Jump to content



τι επεξεργαστή?


aragorn

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

δε λεω καλος ειναι ο διπυρηνος αλλα οχι για ολους...(ουτε καν για μενα προς το παρων)

Πρεοτιμω εναν core κοντα στα 3 γιγα που σχεδον ολοι οι 3700+ πανε η και ξεπερνανε με 230€ παρα ενα διπυρηνο με 350€ στα 2700...αντε 2800!!

Τα 120€ οχι οτι ειναι πολλα σαν νουμερο αλλα αυτη τη στιγμη δεν θα μου πρσφερουν κατι ....

απλα αν ηταν για παιχνιδια τοτε αντι για 350€(cpu)+200€(vga) θα προτιμησω 230(cpu)+320€(vga).

Βεβαια αν ειναι να παρει ουτως η αλλως καρτα 300+ €€€kai 2 giga μνημες και παιζεται απλα στον επεξεργαστη τοτε κανενα προβλημα..η τελικη αποφαση ανηκει στον aragorn!

Επισης δεν ξερουμε αν θα γινει και oc σε αυτο το μηχανημα...

Θα προτιμουσαμε 350€ για 1,8γιγα (χ2) η 230€ στα 2,2(χ1)??

αν παραμεινει σε default....

Τελος δεν εχεις προβλημα με θερμοκρασιες μεταξυ διπυρηνου και μονου..(που ρωτας σε αλλο thread)..

Η μαμα ψυκτρα θα σε καλυψει..σιγουρα στα default αλλα και ακομα σε ενα ελαφρυ η βαρυ οβερκλοκινγκ..(αν και για το τελευταιο θα χρειαστεις και μια καλη ροη αερα στο κουτι)

Link to comment
Share on other sites

ακουστε εδω ειχα αποφασισει να αγορασω σημερα τον 3700+ san diego(μεσα απο τις πολυτιμες συμβουλες σας). ομως χτες ερχεται ο ξαδερφος μου - νονος μου, ο οποιος δουλευει σε ενα καταστημα πληροφορικης, μου δινει ενα κουτι που περιειχε εναν Pentium 4 650 64bit (2MB L2, 3.4 GHz, 800MHz FSB) {μεγαλη εκπληξη} και μου λεει "ειναι το δωρο σου για τα χριστουγεννα που δεν μπορεσα να σου παρω κατι". φυσικα του ειχα πει οτι θελω να φτιαξω ενα νεο pc αλλα δεν περιμενα τετοιο δωρο. τωρα που εχω εναν Pentium 4 650 64bit (2MB L2, 3.4 GHz, 800MHz FSB) να συνεχισω με αυτον και να κτισω ενα συστημα πανω σ'αυτον ή να αγορασω και το 3700+ και να φτίαξω δυο συστηματακια τι με συμβουλευετα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aragorn

ακουστε εδω ειχα αποφασισει να αγορασω σημερα τον 3700+ san diego(μεσα απο τις πολυτιμες συμβουλες σας). ομως χτες ερχεται ο ξαδερφος μου - νονος μου, ο οποιος δουλευει σε ενα καταστημα πληροφορικης, μου δινει ενα κουτι που περιειχε εναν Pentium 4 650 64bit (2MB L2, 3.4 GHz, 800MHz FSB) {μεγαλη εκπληξη} και μου λεει "ειναι το δωρο σου για τα χριστουγεννα που δεν μπορεσα να σου παρω κατι". φυσικα του ειχα πει οτι θελω να φτιαξω ενα νεο pc αλλα δεν περιμενα τετοιο δωρο. τωρα που εχω εναν Pentium 4 650 64bit (2MB L2, 3.4 GHz, 800MHz FSB) να συνεχισω με αυτον και να κτισω ενα συστημα πανω σ'αυτον ή να αγορασω και το 3700+ και να φτίαξω δυο συστηματακια τι με συμβουλευετα;

πολυ καλος επεξεργαστης ο 650 τωρα αν θελεις να κανεις και ενα pc με πλατηφορμα amd ειναι στην δικη σου κριση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 16:01]

δεν μπορεις να τον αλλαξεις???? :D

φαντασου οτι σου ειχε παρει ρουχα και ηταν μικρο το νουμερο,δε θα πηγαινες για αλλαγη??

αμα ήταν τοσο ευκολο!!!!!!!! εσυ παντως τι μου προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε φίλε μου ! Σπάσιμο νεύρων όπως κ να το δείς !

Ο επεξεργαστής είναι στο κουτί του? Το κουτί είναι ακόμη σφραγισμένο, άθικτο? Αν ναι παίρνεις τηλ τον θείο σου κ του ζητάς να στον αλλάξει με έναν 3700+ ! Στην χειρότερη πας εσύ ο ίδιος στο κατάστημα κ τα κανονίζεις μόνος σου !

Αν το έχεις ανοίξει το κουτί ή δεν καταφέρεις να τον πας για αλλαγή, δες αν μπορείς να τον πουλήσεις στα ίδια λεφτά (πχ στις Πωλήσεις του φόρουμ!) κ παίρνεις την 3700+ Σαν Ντιέγκο !

