Jump to content



Βοηθεια Μια απ'ολα HELP ..για τον Κωστακη


gocu

Recommended Posts

Ουφ , ανοιξα το πρωτο μου θεμα...!:rolleyes: :rolleyes:

Λοιπον να ρωτησω μερικα πραγματα και εγω σαν παιδακι...(αφου στα αλλα θεματα ρωταγα και δεν μιλαγε κανενας...:TD: :TD: )

λοιπον αγορασα HIPER 580 TYPE-R

ΜΕ ΓΕΙΑ ΜΟΥ:toomuchne :toomuchne

εχω lianli v2000 και απο το πατωμα που ειναι το τροφοδοτικο μεχρι το ταβανι που ειναι η καρτα γραφικων δεν φτανει το ρημαδι το καλλωδιο pci-express.

Δεν θελω να χρησιμοποιησω molex+ανταπτορα γιατι μου ειναι πολυτιμα και γιατι θελω να αξιοποιησω στο επακρο την παραπανω γραμμη για ρευμα που μου προσφερει το τροφοδοτικο..

Λοιπον...: Μπορω να βρω ενα βυσμα/ καλωδιο ωστε να κανω προεκταση η θα πρεπει να μαγαρισω το ωραιοτατο φινιρισμα του υπαρχοντος καλλωδιου και να το πετσοκοψω ενδιαμεσα για προεκταση??(αρα θα χασω και εγγυηση)

για πειτε καμια ιδεα ρε παιδια...

αν και δεν κολλαει σε αυτη την κατηγορια συζητησης εγω συνεχιζζω με αποριες:woot: :woot:

παιζεται αυτον τον καιρο ψιλοπολεμος με τους SATA II

εχω DFI SLI DR (NF4) και απο οτι μου ειπεδειξε ο mariosalice (να ναι καλα ο ανθρωπος :worship: :worship: )υπαρχει προβλημα συμβατοτητας αναμεσα σε nf4 και πολλους sata2 .

μου προτεινε Hitachi T7K250 και απο οτι διαβασα και γενικοτερα και σε καποιες αλλες συζητησεις εδω μεσα που παιζουν τον τελευταιο καιρο ειναι ψιλοκορυφαιος....

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1)εχει προβλημα με nf4??

2)πρεπει να κανω <<μαγικα>> και να βρισω αρκετα μεχρι να δουλεψει καλα??Που τον βρισκω αρκετα φτηνα??

3)(ασχετη) Τι ειναι πιο γρηγορο -> stripe σε 2 δισκους sata 7200 (sata 1 η sata 2 , και με τις 2 περιπτωσεις) η ενας 10000 στροφες (raptror πχ) ????

4)Εχω 2 seagate 120αρηδες sata (δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο, αγορασμενοι σεπτεμβριο 2004) και τους εχω σε stripe raid απο τοτε... τους τελευταιους μηνες μου τα χαλανε πολυ ρε γαμωτο... εχουν αρχισει και μουκγριζουν σαν να ναι δεκαετιας ξερω γω και απο επιδοσεις μαπα..

ενα φιλαρακι μου ειπε οτι οταν ο σκληρος αρχιζει και κανει τον γνωστο αυτο γργργργρρρρ θορυβο τοτε λεει ειναι χααλασσμενος σε σημειο που εχει εγγυηση...:tomato: :toomuchne ΣΤΕΚΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ??

στο stripe μεσα εχω κανει 4 partitions και δεν τρεχω πλεον λειτουργικο απο εκει μεσα αλλα απο αλλο σκληρο..

τι να κανω ρε γμτ..??

για πειτε καμια συμβουλη ρε λαμπακηδες συναδελφοι..:unsure: :unsure:

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να μην χασεις την εγγυηση απο το πραματα σου....

καλυτερα να βαλεις Molex +ανταπτορακι που λες...

για τους σκληρους δεν ξερω τι παιζει...μιας και εχω Ρατα...

Ο συγκεκριμενος hitachi ειναι καλος...παντως αν και μαλλον θα επαιρνα (οταν ερθει η ωρα για μενα) καποιο WD.

