Jump to content



βγηκε η 7800gs σε AGP!


bvb

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από YiorgosX

Νομίζω ότι στο παρακάτω συνοψίζονται όλα:

Then there is the issue of generations. AGP, much as its been a faithful companion for many a year, is a dead end. While SLI systems may not outperform their older siblings, one has to take into account that PCI-Express, SATA and DDR2 were not chosen as future PC standards for their immediate advantages, but for their open-ended architecture, which opens up avenues of development that will eventually lead to much better performance than AGP/EIDE systems.

Tο οποίο σημαίνει, σε ελεύθερη μετάφραση, οτι οι νέεες πλατφόρμες θα είναι πιο γρήγορες από τις σημερινές μετά από κάποια χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία ειναι ΜΙΑ .. ανάλογα με την οθονη που διαθέτης και τις δυνατότητες της , περνεις και την αναλογη καρτα γραφικων .

Η ταχυτητα της καρτας εχει να κανει με το ποιο ατομο την θελει , και τι σκοπο εχει .

Το πιο καλοοοο παιχνιδι :p ... δεν θα διαρκέσει πανω απο μια βδομαδα η δυο , για να το τελειώσεις .. ( Λεω οτι για μονο ενα δυσκολο παιχνιδι και μονο, δεν αξιζει να πληρωσεις 500 ευρω)

Τα προϊόντα αργουν πολυ να ερθουν στο ραφι , και οι τιμες παντα ειναι υψηλοτερες από το εξωτερικό .

Οι όποιες συγκρίσεις, πρεπει να γίνονται οταν ερθει το προϊόν στην Ελληνική αγορα.

Τότε, και μονο τοτε θα δούμε εαν υπαρχη πραγματικό κόστος-απόδοση , σε σχεση με το προϊόν.

Τελος , ειναι νομος της Nvidia , οτι οτι κανει, το κανει, για τα λεφτα και μονο.

Υστερόγραφο ... να σταματήσουν οσοι εχουν PCI-E να λενε μαμακιες περι παλιάς και νέας γρηγορότερης τεχνολογίας ............ Η ΙΔΙΑ η NVIDIA εκανε την μεγαλύτερη ΓΚΑΦΑ με την αναγγελία της 7800 GS agp .

ΕΒΓΑΛΕ ΨΕΥΤΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ... λεγοντας δημοσια οτι η σειρα 7800 ειναι αδυνατο να δουλεψη σε AGP διοτι ειναι ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΡΤΑ ..

ΜΑΣ ΓΕΜΙΣΑΝΕ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ... Θα σας παρακαλέσω λοιπων να σταματήσετε να τις επαναλαμβάνετε όσοι τις λέτε , διοτι τα γεγονότα πλέων μιλάνε απο μόνα τους..

Τα συμπεράσματα δικά σας .. ;)

Link to comment
Share on other sites

εφοσον υπαρχουν ανθρωποι που δεν δινουν 300€ στην ιντελ-αμδ για μεταβαση σε νεα πλατφορμα γιατι να μην κανει την κινηση να τα παρει αυτη τα 300+€€ και να τα βαλει στην τσεπουλα της...!!

Το τι δικαιολογια λεγαν και δεν βγαζαν πριν ή τι λενε και βγαζουν τωρα την καρτα αδιαφορο μου ειναι....

(ελπιζω να μην ειναι τελειως εκτος θεματος μιας και δεν διαβασα τιποτα απο ολο το thread παρα μονο τα 2 τελευταια ποστ...:flower: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 21:05]

εφοσον υπαρχουν ανθρωποι που δεν δινουν 300 στην ιντελ-αμδ για μεταβαση σε νεα πλατφορμα γιατι να μην κανει την κινηση να τα παρει αυτη τα 300+ και να τα βαλει στην τσεπουλα της...!!

Το τι δικαιολογια λεγαν και δεν βγαζαν πριν ή τι λενε και βγαζουν τωρα την καρτα αδιαφορο μου ειναι....

(ελπιζω να μην ειναι τελειως εκτος θεματος μιας και δεν διαβασα τιποτα απο ολο το thread παρα μονο τα 2 τελευταια ποστ...:flower: )

Διοτι η ΜΕΤΑΒΑΣΗ, αναγκαζει το κοσμο να δωσει το ΠΑΛΙΟ .. κατα τα λεγομενα των απατεωνων της τεχνολογιας ... ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ .

Μονο αμα τα εχεις βγαλει τα μαμημενα τα φραγκα με τον ιδρωτα σου, τοτε μονο μπορεις να καταλαβεις τι λεω .. και γιατι τα εχω παρει στο κρανίο :nothing:

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με δεν μου τρεχουν απο τα μπατζακια......

