Jump to content



"Σκαμπάζει" ο ήχος στο SUSE.Γιατί?


xaxa1982

Recommended Posts

Όταν έχω ανοιχτό τον ήχο και παίζει η μουσική,έχω παρατηρήσει ότι όταν αλλάζω σελίδες στον firefox ή όταν ανοίγω κάποια εφαρμογή,"σκαμπάζει" ο ήχος.Ο υπολογιστής μου είναι παλιός το ξέρω(laptop:1.7GHz-όχι Centrino,512MB RAM),αλλά στο Mandriva δεν το έκανε.Τώρα που χρησιμοποιώ Suse το εμφάνισε.Βρήκα και μια ρύθμιση στο KDE Control Center->Sound an Multimedia->Sound System->Run with the highest possible priority.Και την ρύθμιση από κάτω την έβαλα τέρμα,έτσι ώστε να χρησιμοποιεί μεγάλο buffer και να μην σκαμπάζει.Η κατάσταση βελτιώθηκε,αλλά δεν διορθώθηκε τελείως.Ξέρω επίσης ότι το Suse,σηκώνει κατά την εκκίνηση πολλά επιπλέον στο KDE και υποψιάζομαι ότι είναι αυτό.Ξέρετε πώς θα το διορθώσω και αν ξέρετε ποια είναι αυτά τα επιπλέον,για να τα βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

μετά από πολύ μελέτη (:p), έχω καταλήξει στο ότι φταίει ο default kernel του SuSE 10, είναι εντελώς της πλάκας.

είχα κι εγώ διάφορα τέτοια μικροπροβλήματα, με ένα kernel recompile στρώσανε :)

έχει μια επιλογή, preemption model, η οποία μπορείς να την βάλεις στην επιλογή low latency Desktop.

επίσης μεγάλη σημασία παίζει και ο i/o scheduler, υπάρχουν 3 διαθέσιμες επιλογές, νομίζω το cfq είναι το best για desktop.

και επίσης, για 2.6.x kernel υπαχει και timer frequency, με επιλογές 100, 250 και 1000 Hz (το χω στα 1000 at the moment).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xaxa1982

Πολύ γρήγορη απάντηση!Τσακ μπαμ που λένε!Ok,θα κάνω compile καινούριο kernel και βλέπουμε!Ευχαριστώ!

ναι ναι είμαι φρέσκος από compile, γι' αυτό :p

α, άλλα 2-3 σημεία (μια και θα κάνεις τη δουλειά) που πρέπει να προσέξεις:

1) να βάλεις τη σωστή αρχιτεκτονική του επεξεργαστή σου (π.χ. athlon xp, pentium 4 etc.)

2) αν έχεις hyperthreading ή dual core επεξεργαστή, ενεργοποίησε την αντίστοιχη επιλογή

3) αν έχεις κάνει την εγκατάσταση σε SATA δίσκο, πρόσεξε να συμπεριλάβεις στον kernel τα απαραίτητα modules για να διαβάζει το SATA.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xaxa1982

Τελικά δεν ήταν ο kernel,έκαναν recompile,αλλά δεν έγινε τίποτα!Τέσπα,ίσως να δω αν το ανέχομαι για λίγο καιρό και αν όχι να δοκιμάσω τίποτα άλλο!

δεν ξέρω.

εγώ είδα μεγάλη βελτίωση.

κάτι άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να βάλεις νεότερη έκδοση του alsa.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.