Jump to content



OOS Fan Controller by Vatos-GV-Yiancar.


GeorgeVasil

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Ειχα στο μυαλο μου να κανω κατι με Plexy.Δεν υπαρχουν ομως και πολλα εργαλεια.

Thanks for the info θειο..

Αντε σωστε με το κυκλωμα ρει...να το τυπωσω να το δοκιμασουμε..:p

@Vato κατι ποιο φτηνο απο το ΜIC δεν μπορουμε να βρουμε που να κανει την ιδια δουλεια?? (6*2,3336336ε μονο για τα ΜIC:p)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στο μυαλο μου να κανω κατι με Plexy.Δεν υπαρχουν ομως και πολλα εργαλεια.

Thanks for the info θειο..

Αντε σωστε με το κυκλωμα ρει...να το τυπωσω να το δοκιμασουμε..:p

Οταν με το καλό τελειώσετε (τις μετατροπές) και οριστικοποιηθεί το layout μπορώ να σας σχεδιάσω μια πρόσοψη και μετά (αν σας αρέσει) να την δώσουμε για κοπή με Laser

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω πιο χοντρές τις γραμμές εννοώ αυτές τις γραμμες. Δείτε το επισυναπτόμενο. Το κάνεις με copper pour στην ανάλογη περιοχή, ή εναλλακτικά αλλάζεις πάχος γραμμής στο συγκεκριμένο σημείο. Προτιμώ τον πρώτο τρόπο.

Η D1 που είναι για τα αρνητικά spike καλό είναι να τοποθετηθεί όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πηγή δημιουργία τους, την μετέφερα σε νεο σημείο, δες το βελάκι.

Οι τρύπες γύρω απο τα pad είναι για να γίνονται ευκολότερες οι κολλήσεις.

Επίσης επισυνάπτω και ένα κύκλωμα με το 555 σε συνδεσμολογία μεταβλητού PWM (βγάζεις τα ledακια και βάζεις ανεμιστηράκια. :p ) To 555 είναι πάμφθηνο και το βρίσκεις και στα περίπτερα (που λέει ο λόγος)

post-25-1414343283,741_thumb.jpg

post-25-1414343283,7698_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

από όσο θυμάμαι όχι δεν θα μπορεί να οδηγήσει 3 Delta πχ. Στην χειρότερη απλά στο ένα κανάλι το κάνουμε με τον mic και τα υπόλοιπα με το timer (555) για νορμάλ καταστάσεις :)

danke gsmaster-san :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορεί? Δεν βλέπω τον λόγο να μην μπορεί. Εκτός αν το mic εχει καποιο πλεονέκτημα που δεν έχω προσέξει.

Πάντως επιμένω να βάλετε και mosfet στην έξοδο. Θα έχει πολύ καλύτερη απόδοση απο το τρανζίστορ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

από εμένα sorry παιδιά αλλά δουλεύω 12 ώρες κάθε μέρα αυτό τον καιρό και δεν προλαβαίνω :/

τα σχέδια τα έχει ο Yiancar αν κανένας είναι πρόθυμος να βοηθήσει και αυτός ευχαρίστως :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για αρχή έκανε μια προσπάθεια ο Υiancar να φτιαξει το κυκλωμα του gsmaster..;)

gsmaster/vatos (που χαθηκες ρα??) κοιτάξτε το λίγο αν είναι σωστο να ξεκινήσουμε το τύπωμα.

[ATTACH]5551[/ATTACH]

post-196-1414343287,9005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καταρχας πολλα μπραβο σε ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν με το project. Ελπιζω να μην το παρατήσετε και να καταφέρετε να το ολοκληρώσετε.

Δευτερον, εχω μια απορια. Επειδη κ εγω θα αρχισω να ασχολουμαι με το σπορτ, θελω να μου πειτε πως τροφοδοτήσατε την λάμπα με ρεύμα ; Η λάμπα λετε οτι ειναι ατμων υδρογόνου 125W, μετά μετασχηματιστής (τσοκ) για την λαμπα που συνδέεται μ'αυτην σε σειρα με τον έναν αγωγό των 220V της τροφοδοσιας. Τι εννοεις με τον εναν αγωγο ; Στην πρίζα δεν θα μπει ο μετασχηματιστής ;

Καμια φωτο παίζει να το δουμε λιγο πιο αναλυτικα το θεμα τροφοδοσιας της λαμπας ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πολλα μπραβο σε ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν με το project. Ελπιζω να μην το παρατήσετε και να καταφέρετε να το ολοκληρώσετε.

Δευτερον, εχω μια απορια. Επειδη κ εγω θα αρχισω να ασχολουμαι με το σπορτ, θελω να μου πειτε πως τροφοδοτήσατε την λάμπα με ρεύμα ; Η λάμπα λετε οτι ειναι ατμων υδρογόνου 125W, μετά μετασχηματιστής (τσοκ) για την λαμπα που συνδέεται μ'αυτην σε σειρα με τον έναν αγωγό των 220V της τροφοδοσιας. Τι εννοεις με τον εναν αγωγο ; Στην πρίζα δεν θα μπει ο μετασχηματιστής ;

Καμια φωτο παίζει να το δουμε λιγο πιο αναλυτικα το θεμα τροφοδοσιας της λαμπας ;

Δυστυχώς φωτο απο την τροφοδοσια της λαμπας δεν εχω.

Ο μετασχηματιστής ειναι παρόμοιος με αυτους που βαζουν στα Σπιτικά Προβολάκια..σε κουζινες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ο θάλαμμος που κατασκευάσετε έχει καμια σχέση με αυτον εδω: http://www.electronics-lab.com/articles/uv_box_hg/index.html ;

Ψηνομαι να φτιαξω εναν, αλλα με εχει μπερδεψει. Αλλοι ειναι πιο ψηλοι και άλλοι πιο επιπεδοι. πχ δες εδω τους ετοιμους: http://www.megauk.com/megauk_large.swf

Τσεκαρε επισης και αυτο: http://www.noobified.com/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=58

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.