Jump to content



Ερώτηση για AZUREUS


bibis1416003194

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nikos19

http://portforward.com/routers.htm

Πηγαινε εδω διαλεξε το μοντεμ σου μετα το προγραμμα που θες(azureus) και θα σου δειξει τι πρεπει να ρυθμισεις

Πολύ καλό site ξέρεις αν λειτουργεί και για ρυθμίσεις για DC++ ;
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bibis

όλα ok με τα ports και το NAT είναι ΟΚ τώρα!

αλλά πάλι κάποιες φορές όταν το κλείνω κάνει reboot το μόντεμ!!

απλά bug, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...

χαρακτηριστικά θα σου πώ πως παθαίνω τα ίδια(επανεκίνηση) με ένα ZyXEL 652H

όταν πήγενα να μπώ στη σελίδα: http://funel.blogspot.com/

τώρα κάτι έχουν αλλάξει στη σελίδα και δεν συμβαίνει ποιά...

βέβαια ότι και να είχε η σελίδα δεν σημαίνει πως θα έπρεπε να επανεκινεί ο router

ο router έφυγε rma, αλλά ο καινούργιος που ήρθε το πάθαινε επίσης...

κάποιοι μιλάνε για μυστικά όπλα τεχνολογίας Tesla...

εγώ πάντως έχω καταλήξει πως είναι bug

δοκίμασε, αν υπάρχει, κάποιο καινούργιο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

Πώς γίνεται το upload να επηρεάζει το download? Δεν είναι 2 ξεχωριστά πράγματα? Τότε με την pstn θυμάμαι τέτοια προβλήμματα !

στη dsl το upload με το download είναι πράγματι δύο διαφορετικά πράγματα.

στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως έχουν σχέση.

θα έχεις παρατηρήσει ότι όταν χρησιμοπιείς p2p,

(ακόμα και όταν κατεβάζεις με 20KB/s, πράγμα που σημαίνει ότι για μία 512 πχ. σύνδεση έχεις άλλα 30KB/s ελευθερά)

πολλές φορές, ακόμα και το σερφάρισμα στο Internet, σέρνεται

(δηλ. με μια παραδοσιακή dial-up οι σελίδες κατεβαίνουν πιο γρήγορα, μολονότι εσύ έχεις άλλα 30KB/s ελεύθερο bandwidth)

αυτό συμβαίνει επειδή τα πάντα έχουν κάποιο overhead.

δηλ. για να δείς μια σελίδα θα χρειαστείς οπωσδήποτε να κάνεις upload κάποια ελάχιστη πληροφορία. Το request σου.

Το overhead αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο στα p2p, επειδή είναι ένα πολαπλάσιο, αντίστοιχο του αριθμού των συνδέσεων που κάνεις με άλλους χρήστες.

όπως καταλαβαίνεις λοιπόν όταν έχεις τιγκάρει το upload σου δεν παίζει τίποτα γιατί τα request σου καθυστερούν επίσης...

Συμπέρασμα :

1. Ποτέ δεν τιγκάρουμε το upload, γιατί τελικά καθυστερεί ακόμα και το βασικό overhead

2. Δεν βάζουμε τεράστιο αριθμό για max connections, γιατί το μόνο που καταφέρνουμε είναι να αυξάνουμε το λειτουργικό κόστος της εφαρμογής σε bandwidth, δηλ. πάλι να τιγκάρουμε τη σύνδεση και μάλιστα με πληροφορία άχρηστη(δεν έχει να κάνει με αυτό που κατεβάζουμε ή ανεβάζουμε).;)

Link to comment
Share on other sites

:T: Καιρό είχα την απορία αυτή με το surfing! Πολλές φορές σερνότανε ο Firefox αν και ο Azureus και το LimeWire PRO ήταν ανοιχτά χωρίς να κατεβάζω κάτι !

Χοντρικά πόσα KB upload πρέπει να αφήνω σε κάθε περίπτωση ελεύθερα? Δηλαδή όταν σερφάρω να αφήνω ~2-3ΚB ενώ όταν κατεβάζω torrents ~5-6ΚΒ? Εγώ με σύνδεση 384 (με 128upload) έχω βάλει περιορισμό 7ΚΒ upload και max connections 40. Καλά είναι?

Θα μου πεις, εξαρτάται, κι έχεις δίκιο. Ο ένας μπορεί να χρειάζεται να περιορίζει το upload στα 5ΚΒ και ο άλλος στα 8ΚΒ για να πετύχει το max download. Απλά καλό είναι να έχουμε μια ιδέα χοντρικά, και αναλόγως ρυθμίζει ο καθένας το σύστημά του !

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές χρησιμοποιούμε το 70-80% του upload bandwidth.

Οταν χρησιμοποιώ 8Κ upspeed (512/128) συνήθως δεν καταλαβαίνω τίποτε όταν surfάρω. Πάντως μεγαλύτερες ταχύτητες DL πετυχαίνω με πολλά connections

(Bitcomet 0.60: 150 max, 100/torrent, μTorrent 88/64, με azureus δεν μπόρεσα ποτέ να πετύχω αντίστοιχες ταχύτητες, αλλά όπως έγραψα και σε άλλο topic, η ταχύτητα είναι συναρτηση της ταχύτητας των seeders. Μέχρι στιγμής την μεγαλύτερη ταχύτητα την είχα πετύχει με bitcomet, όμως προχθές πέρασα τα 50k και με το μTorrent...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bibis

στην περίπτωση ενός usb modem(sagem του ΟΤΕ) γίνεται να είσαι active user, να ανοίξεις πόρτες δηλαδή??

απ' ότι ξέρω στα modem πρέπει να 'ναι τα πάντα ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.