Jump to content



HELP με raid (ο ενας δησκος ειναι UNALLOCATED...) <<ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΗΘΙΚΕ>>


Qlim4X

Recommended Posts

hi παιδες!!!

πριν απο 2 ωρες καθος αντεγραφα κατι αρχια στην σιστιχεια μου, μου πεταξε ενα μηνιμα οτι δεν μπορει να γραψει στο δησκο.....

παω στο my computer και δεν εβρισκα πουθενα την σιστηχια μου......

ο controler ειναι o on board τις asus P4C800-E dlx και εχει απανο 2 WD 200GB σε raid 0......

οσες φορες προσπαθισα να το αποσινδεσω και να το συνδεσο το αποτελεσμα ηταν το ιδιο....

εχετε καμια ηδεα στο τι να κανο???να δω αν εχει παθει καπιος κατι η κατι τελος παντον.....

αυτο που διαπιστοσα ειναι οτι ο ενας δησκος ητανε οκ οταν τον εβαλα μονο του και ο αλλος μονο μεσα απο bios και manage τον σκηρον τον εβλεπε σαν unallocated τι τρεχει ορε παιδες????

( οι σκλιροι μεσα ειχανε σημαντικα αρχια και την σιλογι μου απο 300GB mp3.......)

ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον τα έπαιξε ο σκληρός. Δύσκολη η κατάσταση φίλε μου, πολύ δύσκολη. Αν έχεις ένα άλλο pc που να δουλεύει υπάρχει και περίπτωση να τα σώσεις.

Πρώτη εντύπωση είναι ότι τα δεδομένα δεν έχουν ΄πάθει τίποτα αλλά φταίνε τα ηλεκτρονικά του. Αυτό είναι καλό.

Δοκίμασε πρώτα με τα utilities της WD μπας και γίνει κάτι αλλά να έχεις πάντα πρόχειρο αποθηκευτικό χώρο γιατί μπορεί να δουλέψει μια φορά. Το πρόβλημα με το raid 0 είναι πολύ πιο περίπλοκο, πρέπει να βάλεις και τους δύο δίσκους ταυτόχρονα. Βρες κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να πάρει backup τα δεδομένα του καλού (image μόνο γιατί αλλιώς δεν θα καταφέρει να το διαβάσει) Χρησιμοποίησε την πλακέτα του καλού να βάλεις μπρος τον χαλασμένο και να πάρεις backup και από αυτόν. Αποκατέστησε το backup σε δύο καινούριους 200άρηδες και ξαναφτιάξε τη συστοιχία. Προσοχή μην κάνεις κάποια απροσεξία και σβήσεις κάτι γιατί την πάτησες.

ΥΓ: Ελπίζω να μην ψήφισες WD στην ψηφοφορία για τους πιο αξιόπιστους δίσκους.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

παιδες μετα απο πολυ ψαξιμο η λυση βρεθικε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαρη στο ακολουθω site http://www.quetek.com/RAID_recovery.htm

κατεβαστε το προγραμμα κανει πραγματικα καλη δουλια!!!!!!

υποψην ειναι trial

για την full πρεπει να το αγορασετε η να στιλετε pm σε εμενα να σας δανισω το αυθεντικο ;)

εχω αρχισει και σονω τα αρχια μου σε εναν 500αρι.....

θελο να δοσο χιλια ευχαριστο στο σκαθαρη για την εμψιχοση και την υποστιριξη του

thanks mate

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από format c:

μάλλον τα έπαιξε ο σκληρός. Δύσκολη η κατάσταση φίλε μου, πολύ δύσκολη. Αν έχεις ένα άλλο pc που να δουλεύει υπάρχει και περίπτωση να τα σώσεις.

Πρώτη εντύπωση είναι ότι τα δεδομένα δεν έχουν ΄πάθει τίποτα αλλά φταίνε τα ηλεκτρονικά του. Αυτό είναι καλό.

Δοκίμασε πρώτα με τα utilities της WD μπας και γίνει κάτι αλλά να έχεις πάντα πρόχειρο αποθηκευτικό χώρο γιατί μπορεί να δουλέψει μια φορά. Το πρόβλημα με το raid 0 είναι πολύ πιο περίπλοκο, πρέπει να βάλεις και τους δύο δίσκους ταυτόχρονα. Βρες κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να πάρει backup τα δεδομένα του καλού (image μόνο γιατί αλλιώς δεν θα καταφέρει να το διαβάσει) Χρησιμοποίησε την πλακέτα του καλού να βάλεις μπρος τον χαλασμένο και να πάρεις backup και από αυτόν. Αποκατέστησε το backup σε δύο καινούριους 200άρηδες και ξαναφτιάξε τη συστοιχία. Προσοχή μην κάνεις κάποια απροσεξία και σβήσεις κάτι γιατί την πάτησες.

ΥΓ: Ελπίζω να μην ψήφισες WD στην ψηφοφορία για τους πιο αξιόπιστους δίσκους.

Καλή επιτυχία

ειμαι χρονια γκαντεμης...................... οταν λεω οτι κατι ειναι καλο μετα απο λιγο σκαει...... μνημες vga x-fi και τωρα δισκη μονο το cpu μου εχει μηνει......