Στην τριτη ερωτηση εξαρταται τι εννοεις γρηγορο??

για μεταφορα μεγλαων αρχειων (διαβασμα-γραψιμο) ειναι το raid....για οτιδηποτε αλλο γρηογρος ειναι ο ραπτορας μιας και εχει μικροτερο access time ..

Αν ειναι για λειτουργικο (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) μαλλον η σειρα θα ειναι 1χΣΑΤΑ->2χΣατα->1 ραπτορας->2χραπτορες...

(ενταξει σατα ειναι και ο ραπτορ αλλα εννοω ολους τους υπολοιπους)

Για θορυβο του seagate δεν ξερω...να πω...

κρατα τους μεχρι πασχα και οταν πας αθηνα παλι πας απο το μαγαζι μηπως και στους αλλαξουνε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gocu

ειναι τιγκα στα GB οι seagate ρε συ (περιπου 200GB...)

γιατι μονο εσυ με κανεις παρεα απο ολο το φορουμ??

δεν νομίζω να έχεις πέσει θύμα κοινωνικού ρατσισμού απλά αν όλα τα post σου είναι σαν το προηγούμενο γίνεσαι λίγο κουραστικός.

Αυτό με την ένοια, ότι ρωτάς πολλά πράγματα ταυτόχρονα τα οποία έχουν λίγη εώς καθόλου σχέση μεταξύ τους, με αποτέλεσμα, να αποδοκιμάζεις κάποιον που μπορεί να απαντήσει έστω και μερικώς . :D

Link to comment
Share on other sites

ισως και να εχεις δικιο φιλε μου αλλα ειμαι τωρα μετα την εξεταστικη και εχω λιγο χρονο ετσι ωστε να κατσω και να φτιαξω επιτελους το πισι μου και μου εχουν μεινει μερικα τελευταια πραγματα να κανονισω...

και μεμονομενα που ρωτησα δεν πηρα καμια απαντηση

αστα αυτα...., μου φαινεται τελικα οτι οντως δεν με αγαπατε εδω μεσα καθολου(πλακα κανω ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

εγώ σου προτείνω 2 κοινούς θνητούς (sata of course) σε raid, παρά έναν raptor. αν έλεγες για δύο raptor, δεν το συζητάγαμε...

Έχεις ενεργοποιήσει το SMART στο BIOS;; αυτό θα σου πει αν έχουν prob οι σκληροί σου (και το speedfan έχει μια καρτέλα για το SMART). Μήπως πρέπει να κάνεις κανα defrag ή ακόμη χειρότερα, format;;;

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να αναφερω πως και με defrag και με format φιλε μου το προβληματακι ναι μεν υποχωρει αλλα δεν παυει να υπαρχει

και επισης σε ενα partition δεν μπορω να κανω format γιατι ειναι πολυ παραπανω σε μεγεθος απο τα υπολοιπα που εχω ελευθερα οποτε δε μπορω να back-up-ισω τα δεδομενα μου(mp3s)

γενικα οι σκληροι γουργουριζουν (αν μπορειτε να καταλεβετε για ποιο θορυβο μιλαω)

καμια ιδεα για το βυσμα κανεις???

Link to comment
Share on other sites

θα σε κανουν και αλλοι παρεα με το καιρο....dont worry...

H αληθεια ειναι οτι αμα ρωτας συγκεκριμενα πραματα βοηθαει...

Αν εχεις καποιο περισσευμα...παρε ενα 74 ραπτορ για λειτουτργικο και ασε τους αλλους για backup...εστω και χωρις raid...

Αν μπορεις να τους πουλησεις στο tuc ..do it...

καποια στιγμη αν θελεις παιρνεις και 2ο raptor και κανεις raid ...

Kαπου ειδα αγγελια να δινουν 2 ραπτορες 74 ...αν υπαρχει ακομα και αντεχεις οικονομικα....

για το βυσμα απλα ...μην χασεις την εγγυηση...κριμα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.