αλλα εστω πχ το μηχανημα σου ..οκ?(για να μην ψαχνω να βρω αλλο παραδειγμα)

Πιστευω ανετα μπορεις να τα δωσεις κοντα στα 130-150€(μονο cpu+mother)

Mε αυτα παιρνεις μια dfi και σου περισσεουν κιολας..η παιρνεις κατι απλα φτηνο...απο jetway (για το ακραιο του παρδειγματος την εβαλα) με 60-70€ και εχεις και αλλα 80 περιπου ..περισσευμα...

Ετσι αντι να δινεις 400€ που πιστευω οτι θα εχει η 7800GS ...(δεν πιστευω να μην χτηπησουν εστω στην αρχη αυτους δεν αλλαζουν με τιποτα πλατφορμα)

δινεις κοντα 320€ που εχει η 7800GT και παιρνεις και ενα venice 3200+ και εισαι στα ιδια λεφτα με καινουργια τεχνολογια...και ισως με καλυτερες επιδοσεις...(Σιγουρα στον επεξεργαστη αλλα και μαλλον στα παιχνιδια..)

και αν παρεις καποια μεταχειρισμενα κομματια σιγουρα θα εισαι και πιο χαμηλα σε λεφτα..

.......

Αnyway....

εφοσον υπηρχε ψωμι εκει περα... δεν αφησαν την ευκαιρια να παει χαμενη..και τα 300€ να πανε αλλου..

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ξενερωσει πολυ με το AGP.. οταν κοιτας για καρτα και βλεπεις τις αντοιστιχες τιμες σε pci-x δεν σου παει η καρδια να αγορασεις! οποτε παιδες η λυση ειναι μια! πουλαμε τα συστηματα με agp και ξεμπερδεβουμε. Εγω σκοπεβω να το κανω συντομα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Αν εχουν αγοράσει την ultra 450e και την 7800gs 280 τι να κανουν ? Να βάλουν την ultra 250 και δώρο μια 7800gs ? Αυτα εχει η τεχνολογία .

Όχι μαζί με την 7800gs δώρο η ultra. Δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος να πάρει την 2η αντί για την 1η

Link to comment
Share on other sites

Σχημα λόγου ήταν το πάρε ultra και την gs δώρο , . Το οτι δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος να παρει ultra αντι για 7800gs είναι κάτι που το ξέρουνε ολοι εδώ μεσα , οπως και αυτοι με το μαγαζί το ξερουνε ;) . Απλά την αφήνουν ως εχει στην τιμη και σου λένε αν βρουμε [θυμα] να την σπρώξουμε βρήκαμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [06-02-2006 00:56]

Είναι πραγματικά αστείο να βλέπεις την 6800 ultra 535 και την 7800GS 349. Μα καλά έτσι περιμένουν να ξεστοκάρουν;

Δεν κατάλαβες ακόμα το παιχνιδι φιλαράκι ... ??

Η Nvidia θελει να καταστρέψει τις πωλησεις τις ATI στην γραμμη 800 & 850 ..

Δεκάρα δεν δίνει για τον απλο αγοραστή ..

Και τελος , οι επιδόσεις της , ειναι τοσο μικρες , οπου κανενας δοκιμαστής στο ιντερνετ , δεν βαρεσε παλαμάκια , για το τρομερο και νεο προιον, εφοσον δεν δινει τιποτα αλλο απο 4-5 καρε στα δυσκολα . πχ.

1280 - Doom3 - 4 x 8 x

6800 GT 53

7800 GS 57

Τελικα , εφοσον η τιμη της, βρίσκετε στο επιπεδο μιας 6800GT , ειναι λογικό να προτείνω σε οσους δεν πρόλαβαν να πάρουν μια 6800 GT απο το ραφι , λογο εξαντλήσεως του στοκ, να βολευτούνε με μια 7800 GS , αυτό είναι ολο.

Και για να το ξεκαθαρίσω , δεν νοιώθω ριγμένος επειδή έχω την μια κάρτα , και όχι την άλλη , απλά εξηγώ με λιγη δοση παραπάνω ρεαλισμού , το τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [06-02-2006 10:50]

Όχι μαζί με την 7800gs δώρο η ultra. Δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος να πάρει την 2η αντί για την 1η

χαχχαχαχαααααααααα !!!! Βρε παιδια η ultra ποτε δεν εκανε τρελες πωλησεις .. αφηστε το καλυτερα ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.