Στην χειρότερη, χτίζεις σύστημα πάνω στον Ιντέλ. Δεν είναι κ άσχημος, αλλά για θερμοκρασίες κ για gaming προτερούν οι AMD.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να τον αλλαξεις φτιαξε με αυτον το pc σου!!Μπορει να μην ειναι ανταξιος του 3700+ αλλα δεν σερνεται κιολας!!Αντι να βγαζεις πχ 100frames θα βγαζεις 90 και αν...

(Δεν πιστευω να παιζεις στα 640χ480 χωρις το παραμικρο φιλτρο??)Απλα μιας και γλιτωσες τα λεφτα του επεξεργαστη φροντισε να παρεις μια 7800Gt νομιζω 300λιγα ευρω κανει..(ή 7800GTX) 2 γιγα μνημη και μια καλη μητρικη...

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα benches και γενικοτερα τα απολυτα νουμερα μια χαρα ειναι και αυτος!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τον Intel και πάρε amd.Εγώ πριν απο ένα μήνα αναβάθμισα σε 3200+,αν και μικρός είναι αρκετά καλός και προς το παρόν δεν κολλάει σε βαριά παιχνίδια,πόσο μάλλον ο 4200χ2 ή ο 3700+

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι βρε, θα σου έλεγα να τον κρατήσεις. Κι όταν με το καλό αποκτήσεις το "μικρόβιο" του overclocking, αποφασίζεις τι θα κάνεις. Προς το παρόν και μια χαρά επεξεργαστής είναι, και τσάμπα σου'ρθε ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδες επειτα απο πολυωρες προσπαθειες και διαμεχες με τον μεγαζατορα καταφερα να παρω τον 3700+ (δινοντας 40 ευρω)_ ευχαριστω πολυ για την κατανοηση σας και τις απαντησεις σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aragorn

τελικα παιδες επειτα απο πολυωρες προσπαθειες και διαμεχες με τον μεγαζατορα καταφερα να παρω τον 3700+ (δινοντας 40 ευρω)_ ευχαριστω πολυ για την κατανοηση σας και τις απαντησεις σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλοριζικος και καλη διασκεδαση(παιχνιδια)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις απαντήσεις των παιδιών και βλέπω πως έκανες καλή επιλογή. Εγώ όπως βλέπεις έχω έναν διπύρηνο Οπτερον 165 ο οποίος αντικατέστησε τον FX-53 μου. Στον 53άρη είχα κάνει ένα μικρό πουσάρισμα (στα 2600) ενώ τώρα έχω τον 165 να τρέχει αντί για 1800 ο κάθε πυρήνας, στα 2600.

Με λίγα λόγια κάποιος θα έλεγε ότι τώρα έχω δύο πυρήνες οι οποίοι τρέχουν στα 2600, σαν να λέμε 2 53ρηδες. Κι όμως δεν είναι έτσι.

Σίγουρα ο υπολογιστής μου είναι πιο "άνετος" σε σχέση με πριν. Σίγουρα είδα μια μικρή βελτίωση σε παιχνίδια που υποστηρίζουν 2 πυρήνες. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων όμως είμαι στα ίδια επίπεδα, εκτός από τα benchmarks. Δεν κάνουν όμως τα benchmarks τον υπολογιστή αλλά η καθημερινή του συμπεριφορά. Στην οποία σε βεβαιώνω, οι διαφορές είναι μικρές και οι μεγαλύτερες θα φανούν αργότερα (ίσως σε περίπου ένα χρόνο).

Ο επεξεργαστής που διάλεξες είναι πολύ καλή επιλογή. Ο 3700 βασίζεται στον καλύτερο κατ' εμέ μονοπύρηνο πυρήνα της AMD ο οποίος είναι και η βάση για τους πολύ δυνατούς FX επεξεργαστές. Αν ασχοληθείς με overclocking θα έχεις σίγουρα πολύ μα πολύ καλά αποτελέσματα χωρίς extreme λύσεις.

Και σίγουρα εννοείται ότι τώρα με τα λεφτά που γλίτωσες θα μπορέσεις να βάλεις και μια δυνατή κάρτα γραφικών, η οποία στα παιχνίδια παίζει τον σημαντικότερο ρόλο. Ένας διπύρηνος με 2GB RAM και μία 6800 είναι χειρότερος από τον 3700 με 1GB μνήμης αλλά μία κάρτα 7800 στα παιχνίδια. Βέβαια, εννοείται αυτό, αν ο 3700 σου συνοδευτεί και από 2GB μνήμη (καθώς αρχίζουν τα παιχνίδια να γίνονται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ απαιτητικά) θα ήταν καλύτερα αλλά πιστεύω πως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με 1024ΜΒ. ’λλωστε ήδη κάνεις ένα πολύ μεγάλο βήμα μπροστά σε σχέση με τον προηγούμενο υπολογιστή σου. ;)

Με γεια λοιπόν και καλοδούλευτος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.