Jump to content



6800 GS 256 MB (AGP) review


dkns

Recommended Posts

^^ Γιατι επειδή έχεις 6800Gt ? :hehe: και εγώ είχα 2 6800gt [pcie] αλλά δεν ντρέπομαι να πώ πώς η 6800gs μου καθαρίζει κανονικότατα τις 6800gt και οποιαδήποτε ultra ...

απλά πράγματα είναι , αν πάει ο πυρήνας 550mhz [που στις gs λίγο πολύ τοσο πανε] τα 12<-gs pipelines κερνάνε τσάι τα 16<-gt-ultra [καμια απο τις 2 6800gt μου δεν περασε τα 450 χωρις mods και τα λοιπα] . Hard but true

Link to comment
Share on other sites

Athens 550 Πυρήνας;;; Σαν πολύ δεν είναι σε 3 review που κοίταξα δεν πήγε πάνω απο 510 στην καλύτερη. Η AGP έκδοση φοράει ίδιο πυρήνα με την pcix, γιατί είναι 75 μεγάκυκλα κάτω;

Εντάξει αν ξεκλειδώσουν τα έχτρα pipelines και με πυρήνα κοντά στα 500 κερνάει άνετα τσάγια αλλιώς οποιαδήποτε ultra με λίγο o/c νομίζω την έχει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 11:05]

Athens 550 Πυρήνας;;; Σαν πολύ δεν είναι σε 3 review που κοίταξα δεν πήγε πάνω απο 510 στην καλύτερη. Η AGP έκδοση φοράει ίδιο πυρήνα με την pcix, γιατί είναι 75 μεγάκυκλα κάτω;

Εντάξει αν ξεκλειδώσουν τα έχτρα pipelines και με πυρήνα κοντά στα 500 κερνάει άνετα τσάγια αλλιώς οποιαδήποτε ultra με λίγο o/c νομίζω την έχει

εχουν διαφορετικο πυρηνα γι'αυτο ξεκλειδωνουν οι πιπες των agp

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 11:05]

Athens 550 Πυρήνας;;; Σαν πολύ δεν είναι σε 3 review που κοίταξα δεν πήγε πάνω απο 510 στην καλύτερη. Η AGP έκδοση φοράει ίδιο πυρήνα με την pcix, γιατί είναι 75 μεγάκυκλα κάτω;

Εντάξει αν ξεκλειδώσουν τα έχτρα pipelines και με πυρήνα κοντά στα 500 κερνάει άνετα τσάγια αλλιώς οποιαδήποτε ultra με λίγο o/c νομίζω την έχει

550 για μπενκς μιλάω [οπως και τα 450 των gt-ultra] . Και η δικιά μου τόσο πήγε 550 [pcixpress] που δεν ειναι και κανα xtreme διαλεγμενο κομματι ακα XFX. οι οποιες εχουν default τα 485....

Οσον αφορά την agp μην μπερδεύετε τους πυρήνες τους με τις pci xpress πέραν του ονόματος και το οτι εχουν απο 12 pipes ειναι διαφορετικοί .

pciex = πυρηνας -> NV42 110nm -----> agp πυρήνας - > NV40 130nm

H μικτότερη λιθογραφική των gs pcixpress εχει αποτέλεσμα μικρότερες θερμοκρασίες ευκολότερο ανέβασμα σε mhz

www.gpureview.com

http://www.gpureview.com/GeForce-6800-GS-PCI-E-card-354.html

http://www.gpureview.com/GeForce-6800-GS-AGP-card-368.html

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις;;!:eek:

Με στοκ χρονισμούς;Ξεκλείδωτη;

Εγώ με στοκ είχα 5650 και με 440/1170 6402

Αν είναι έτσι τότε είναι αρκετή η διαφορά.

Δηλαδή πιάνει μια 7800GT στα στοκ της αν υπερχρονιστεί η 6800gs; >7000 score;

Link to comment
Share on other sites

Στοκ ρευμα ειπα οχι χρονισμους . και οι pci xpress ΔΕΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ .

παρεπιμπτώντος 6620 ητανε αλλά ειμουν με 1Χ256 ραμ . Θα την ζορίσω μόλις πάω σπίτι για τα 6.7 καθαρά. [και σε καμια βδομάδα θα φάει hardmod ρευματα--> μνημες-πυρήνας :D ]

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι σιγουρος πως η 6800gs σε agp θα ειναι μια απλη 6800 με 256mb...

δηλαδη θα ξεκλειδωνουν τα pipes αλλα δεν θα ανεβαινει σε τοσο ψηλους χρονισμους στον πυρηνα οσο η gt...

για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.