Jump to content



11's VGA block ασυμβατοτητα-χρειαζομαι βοηθεια


Alexandros

Recommended Posts

Καλημερα,

χθες καθησα με εναν φιλο μου να στησουμε μια υδροψυξη που αγορασα πριν απο κανα χρονο, για 939 socket kai 6600GT...oλα πηγαν ρολοι αλλα οταν φτασαμε να τοποθετησουμε το μπλοκ πανω στη καρτα γραφικων, διαπιστωσαμε ασυμβατοτητα πιο συγκεκριμενα, η 6600, εχει μονο 2 οπες , ομως απο τα 6 "βιδακια" του μπλοκ του11, κανενα "ζευγαρι" δεν φτανει να καλυψει την αποσταση!

Μηπως δεν ειναι συμβατο? Εχει αλλαξει στο μεσοδιαστημα μοντελο το μπλοκ του 11?

ποιο revision εχω και ποιο ειναι συμβατο με τις καρτες Nvidia 6600-6800GS-7800GT που με ενδιαφερουν?

Υποψιαζομαι οτι αυτο που εχω κανει μονο για καρτες ΑΤΙ και αν ναι για ποιες ? Που μπορω να βρω λεπτομερειες για τα διαφορα revision?

Υπαρχει καποιο Mount Clip που να το κανει συμβατο με τις νεες καρτες ?

Πρεπει να αγορασω καινουργιο μπλοκ 11 και αν ναι απο που ? συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν καταφερα να βρω πληροφοριες για τα block revisions ...

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχεις το μπλοκ που ειχε αφαιρουμενα λαμακια για να ειναι συμβατο με 9ΧΧ και Χ8χχ καθως και 6800 και 7800 Επισης ειναι συμβατο με τις νεες Χ1ΧΧ καρτες της ΑΤΙ

Για 6600 δεν ειναι συμβατο

Επισης πες μου αν καρτα σου ειναι agp η pci ?

Το μπλοκ εχει αλλαξει πλεον και ειναι διαφορετικο σε μορφη και τοποθετηση απο το δικο σου αλλα αυτο δεν σε εμποδιζει να το τοποθετησεις στις καρτες που προανεφερα

Αν θελεις αλλο μπλοκ μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μου Ημουν λιγο εκτος αυτο το διαστημα γιατι εχουν γινει σημαντικες αλλαγες στον τροπο διαθεσης των μπλοκ αλλα πιστευω μολις διευθετηθει και το (ελπιζω στο τελος της εβδομαδας)

με την κατασκευη των μπλοκ για καρτες γραφικων να υπαρχει αμεση διαθεση τοσο για μπλοκ επεξεργαστη οσο και για καρτες γραφικων

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις :)

...δυστυχως δεν εχω διαθεσιμη ψηφιακη ...:unsure:

το μπλοκ ειναι εξολοκληρου χαλκινο, παρομοιο με αυτο που εικονιζεται στην ιστοσελιδα σου, μονο που εχει 2 χαλκινες προεκτασεις-πτυχες,σαν πτερυγια κατα μηκος, συγκολημενες, και πανω σε αυτες βρισκονται 2+2 μικρα λαμακια , συν τα 2 πιο μεγαλα στο κυριως ας πουμε μπλοκ (αυτα που βλεπουμε και στην ιστοσελιδα). Επομενως 6 ολα μαζι. Εγω τοτε πρεπει να ειχα μια Χ800 AGP οταν στα ειχα παραγγειλει, χτες το δοκιμασα σε μια 6600GT PCIX που οπως προανεφερα ειχα προβλημα , αλλα σε 3 μερες ερχεται η 6800GS PCIX...

Eλπιζω να καταλαβες απο την περιγραφη μου ποιο μπλοκ εχω .. πιστευεις λοιπον οτι θα μπαινει στην 6800GS οπως ειναι,χωρις mod ?

:)

To μπλοκ του επεξεργαστη ειναι αυτο με το plexi και πατησε μια χαρα πανω στην DFI NF4 939, ειναι πολυ σταθερο. :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.