Jump to content



Διαγνωστικό μνήμης.


Chris12

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο διαγνωστικό πρόγραμμα για να ελέγξω τις μνήμες μου (από άποψη HARDWARE). Οι μνήμες μου είναι 2x512 ddr (PC3200) G.SKILL.:alien:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποίησα το memtest και μου έβλαλε άπειρα error. Αυτό είναι πρόβλημα από τις ρυθμίσεις πχ του BIOS ή θέλουν αλλαγή οι μνήμες.

Υπόψην άμα βάλω πάνω στον Η/Υ τις 2x256 kingstone δε βγάζει κανένα.:help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris12

Χρησιμοποίησα το memtest και μου έβλαλε άπειρα error. Αυτό είναι πρόβλημα από τις ρυθμίσεις πχ του BIOS ή θέλουν αλλαγή οι μνήμες.

Υπόψην άμα βάλω πάνω στον Η/Υ τις 2x256 kingstone δε βγάζει κανένα.:help:

ειναι θεμα μνημης.....

δοκιμασε απο bios να τις χρονισεις χαμηλοτερα η να χαλαροσεις τα timmings να δεις αν ακομα σου πεταει errors.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τραβηξα και εγω τα γ-ιδια:ότι σου λένε τα παλικάρια + δες τάσεις στις μνήμες + flash bios + δοκίμασε τις μνήμες 1-1 στο μεμτεστ. Μη παίξεις με agressive timings - αστα όλα default. Οι δικές μου πήγαν για rma πάντως...

Link to comment
Share on other sites

To πιο απλό είναι να δοκιμάσεις και άλλες μνήμες που λογικά αν δεν έχει πρόβλημα η μητρική, κάποιες θα παίζουν. πόσες θέσεις για μνήμες έχει η ,μητρική σου; Αν έχει τρεις που είναι το πιο πιθανό λόγω nforce2 δοκίμασε να βάλεις τις μνήμες στις θέσεις που ΔΕΝ είναι για Dual channel, συνήθως οι δύο που είναι κολλητά. Θα χάσεις γύρω στο 5% σε bandwidth, αφού δεν θα ενεργοποιηθεί το dual channel αλλά μπορεί να μη σου βγάζει τα σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρεις θέσεις.

Αν τις βάλω στις διπλανές θέσεις βγάζει περισσότερα error από όταν τις βάζω μία στις διπλές (Θέση1 ή θέση2) και μία στη μονή (θέση τρία).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eϊπαμε πρόβλημα με 2Τ.

Βρες Moded bios αν υπάρχει που να σου βάζει αυτόματα Command Rate 2T γιατί πάνω από 200 δύσκολα θα παίξουν όσο ρεύμα και αν δώσεις.

Η κάθε μια μόνη παίζει όπως είπες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.