Jump to content



βγηκε η 7800gs σε AGP!


bvb

Recommended Posts

Συμφέρει μόνο αυτούς που δεν θέλουν να αλλάξουν για τον Α-Β λόγο πλατφόρμα και θέλουν κάτι με ποιο εξελιγμένα χαρακτηριστικά (SM 3.0, HDR,Pure video) αλλιώς για θέμα απόδοσης ΑΤΙ X850 all the way. Έπρεπε να είχε καλύτερη τιμή γιατί με ~300 παίρνεις 7800GT pcix που την κορνητοποιεί

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Συμφέρει μόνο αυτούς που δεν θέλουν να αλλάξουν για τον Α-Β λόγο πλατφόρμα και θέλουν κάτι με ποιο εξελιγμένα χαρακτηριστικά (SM 3.0, HDR,Pure video) αλλιώς για θέμα απόδοσης ΑΤΙ X850 all the way.

sorry μαστορα, αλλα που ειδες την χ850χτ καλυτερη σε τομεα τεχνικων χαρακτηριστικων ή εστω αποδοσης ?Σε καθε περιπτωση η 7800gs της ριχνει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2686

Δεν είπα οτι η ΑΤΙ ειναι καλύτερη σε χαρακτηριστικά αλλά απόδοση

Σχεδόν απο παντού τον πίνει απο την xt PE και είναι προηγούμενη γενιά ρε γαμώτο. Ήταν ανάγκη να την πετσοκόψουν την κάρτα είχε 4 λιγότερα απο τη gtx 256 τώρα στην agp έκδοση έχει 8 λιγότερα :dots:

Link to comment
Share on other sites

nobig η 7800gs τρεχει μεγαλύτερες αναλύσεις στα ίδια τεστ απο την χ850χτ [αν μιλας για το review του παρόντος thread] .

Πάντως η γνώμη μου είναι οτι καλώς η κακώς το agp πέθανε είτε το θέλουμε είτε οχι ειτε μας αρέσει είτε όχι .

Ολες οι κάρτες agp ειναι λιγο πολύ χειροτερες απο τις αντιστοιχες pciex. [6800gs agp vs 6800gs pci , 7800 agp vs 7800pci ect ect ect. ] .

Link to comment
Share on other sites

Nobig του anand το review φαινεται ΠΟΛΥ παραξενο.Η 6800ultra χτυπαγε σχεδον στα ισια την χ850χτ και στο review μοιαζει να ειναι 6600 LOL

Και εννοειται οτι η 7800gs ειναι ανωτερη απο την 6800u.

Τσεκαρε το review που ειναι στην κορυφη του παροντος thread.Οχι επειδη η 7800gs φαινεται εκει καλυτερη, αλλα επειδη εκει φαινονται πιο νορμαλ τα σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

nobig η 7800gs τρεχει μεγαλύτερες αναλύσεις στα ίδια τεστ απο την χ850χτ [αν μιλας για το review του παρόντος thread] .

Πάντως η γνώμη μου είναι οτι καλώς η κακώς το agp πέθανε είτε το θέλουμε είτε οχι ειτε μας αρέσει είτε όχι .

Ολες οι κάρτες agp ειναι λιγο πολύ χειροτερες απο τις αντιστοιχες pciex. [6800gs agp vs 6800gs pci , 7800 agp vs 7800pci ect ect ect. ] .

Με μπέρδεψες, ποιές αναλύσεις;;; Θές να πεις ότι πάνω απο 1600 θα της ρίχνει η 7800;;; Μιλάω για την παρουσίαση του anandtech

Δεν συμφωνώ για το AGP, δεν πέθανε το σκοτώσανε και συνεχίζουν να το σκοτώνουν, απλά θέλανε να αλλάξουνε για άλλη μια φορά πλατφορμα και αυτή ήταν η δικαιλογία. Αν οι εκδόσεις AGP είχαν ιδια χαρακτηριστικά με εκδόσεις pcix πιστεύω θα κοντραριζόντουσαν καλά, απλά όποια κάρτα βγαίνει τώρα σε AGP την κόβουνε για να μην μπορεί να συναγωνιστεί τις pcix. Μπορεί να είναι και αποτυχημένοι πυρήνες που δεν είχαν 20 ή 24 pipelines και τους κάνουν AGP

Link to comment
Share on other sites

Νοbig καταλαβαίνω πως το λες

Δεν συμφωνώ για το AGP, δεν πέθανε το σκοτώσανε και συνεχίζουν να το σκοτώνουν, απλά θέλανε να αλλάξουνε για άλλη μια φορά πλατφορμα και αυτή ήταν η δικαιλογία

καινούριος (ακόμη σχετικά) δίαυλος είναι, αποδεδειγμένα ανώτερος όμως από τον AGP (προδιαγραφές, SLI, ταχύτητα, extra τροφοδοσία) οπότε κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει η αλλαγή.

Λογικό είναι επομένως να "σπρώχνουν" την αγορά στο νέο δίαυλο σφάζοντας συχνότητες και πυρήνες (πχ 6600GT ΑGP - PCIex κ.α.) και τώρα με την 7800. Μέγιστη καφρίλα πάντως που η κάρτα είναι πιο ακριβή από 7800GT pciex (δεν κοστίζει πια τόσο αυτό bridge),

αλλά όποιος την θέλει για το rig του θα πρέπει δυστυχώς, αναγκαστικά να τα σκάσει, βρήκανε το agp και βαράνε τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην η 850 χτ είναι ίδια με την 850χτ ΡΕ;;;

Όντως οι 2 παρουσιάσεις έχουν αρκετές διαφορές, έχουν και διαφορετικές μητρικές - επεξεργαστές όμως. Οι αναλύσεις στα 2 review διαφορετικές, δεν μπορείς να συγκρίνεις άμμεσα.

