Jump to content



Η ADSL Σέρνεται!!!


Alucard

Recommended Posts

Τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει ένα παράξενο φαινόμενο... ενώ παίζο μία χαρά CS:S ξαφνικά το lag μου ανεβαίνει δραματικά και φτάνει μέχρι και τα 3000 ms!!! δεν μπορώ να καταλάβω τί γίνεται... έχω δοκιμάσει να κάνω reset το μόντεμ, έχω δοκιμάσει να απενεργοποιώ το firewall, και τι δεν έχω κάνει...

ISP: Otenet

ADSL: 384

Modem: ALcatel Speed Τouch Home

’ν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται ας απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο trendy το dslam της περιοχής σου μπουκώνει σε ώρες αιχμής μάλλον.

Αν φταίει αυτό (δηλαδή το διαθέσιμο bandwith δε καλύπτει το απαιτούμενο), τότε μάλλον την έχεις άσχημα, καθώς θα πρέπει να περιμένεις να κάνει ο πΟΤΕ αναβάθμιση...

Για να σιγουρευτείς μπες 3-4 το πρωί. Αν έχεις κανονικές ταχύτητες τότε κατά πάσα πιθανότητα φταίει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα rates που στέλνεις και δέχεσαι απο τον server που είσαι συνδεμένος.

Kανονικα με μια DSL 384 θα πρέπει να έχεις Normal ping με το updaterate kai cmdrate στα 101 και τα δυο. Αλλά σε ώρες αιχμής που γίνετε της τρελής στα HUB's τότε τα κατεβάζεις για να σου επανέλθει το κανονικό ping.:alien:

Link to comment
Share on other sites

Τότε το πρόβλημά σου δεν είναι πιταρισμένη γραμμή στο dslam, αλλά κάτι άλλο.

Αν ήταν πιταρισμένη γραμμή στο dslam θα φτιαχνόταν μόνο με traffic shape από τον provider ή τον πΟΤΕ, κάτι που φυσικά δεν πρόκειται να γίνει για τη dsl.

Link to comment
Share on other sites

Τί να δοκιμασω... Format κυριοι.. αυτο με εσωσε... Μάλλον είχα κάποιο ιο και μου δημιουργούσε αυτά τα προβλήματα. Τώρα όλα βαίνουν κανονικά. θάνξ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.