δυστηχος ψιφισα WD.............. κερος να το σκεφτο καλιτερα............. ολοι οι δισκοι ειναι μαπα .-

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι ήσουν τυχερός σήμερα. Όσο για την αξιοπιστία των δίσκων, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για πιθανότητες, και όπως και να το κάνουμε, τα δεδομένα του καθενός δεν πρέπει να βασίζουν την ασφάλειά τους στις πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε, γράφω απλά και μόνο επειδή κατάλαβα το ποιος έκανε το θέμα απο την ορθογραφία...

Ξέρω οτι σου τα σπάει αυτό που θα κάνω τώρα, αλλά πρόσεχε λιγουλάκι τι γράφεις.

Βγάζει μάτια απο τη μια και απο την άλλη δεν μπορεί να διαβαστεί με τίποτα αυτό που γράφεις.

Σαν να είναι σε άλλη γλώσσα...

Φιλικά πάντα, Ηλίας.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το raid σου ειναι λειτουργικο τελικα μπορεις να τρεξεις καποιο προγραμμα ανακτησης δεδομενων πχ. GetdataBack , Easy recoverypro κτλ.Εαν παλι δεν ειναι δλδ υπαρχει προβλημα και δεν υπαρχει καν στο bios τοτε προσπαθησε να το ξαναφτιαξεις το array .Εαν παλι οχι Βαλτους σε αλλον raid μπας και....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Βρε φίλε, γράφω απλά και μόνο επειδή κατάλαβα το ποιος έκανε το θέμα απο την ορθογραφία...

Ξέρω οτι σου τα σπάει αυτό που θα κάνω τώρα, αλλά πρόσεχε λιγουλάκι τι γράφεις.

Βγάζει μάτια απο τη μια και απο την άλλη δεν μπορεί να διαβαστεί με τίποτα αυτό που γράφεις.

Σαν να είναι σε άλλη γλώσσα...

Φιλικά πάντα, Ηλίας.

για πολοστη φορα θα το πω εχω δυσλεξια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οτι και να κανο το ιδιο ειναι

ακοαμ και με διορθοτη του office δεν ξερω πιο ειναι το σωστο

τι αλλο να κανω πια???

φιλικα alexxx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Εαν το raid σου ειναι λειτουργικο τελικα μπορεις να τρεξεις καποιο προγραμμα ανακτησης δεδομενων πχ. GetdataBack , Easy recoverypro κτλ.Εαν παλι δεν ειναι δλδ υπαρχει προβλημα και δεν υπαρχει καν στο bios τοτε προσπαθησε να το ξαναφτιαξεις το array .Εαν παλι οχι Βαλτους σε αλλον raid μπας και....

η μονι λυση ειναι μεσα απο τον controler να κανει rebuild και να χρισιμοπιησω εναν νεο 200 να κανει ghost και να τον βαλο στην θεση του παλιο....

αλλα αυτο που προτιμισα ειναι το προβραμα..... βαζεις τους δισκους σε ενα ide με σοστι σιρα και κανει προσομιοση του raid και τα βρισκεις ολα......

εχω κανει restore περιπου το 45% τον αρχιων μου......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

για πολοστη φορα θα το πω εχω δυσλεξια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οτι και να κανο το ιδιο ειναι

ακοαμ και με διορθοτη του office δεν ξερω πιο ειναι το σωστο

τι αλλο να κανω πια???

φιλικα alexxx

To ξέρω φίλε μου για τη δυσλεξία...

Τέλος πάντων συγνώμη για το σχόλιο για ακόμα μια φορά...

Κανείς δεν είναι ασφαλτος (όπως λέει και Αντζελα), απλά έβγαζαν μάτι πέρα από κάθε άλλη φορά τώρα...

Πάντως ο διορθωτής του Word θα βοηθούσε πολύ ακόμα και αν επέλεγες λάθος λέξεις...

Βασικά ήθελα να σου πω οτι επειδή τυχαίνει να κάνω μάθημα σε ένα δυσλεκτικό παιδάκι, υπάρχουν γιατροί που σε βοηθάνε πάρα πολύ σε αυτό το θέμα...

Αν θες μπορώ να ρωτήσω και να σου πω...

Το κοριτσάκι που κάνω μάθημα μέχρι 3η Δημοτικού δεν μπορούσε ούτε να συντάξει προτάσεις. Φυσικά δεν καταλάβαινες τι έγραφε...

Αυτή τη στιγμή θα δεις πολύ αραιά ορθογραφικό λάθος σε γραπτό του.

Το λέω γιατί απλά είναι κρίμα να το αφήσεις έτσι από τη στιγμή που μπορείς να το διορθώσεις κατα πολύ.

Φιλικά πάντα, Ηλίας.

Link to comment
Share on other sites

το ξερο φιλε μου και μαλιστα εχω τετιον συνβουλο δυσλεξιας και πιστεψεμε εχει βελτιοθη παρα πολυ... επρεπε να δεις γραπτο μου απο το δημοτικο... δεν παιζει να καταλαβενες τιποτα απολητος εκτος οτι αφορουσε μαθηματικα......εκει κατα περιεργο τροπο εσκιζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.