Jump to content



S&M και τρόπος χρήσης


obijuan1983

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω τι ρυθμίσεις να βάλω για να διαπιστώσω αν το σύστημα μου είναι σταθερό

Για cpu εχω 3800+ Χ2 @2500 Vcore 1.3875 και μνήμες Geil 2,5/3/3/5 @250ΜΗΖ.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο και θεωρειται κατ'εμε το καλυτερο τεστ για σταθεροτητα,επειδη στρεσαρει οσο κανενα αλλο το συστημα.Αν ομως εισαι σταθερος εκει,τοτε δεν φοβασαι τιποτα.Καλο ειναι να μην ξεπερναει τους 50 βαθμους(το πολυ 55 στο s&m fpu test) για μενα..

Φραγμα εψαξα λιγο για να σε βοηθησω,αλλα δεν αβγαλα ακρη..:(

edit:Αν δεν τα περασει θα σου βγαλει σφαλμα ή μπορει και να σου κολλησει(αν το εχεις ανεβασει πολυ).Don't worry..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Γι'αυτο και θεωρειται κατ'εμε το καλυτερο τεστ για σταθεροτητα,επειδη στρεσαρει οσο κανενα αλλο το συστημα.Αν ομως εισαι σταθερος εκει,τοτε δεν φοβασαι τιποτα.Καλο ειναι να μην ξεπερναει τους 50 βαθμους(το πολυ 55 στο s&m fpu test) για μενα..

Φραγμα εψαξα λιγο για να σε βοηθησω,αλλα δεν αβγαλα ακρη..:(

edit:Αν δεν τα περασει θα σου βγαλει σφαλμα ή μπορει και να σου κολλησει(αν το εχεις ανεβασει πολυ).Don't worry..

αν κανει το μηχανιμα σου restart τοτε τι παιζει???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

αν κανει το μηχανιμα σου restart τοτε τι παιζει???

ή δεν φτανει το ρευμα γενικα(τροφοδοτικο ή της CPU) ή σε περιπτωση που δωσεις παραπανω ρευμα και παλι κανει το ιδιο εχει μουλαρωσει η CPU και δεν παει αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

ή δεν φτανει το ρευμα γενικα(τροφοδοτικο ή της CPU) ή σε περιπτωση που δωσεις παραπανω ρευμα και παλι κανει το ιδιο εχει μουλαρωσει η CPU και δεν παει αλλο.

σε ενα σιτε που κηταγα για καταναλοσει μου ελεγε ολα τα πραγματα μου σε full load καταναλονουμε 573

και εγω εχω 580 psu hiper....

παιζει να φτεει αυτο???

δεν νομιζω να τρεχουν ολα full στο s&m

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να ξηλωσεις τοτες οτι δεν χρειαζεται και ξανακλοκαρε. Δεν νομιζω να χρειαζεσαι λαμπες UV και CDROM/DVDR την ωρα που κλοκαρεις. Οπως επισης δεν χρειαζεσαι καμια PCI καρτα. Ουτε και καρτες ηχου, USB συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Δοκιμασε να ξηλωσεις τοτες οτι δεν χρειαζεται και ξανακλοκαρε. Δεν νομιζω να χρειαζεσαι λαμπες UV και CDROM/DVDR την ωρα που κλοκαρεις. Οπως επισης δεν χρειαζεσαι καμια PCI καρτα. Ουτε και καρτες ηχου, USB συσκευες.

ok mate θα το δοκιμασω και θα σου πω........

thanks

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτσι έχουν τα πράγματα

Έκανα το τεστ πλην αυτό των μνημών και τα πέρασε όλα!Κράτησε 95min.

Μπορώ να βγάλω ένα συμπέρασμα για το αν είναι σταθερός ο Χ2 στα 2500;;?????

Τώρα θα κάνω και το τεστ των μνημών αν και διστάζω γιατί στο memtest win μου έβγαλε λάθος, υπάρχει περίπτωση να ολοκληρώσει το S&M;

Link to comment
Share on other sites

Κανε ολα τα τεστ που εχει. Δωσε σε ολα load 100% και να ειναι επιλεγμενο το long test.

Αν το βγαλει εισαι μια χαρα.

Βεβαια, μπορει π.χ. στα 3d να μην παιξει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις το σύστημα το έχω στα 2500 για καμια 12-13 μέρες και μέχρι τώρα σήμερα συγκεκριμένα εκανε ένα ρεσταρ αλλά αφού εβαλα τις μνήμες μου στο 1Τ, οπότε τις ξανάβαλα στο 2Τ και θέλω να διαπιστώσω αν ο επεξεργαστής είναι σταθερός εδώ και με αυτό το ρεύμα.Το long test και στο 100% το έκανα, αλλά χωρίς αυτό των μνημών.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βαρύ αλλά ίσως και υπερβολικά. Το FPU είναι που σκοτώνει. Στον ΧΡ μου δεν το πέρναγε αλλά ήμουν σταθερότατος με το μηχάνημα 24-7 για μήνες ό,τι και να έκανα. Τώρα με σέμπρον που βγάζει πρόβλημα στις μνήμες οι οποίες βγάζουν 10 Spi 32Μ απανωτά και 3-4000 % στο memtest.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που θέλω να ξέρω είναι, αν η cpu είναι σταθερή στα 2500 ανεξάρτητα απο τις μνήμες μιας και ξέρω οτι οι μνήμες δεν είναι και τόσο σταθερές πάνω απο 245ΜΗΖ ,ή αυτό δεν γίνεται μιας και τα 2 CPU+RAM είναι αλληλένδετα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.