Jump to content



6800 GS 256 MB (AGP) review


dkns

Recommended Posts

Το πρώτο Review για 6800 GS 256 MB (AGP)

http://www.guru3d.com/article/Videocards/314/1/

Μια αξιοπρεπέστατη κάρτα για μάς με AGP mobo.

Το θέμα είναι πότε (και αν) θα έρθει εδώ.

Σε μιά έρευνα αγοράς που έκανα στη Στουρνάρη οι μισοί αγνοούσαν την ύπαρξή της και μάλιστα ένας πωλητής γνωστής μεγάλης αλυσίδας έκοβε το κεφάλι του ότι δεν υπάρχει (ούτε θα υπάρξει) τέτοια κάρτα γιατί έχει σταματήσει η παραγωγή καρτών AGP!!!:tomato:

Οι άλλοι μισοί ήταν ενήμεροι για την κάρτα αλλά δεν είχαν ιδέα για το άν θα την έχουν στο άμεσο προσεχές διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 16:19]

απευθύνεται σε παλιότερη τεχνολογία

Ναι ναι , τετοια καρτα ειχε και ο κολοκοτρωνης στα δερβενακια :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Γνώμη μου καλύτερα μια μτχ GT παρά αυτή, δεν λεω αν ξεκλειδώσουν τα έξτρα παιπς και με λίγο κλοκάρισμα να είναι ίσως λίγο καλύτερη αλλά ΑΜΑ.

Νομιζω οτι η GS δεν εχει κρυμενα pipes αλλα απενεργοποιημενα... Αν κανω λαθος διορθωστε με...

Παντως καλη κινηση να βγει 6800/7800GS σε agp. Βαριεμαι να αλλαζω cpu & mobo... :D:p

Link to comment
Share on other sites

Οι φημες λενε οτι η AGP ξεκλειδωνει λογο του NV40 .

To PCI-E δεν ξεκλειδωνει με τιποτα NV43 .

Κατεβασα το παρα πανω αρθρο για μελετη, θα τα ξαναπουμε ..

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα όταν έρθει θα κοστίζει περίπου 250-260 (πληροφορία από Γραμμή)

Σύμφωνα μ αυτά που έχω διαβάσει στα ξένα φορα η πιθανότητα να δημιουργούν προβλήματα τα ξεκλείδωτα pipes είναι 20%, ενώ αρκετοί την έχουν κλοκάρει στα 400-410/1100 χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο τύπος του guru3d που έγραψε το review ήταν από τους άτυχους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Οι φημες λενε οτι η AGP ξεκλειδωνει λογο του NV40 .

To PCI-E δεν ξεκλειδωνει με τιποτα NV43 .

Κατεβασα το παρα πανω αρθρο για μελετη, θα τα ξαναπουμε ..

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Η 6800gs agp ξεκλειδώνει κανονικότατα

:jump1: :jump1: :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Ναι ναι , τετοια καρτα ειχε και ο κολοκοτρωνης στα δερβενακια :D :D :D

Κοίτα και εγω AGP έχω αλλά θεωρείτε παλία τεχνολογία με τα σημερινά δεδομένα. ’λλωστε για υπολογιστές μιλάμε και σαν παλιά καραβάνα θα πρέπει να ξέρεις ότι αλλάζουν συχνά αυτά τα πράματα :D

Link to comment
Share on other sites

γιατι μου 8υμιζει μια καρτα σαν... την ASUS 6800NU gamers edition , nothing more... και αφου ο πυρηνας ειανι nv40 , ουτε τρελο O/c σηκωνει , απλως νεο περιτυλιγμα βλεπω.... μια μεταχειρισμενη GT καλυτερη ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

γιατι μου 8υμιζει μια καρτα σαν... την ASUS 6800NU gamers edition , nothing more... και αφου ο πυρηνας ειανι nv40 , ουτε τρελο O/c σηκωνει , απλως νεο περιτυλιγμα βλεπω.... μια μεταχειρισμενη GT καλυτερη ειναι..

Συμφωνω μαζι σου.Αλλα αν ξεκλειδωνουν και τα αλλα 4 pipes, αλλαζει το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που διαβαζουμε στα ξενα forum περιπου ενας στους 10 εχει προβλημα με το ξελκειδωμα της καρτας.Εχει καποιο ρισκο, εαν ενεργοποιηθει ομως καθαριζει και της GT gia πλακα.55003d mark=http://forums.anandtech.com/messageview.aspx?catid=31&threadid=1749944&frmKeyword=&STARTPAGE=9&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.