπότε η καλύτερη λύση είνι κ΄που στην μέση.Παίρνεις έναν μέτριο υπολογιστή που να τα παίζει όλα κανονικά (όχι τρελές αναλύσεις) και τσιμπάς και την κονσόλα σου για να παίζεις και τα υπόλοιπα...Όσο για την τιμή των παιχνιδιών στις κονσόλες...Όλοι βρίσκουν το Messiah τους...;)

Link to comment
Share on other sites

Μια που ετέθη το θέμα του σωτήρα (Messiah), λέω να πω και γω τη σαχλαμάρα μου.

Από την εποχή του Playstation 1 (Οχι PsOne) που ο τσιπάκιας μερίμνησε για την μύηση μου στον χώρο άρχισε να μου κάνει πολύ κακή εντύπωση η όλη ιστορία με τις κόπιες.

Εχω σπαστεί πολύ άσχημα με την ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ που γίνεται στις κονσόλες, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να πληρώσεις τους ανθρώπους που δούλεψαν για να μπορείς να περάσεις καλά αρκετές ώρες μπροστά στην κονσόλα σου. Γιατί να μην πληρώνεις την κονσόλα αλλά στον κινηματογράφο να μπαίνεις με εισιτήριο; Δεν το πιάνω.

Αντίστοιχα και στα PC. Εκεί τα πράγματα είναι χειρότερα, υπάρχει το OpenOffice αλλά εμείς θέλουμε το Ms-Office, υπάρχει το Gimp αλλά πρέπει να βάλουμε Photoshop, υπάρχει το Blender αλλά εμείς θέλουμε Maya, υπάρχει MySQL/PostgreSQL/SQLite κλπ αλλά άμα δεν πετάξουμε μια Oracle/Sybase δεν μπορούμε να κάνουμε δουλειά, υπάρχει το Nvu αλλά χωρίς Dreamweaver δεν μπορούμε να φτιάξουμε σελίδες, υπάρχει το Dev-c++/Code::Blocks αλλά χωρίς Visual Studio development δεν μπορεί να γίνει,η λίστα είναι σχεδόν ατέλειωτη.

Αυτός είναι και ενας από τους λόγους που έχω εδώ και αρκετό καιρό γυρίσει σε Linux.

Δεν θα μου άρεσε καθόλου να έχω ρίξει τα ξενύχτια και την κούραση της ζωής μου να φτιάξω μια οποιαδήποτε εφαρμογή προς πώληση και κάποιοι να θέλουν να εκμεταλλευθούν τον κόπο μου δωρεάν , σε κανένα μας πιστεύω δεν θα άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.