Ένα τρίτο review θα μας διαφωτήσει

@Sol σίγουρα είναι πιο καινούργιος και έχει βελτιωμένα χαρακτηριστικά αλλά δεν νομίζω τα παιχνίδια να είχαν-έχουν για ακόμα 1-2 χρόνια τις έχτρα απαιτήσεις σε bandwidth που έχει να προσφέρει το pcix σε σχέση με το agp.

Edit: ’λλες διαφορές.

Η 7800 στο anandtech τρέχει στα core @375 mem @1.2 default NVIDIA clocks ATI core@540 mem @1.18

στο bit-tech nvidia core@400 mem @1.25 ATI core @ 520 mem @1.08

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

nobig η 7800gs τρεχει μεγαλύτερες αναλύσεις στα ίδια τεστ απο την χ850χτ [αν μιλας για το review του παρόντος thread] .

Πάντως η γνώμη μου είναι οτι καλώς η κακώς το agp πέθανε είτε το θέλουμε είτε οχι ειτε μας αρέσει είτε όχι .

Ολες οι κάρτες agp ειναι λιγο πολύ χειροτερες απο τις αντιστοιχες pciex. [6800gs agp vs 6800gs pci , 7800 agp vs 7800pci ect ect ect. ] .

Πιστεύω πως είναι συνωμοσία. Εάν δεν ήταν χειρότερες, τοτε δε θα πήγαινε ο κόσμος σε PCI-E. Γενικά υπάρχει μια απίστευτη σπατάλη υπολογιστικών πόρων σε όλα τα επίπεδα. Μας έχουν για τόσο βλάκες που νομίζουμε ότι ισχύει ο νόμος του moore όταν αυτός είναι αντιπρόεδρος την Intel και καθορίζει τους νόμους (το έχω ξαναπει αυτό). Κάτι αντίστοιχο παίζει και για τα άλλα προιόντα. Από VGA CPU αλλά και από θέμα διαχείρησης μνήμης. Προσωπικά με ενδιάφερει να αλλάξω την 6600gt μου και να πάω σε 7800gs. Δηλαδή το σκέφτομαι σοβαρά. Όμως να κάτσω να μετράω τα καρέ στο NFSΜW εάν πάω σε ανάλυση πάνω από 1024χ768 ή να κάνω αναβάθμιση σε pci-e; Και πες οτί κάνω... Τι να πάρω; AMD?

Link to comment
Share on other sites

πάντως με μια 6800ultra δεν έχει σημασία η αλλάγη σε 7800gs.

ουσιαστικά δεν έχω καταλάβει τι παραπάνω έχει από την 6800ultra.

το agp δεν είχε κανένα πρόβλημα από πλευράς ταχύτητας διαύλου, ούτος ή άλλος όταν η κάρτα δουλεύει σε sli έχει το bandwidth του agp αν δεν κάνω λαθος.

προσωπικά το agp με καλύπτει, και δεν σκέφτομαι να το αποχωριστώ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!:)

Δείτε και αυτό:

(το Link το ανέβασε στο forum ο χρήστης kallileo στο Thread περί 6800 GS AGP:))

Επίσης δεν είναι απόλυτο ότι ο PCI-E δίαυλος είναι παντού γρηγορότερος από τον AGP!!!

-->Ιδού<--

Αν και σαν αρθρο δεν είναι και πολύ φρέσκο περνάει νομίζω αυτό που θέλει!!

Κατά τη γνώμη μου η ATI αυτή τη στιγμή βρίσκεται κάμποσα βήματα πίσω από την nVIDIA στη πλατφόρμα AGP!!

Όσο για το άρθρο του Anandtech ... :TD: .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grisos [Σήμερα, στις 02:21]

Καλημέρα!:)

Δείτε και αυτό:

(το Link το ανέβασε στο forum ο χρήστης kallileo στο Thread περί 6800 GS AGP:))

Επίσης δεν είναι απόλυτο ότι ο PCI-E δίαυλος είναι παντού γρηγορότερος από τον AGP!!!

-->Ιδού<--

Αν και σαν αρθρο δεν είναι και πολύ φρέσκο περνάει νομίζω αυτό που θέλει!!

Κατά τη γνώμη μου η ATI αυτή τη στιγμή βρίσκεται κάμποσα βήματα πίσω από την nVIDIA στη πλατφόρμα AGP!!

Όσο για το άρθρο του Anandtech ... :TD: .....

Καλα αυτο δεν το περιμενα και σκεφτομουν να παω σε PCI-E αλλα τωρα μαλον θα χτυπησω μια 7800gs agp και καθαρισα για κανενα χρονο μεχρι τα vista,dx10 και μετα θα παω για γενικη αναβαθμιση .Πιστευω οτι με τον 3.2 πρεσκοτ δεν θα εχει προβλημα η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο παρακάτω συνοψίζονται όλα:

Then there is the issue of generations. AGP, much as its been a faithful companion for many a year, is a dead end. While SLI systems may not outperform their older siblings, one has to take into account that PCI-Express, SATA and DDR2 were not chosen as future PC standards for their immediate advantages, but for their open-ended architecture, which opens up avenues of development that will eventually lead to much better performance than AGP/EIDE systems.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.