Jump to content



Download Speed (384 users βοηθήστε)


Ilias83

Recommended Posts

Είπα και εγώ να αφήσω την 64Κbps ISDN που είχα και να περάσω σε μια 384Kbps ADSL.

Αρχικά παρατηρούσα στα διάφορα P2P (χρησιμοποιώ βασικά το SoulSeek) οτι η ταχύτητά με την οποία "κατέβαζα" ήταν λίγο παραπάνω από την ταχύτητα που είχα με την ISDN.

Δηλαδή κοντά στα 10ΚΒps.

Βασικά παρατήρησα οτι ουσιαστικά η ταχύτητα του upload μεγαλώνει συνεχώς και "τραβάει" ταχύτητα και απο το "download".(Θεωρητικά max upload speed η 384/128 έχει 16) Αφού έβαλα κάποιο όριο στο upload speed, συνεχίζω να παρατηρώ το download...

Παιδιά θεωρητικά η γραμμή με 384kbps θα έπρεπε να κατεβάζει με 48kBps.

Εγώ από οποιονδήποτε server και να δοκιμάσω "παίζω" σε ταχύτητες 35-38kBps ενώ η μέγιστη μέση ταχύτητα που "είδα" ήταν κατεβάζοντας τα 20MB του Acrobat Reader (40ΚΒps)....

Πείτε μου, είναι κάτι τέτοιο φυσιολογικό; Εσείς τι ταχύτητες έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο. ΤΟ είπες και μόνος μου:"ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ".

Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο: H γραμμή σου, ο ISP, το DSLAM που ανήκεις, το modem-router κτλ.

Όσο για τα P2P, και να μηδένιζες ακόμα το upload, αν οι seeders απο τους οποίους τραβάς δεν έχουν αρκετό upload bandwinth "για σένα", πάλι χαμηλά θα είσαι. Δηλαδή μην στέκεσαι σε P2P για έλεγχο της ταχύτητας σου. Υποθέτω βέβαια ότι από ports είσαι ΟΚ.;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, αλλά σας λέω κάτι συμβαίνει...

Δεν είναι δυνατόν να προσπαθώ να κατεβάσω το 3Dmark και να έχω ταχύτητα 7,8 ενώ δεν έχω τίποτα άλλο ανοιχτό...

Σε κάποιες φάσεις μου φαίνεται οτι απλά κάτι συμβαίνει και πέφτει πολύ η ταχύτητα (και μετά μένει εκεί και πρέπει να αποσυνδεθώ και να ξανασυνδεθώ για να φτιάξει)...

Εσείς συνήθως τι ταχύτητες έχετε στο κατέβασμα;

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα 384 , ταχύτητες από 12~20 kb/s κατά την διάρκεια της ημέρας , άντε και κάνα 30άρι αν ήταν στις καλές του , 42 σταθερά μετά τις 12~1 το βράδυ

Όπως είπαν και τα παιδιά , τα κέντρα είναι τιγκαρισμένα , γι' αυτό και οι ταχύτητες είναι τέτοιες . Αν ήταν χάλια μισό χρόνο πριν που είχα 384 , φαντάζομαι τι γίνεται τώρα με τις τόσες νέες χιλιάδες συνδρομητών που μπήκαν με όλα αυτά τα πακέτα in a box

Πάντως μην το αφήνεις έτσι και εσύ , κλασσικά , πάρε τηλ. παροχέα / 121 και δήλωσε βλάβη , το αγαπημένο χόμπι όλων μας

Καλώς ήρθες ;)

Link to comment
Share on other sites

Και με HOL και με Forthnet κατεβάζω αρκετά καλά. Σε P2P προγράμματα συνήθως κατεβάζω με πάνω από 30ΚΒ/s ενώ από άλλους servers (πχ nVidia, M$) κατεβάζω με περισσότερα από 40ΚΒ/s (έχω δει μέγιστο 45ΚΒ/s)

Γραμμή ΟΤΕ, Router CopperJet 810.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά με Crypto F200 είμαι.

Αυτή την ώρα κατεβάζω το 3DMark06 με 12KBps...

Είμαι σίγουρος οτι αν αποσυνδεθώ και ξανασυνδεθώ θα φτιάξει.

Και εγώ σε φυσιολογικές συνθήκες είμαι όπως είπα 35-38ΚΒps.

Από server π.χ. Nvidia δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

3 μέρες την έχω και απλά ψάχνομαι...

Όμως που και που μου ρίχνει την ταχύτητα στα 7,8-8 και μένει εκεί, ενώ δεν ανεβαίνει παρα μόνο με επανασύνδεση...

Θα πάρω τηλέφωνο να κάνω παράπονα...

(Περίμενα και 1 μήνα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω κατεβαζω το πολυ με 12kb και το λιγοτερο 800bytes απο shareaza,limewire

Απο sites το πολυ 20kb.

Eχω ενα tornado copperjet 800.Αμα αλλαξω την γραμμη σε 512 θα δω καποια βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites

Παδιά το παρακολουθώ απο χθες όλη μέρα...

Για παράδειγμα χθες τελικά κατέβασα ολόκληρο το 3DMark06 αλλά έκανα 13 ώρες και είχα ταχύτητα 12,3ΚΒps.

Λοιπόν βασικά λάθος μου τα 35-38. Απλά δεν είχα βάλε μέχρι τώρα αρκετά μεγάλο αρχείο σε μέγεθος για να το δω πως κατεβάζει...

Να πω οτι αυτή τη στιγμή serfάρω με την ίδια ταχύτητα με την ISDN. Ακόμα και απο καλούς server (δοκίμσσα Microsoft και Nvidia) η ταχύτητά μου σταθεροποιήτε στα 31-32. (Δεν άφησα να τελειώσει για να ξέρω σίγουρα)

Και το upload speed όσο και να ακούγεται παράλογο μου "τρώει" από το download.

Τέλος πάντων πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί να το αναφέρω.

Ο τεχνικός ήταν πολύ ευδιάθετος, ευχάριστος και ευγενικός.

Μου ζήτησε να κάνω ένα Start Loopback, οπου στα Loopback Cells όσα Transmitted υπήρχαν τόσα ήταν Error, ενώ δεν υπήρχε κανένα received.

Μετά μου ζήτησε να του διαβάσω Noise Margin που έχω 31.0 με 40.9 και Attenuation που έχω 24 με 32.7 Το τελευταίο μου είπε οτι είναι υπερβολικά ψηλό και μου είπε να αλλάξω το modulation της γραμμής σε ITU και να το παρακολουθήσω και αν είναι και δεν φτιάξει να δώσουμε βλάβη.

Μέρχι το μεσημέρι το πρόβλημα είχε ξαναπαρουσιασεί, ξαναμίλησα με ένα τεχνικό, ακόμα πιο ευγενικό και εξυπηρετικό. Κατα έναν περίεργο τρόπο το Modulation είχε αυτόματα αλλάξει όταν το κοιτάξαμε, ενώ ότι τιμή και να του δώσω πηγαίνει αυτόματα στο G.dtm και τελικά δεν συνδέεται. Έτσι έμεινε στο Automatic οπου και θα μείνει. Δώθηκε βλάβη στη γραμμή και τώρα θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.