Jump to content



Overclocking σε prescott3.2


moutsa

Recommended Posts

Το πόσο θα πάει εξαρτάτε από την ψύξη και το πόσο καλό κομμάτι είναι.

O/c δοκίμασε μέσα από τα xp με clock gen.

Διάβασε και τα παρακάτω:

ΟΔΗΓΟΣ OVERCLOCKING

Βασικός οδηγός Overclocking - Τι, πως και γιατί!

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα με το clock gen πολύ καλό εργαλείο αλλά δεν ξέρω πως να το σώσω τις ρυθμίσεις έφτασα στα 3,4 χωρίς προβλήματα από κει και πάνω αρχίζουν τα δύσκολα δεν ξέρω αν βάλω ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Για παραπάνω είναι πολύ πυθανό να χρειάζεσε και περησότερα volt στο cpuή διερέτη στις ram...

Δίαβασε του οδηγούς για o/c και κάνε απο το bios είναι ο καλήτερος τρόπος καθώς σου δήνοντε πολλές ρυθμίσει.

Με το clock gen δεν μπορείς να σώσεις τις ρυθμίσεις, θα πρέπει να το τρέχεις και να ρυθμίζεις κάθε φορά που bootάρεις σε xp

Link to comment
Share on other sites

Oκ παιδία ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας προς το παρόν θα το αφήσω στα 3,4 με το clockgen και όταν βάλω ψήκτρα θα προσπαθήσω από το bios για καλύτερα αποτελέσματα. Θέλω να ρωτήσω και το εξής η αλλαγή ψήκτρας σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών είναι εύκολη υπόθεση για έναν άπειρο χρήστη?

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο είναι! Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή και κάποιες γενικές οδηγίες που ισχύουν για την αλλάγή ψύκτρας, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα... Έχεις σκεφτεί τι θες να πάρεις;;;

EDIT: Slower than Vadergr........... :(:p

Link to comment
Share on other sites

Για κάρτα γραφικών μάλλον την Arctic Cooling ATI Silencer 3 από checkmate εσείς ποια λέτε δεν έχω βρει κάποια άλλη. Για τον επεξεργαστή τι προτείνεται γύρω στα 50 euro θα τοποθετηθεί πάνω στην asus p4c800 e-dlx.

Link to comment
Share on other sites

Η ΧΡ-120 είναι ίσως η καλύτερη λύση που υπάρχει για αερόψυξη! Μη σου φαίνεται περίεργη... Απλώς είναι μεγάλη, γιατί παίρνει 12άρη ανεμιστήρα πάνω...

Λόγω του μεγάλου μεγέθους της, μπορεί να έχει πρόβλημα με τη μητρική σου... Τσέκαρε στο site της Thermalright τον πίνακα συμβατότητας... Αν δεν ταιριάζει στη μητρική σου, τότε πας σε ΧΡ-90 με 9άρη ανεμιστήρα, η οποία είναι ελάχιστα κατώτερη σε επιδόσεις (δλδ 2-3 βαθμούς πιο πάνω)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Η ΧΡ-120 είναι ίσως η καλύτερη λύση που υπάρχει για αερόψυξη! Μη σου φαίνεται περίεργη... Απλώς είναι μεγάλη, γιατί παίρνει 12άρη ανεμιστήρα πάνω...

Λόγω του μεγάλου μεγέθους της, μπορεί να έχει πρόβλημα με τη μητρική σου... Τσέκαρε στο site της Thermalright τον πίνακα συμβατότητας... Αν δεν ταιριάζει στη μητρική σου, τότε πας σε ΧΡ-90 με 9άρη ανεμιστήρα, η οποία είναι ελάχιστα κατώτερη σε επιδόσεις (δλδ 2-3 βαθμούς πιο πάνω)...

Mπορει να παρει την SI-120 που ειναι η αντικαταστατρια της XP και δεν εχει πλεον προβληματα συμβατοτητας;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Mπορει να παρει την SI-120 που ειναι η αντικαταστατρια της XP και δεν εχει πλεον προβληματα συμβατοτητας;)

Έχει βγει και SI-120;;; Δεν το ήξερα... Έχω να μπω στο site πολλούς μήνες... :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.