Jump to content



Windows Genuine Validation tool


mariosalice

Recommended Posts

Πανικός Νο1. Από την πρώτη εικόνα που έχεις βλέπω οτι παρά την εγκατάσταση ή και την απεγκατάσταση ούτε σε σένα αφαιρέθηκαν οι προηγούμενες εκδόσεις Java.

Δηλαδή ενώ κάνεις απεγκατάσταση ενός προγράμματος δεν γίνεται απεγκατάσταση και του Internet Explorer add-on.

’ρα δεν νομίζω οτι διαφωνούμε σε αυτό το σημείο.

Δεν έχω κάνει απεγκατάσταση της Java από το add/remove programs ή από uninstaller. Παρόλα αυτά δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.

Πανικός Νο2. Εκτός από τα add-ons που δείχνεις στη φωτό ανέφερες και κάποιο άλλο της Autodesk.

Είδα επίσης και ένα add-on για το Office update installtion engine.

Δεν ξέρω σε τι ποσοστό ενημερώθηκες οτι θα εγκατασταθούν αυτά τα add-ons στον Internet Explorer, αλλά πιστεύω οτι όσοι διαβάζουν αυτά που γράφουμε θα σχηματίσουν δική τους γνώμη.

Είναι εύκολο να ελέγξουν τι addons έχουν εγκατασταθεί και αν ήξεραν οτι υπάρχουν αυτά τα προγράμματα εκεί πέρα.

Δεν είμαι στο pc που ήμουν όταν ανέφερα τα άλλα add-ons. Για τα add-ons το ξαναλέω, με ενημέρωσαν ότι πρέπει να κατεβάσω το τάδε(ανα περίπτωση) και το δέχτηκα. Δεν εγκαταστάθηκαν εν αγνοία μου.

Πανικός Νο3. Ανέφερα οτι είχα restart όταν προσπάθησα να απεγκαταστήσω την τελευταία έκδοση v1.5.512 του Genuine Advantage Validation Engine και οχι την προηγούμενη.

Η φωτο που μας έδειξες είναι από την προηγούμενη έκδοση.

Μπορεί να μη συμβεί αυτό και σε άλλους.

Μπορεί όμως και να συμβεί. Δεν το ξέρω.

Ας το δοκιμάσει κάποιος να μας πει.

Πανικός Νο4. Ανέφερα οτι μπορεί μεν να γίνει αφαίρεση των Java Runtime Environment Internet Explorer add-ons, αλλά στη δική μου περίπτωση όταν αφαίρεσα μόνο τις παλιότερες εκδόσεις συνοδεύτηκε από αστάθεια του συστήματος.

Χρειάστηκε να απεγκαταστήσω πλήρως το Java Runtime, να αφαιρέσω όλα τα addons και να διορθώσω την εγκατάσταση των Windows με sfc /scannow για να επανέλθει η σταθερότητα.

Αυτά που γράφω τα έχω δοκιμάσει και είναι προσωπικές μου εμπειρίες.

Τώρα αν είναι γενικό το κακό, ο χρόνος θα δείξει.

Προσπάθησες να τρέξεις με διπλοπύρηνο επεξεργαστή το DOD source ή άλλα παιχνίδια?

Δεν συνέβη κάτι τέτοιο σε μένα. Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν το δοκίμασα(διότι δεν το έχω), αλλά αυτά που έχω εγκατεστημένα παίζουν κανονικά.

Πανικός Νο5.

Αν εγκατασταθεί η τελευταία v1.5.512 του Genuine Advantage Validation Engine και τρέξετε το update χωρίς κρακ θα απενεργοποιηθούν όλα τα ActiveX controls και άλλα προβλήματα.

Υπάρχει αμφιβολία για αυτό?

Πανικός Νο6.

Αν εγκατασταθεί η τελευταία v1.5.512 του Genuine Advantage Validation Engine δεν γίνεται να απενεργοποιηθεί όπως τα υπόλοιπα addons.

Υπάρχει αμφιβολία για αυτό?

Δεν μπορεί να έρθουν και άλλοι με τα προγράμματα ή τους ιούς τους που θα μας αφαιρέσουν τη δυνατότητα απενεργοποίησης?

Τελικά ποιές απορίες νομίζεις οτι μου έλυσαν οι φωτο που έβαλες?

Αν πρόσεξες, οι απορίες που μου δημιούργησαν οι καταχωρήσεις σου είχαν να κάνουν με τα πιθανά προβλήματα σε χρήστες που έχουν original τα windows. Το τι θα συμβεί σε χρήστες με παράνομο λειτουργικό είναι άλλη ιστορία και δεν απάντησα σε αυτό. Οι photos που ανέβασα ήταν απάντηση στην καταχώρηση που έκανα quote. Γράφεις ότι δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις τα add ons. Δεν σου απέδειξαν το αντίθετο οι photos?

Η τελευταία έκδοση του wga εγκαθίσταται ως security update και δεν σε αφήνει να το κάνεις remove. Είναι το μόνο update της Microsoft το οποίο δεν μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση? Όχι.

Επιμένεις με σκληρό τρόπο οτι σπέρνω τον πανικό.

Nομίζεις οτι θα ήταν καλύτερα να μη έγραφα τίποτα και να αφήσω όσους για κάποιο λόγο είχαν corrupted το Genuine Advantage Validation Engine ή ακόμα για κάποιο λόγο χρησιμοποιούσαν μη αυθεντικό κωδικό εγκατάστασης, να καταστραφεί η εγκατάσταση των Windows που έχουν?

Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι σε χρήστες που έχουν original τα windows. Το wga δεν έχει καμία διαφορά από security updates της Microsoft. Δεν είναι το μόνο update της Microsoft που δεν σε αφήνει να το απεγκατάστησεις και δεν κρύβει μεγαλύτερο κίνδυνο από οποιοδήποτε άλλο system folder/file.

Μήπως δουλεύεις στην M$?

Όχι, μήπως είσαι πειρατής? :p (αστειεύομαι, ελπίζω να το καταλάβεις).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [19-03-2006 12:48]

Aν δεν κανω λαθος δουλευει το automatic updates μια χαρα παντως, οποτε δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα.

Μην είσαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ρώτησα φίλο αν μπορούσε να μείνει με το παλιό validation και μου είπε οτι τα Windows μπήκαν αυτόματα κάποια στιγμή στο update της M$ μόλις άνοιξε τον Internet Explorer.

Τον έκλεισε αμέσως αλλά διαπίστωσε οτι το παλιό validation είχε αξαφανιστεί.

Παράλληλα του άρχισαν διάφορα προβληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα μια βοήθεια.Έχω τα XP Pro SP2 και πάω να κάνω winupdate και μου βγαίνει αποτυχία γιατί δεν μπορεί να εγκαταστήσει το Windows Genuine Advantage τι μπορώ να κάνω για να επιτύχει η εγκατάσταση ή αν υπάρχει αυτό το update να το κατεβάσω απο αλλού και να περάσω το μπισκοτάκι του για να συνεχίσω τα update κανονικά χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Τα XP είναι απο δώρο αν με καταλαβαίνεις και τελικά το βρήκα και το κατέβασα αλλά δεν μου γίνετε η εγκατάσταση και μου βγάζει μύνημα λάθους ότι "Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση" και απο ότι είδα απο το "WinDoctor" έχει δημιουργηθεί πρόβλημμα στην registry.Τώρα καμιά λύση για να διορθόσω την registry υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.