Jump to content



Παρτιτουρες Πιανου


Recommended Posts

Μια που το αρχίσαμε το θεμα μηπως ξερει κανεις που μπορώ να βρώ παρτιτουρες πιάνου κυρίως ελληνικές?????

Α!!!και να μην ειμαι και ο Σγούρος για να τις παίξω:laughing: :laughing: :laughing:

Πολλα ζητάω?????:TD: :TD: :TD: :TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Για έντυπο υλικό μιλάμε ή για internet;

Για την πρώτη περίπτωση θα βρεις πάρα πολλά βιβλία με παρτιτούρες σε καταστήματα μουσικών οργάνων.

Για internet είναι λίγο δύσκολο να βρεις παρτιτούρες για ελληνικά κομμάτια. Αν θες, για ξένα κυρίως (όχι οτι αποκλείεται να βρεις ελληνικά) μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα Guitar Pro (τελευταία έκδοση είναι η 5). Αυτό είναι ένα πρόγραμμα που βασικά απευθύνεται στους κιθαρίστες αλλά φυσικά μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί και απο οποιονδήποτε άλλο μουσικό. Του δίνεις κάποια ειδικά αρχεία και σου εμφανίζει (αλλά και παίζει) τις παρτιτούρες (και ταμπλατούρες) για τα όργανα που παίζουν στο κομμάτι. Ιδιαίτερα χρήσιμο.

Κατέβασέ το και απλώς κρύψε τις ταμπλατούρες. Μετά μπορείς να βρίσκεις τα αρχεία που παίρνει (.gp3, .gp4. .gp5 κτλ) σε διάφορες σελίδες όπως το http://www.mysongbook.com/hp-home.htm?PHPSESSID=3ebb96657666544fc35038e454bda1c7.

(η συγκεκριμένη μου πετάει συνέχεια ένα popup, οπότε σε προειδοποιπώ μην κολλήσεις τπτ...)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα, το μόνο που υπάρχει είναι pdf βιβλίων ή περασμένων από διάφορα progs, αλλά δεν είναι δωρεάν συνήθως.

Τα υπόλοιπα (guitar pro και τα συναφή) δε λένε τίποτα.

Επίσης τα περισσότερα midi αν τα περάσεις σε παρτιτούρα θα σου βγάλουν λάθος το διαχωρισμό δεξιού - αριστερού χεριού (σημαντικό σε δύσκολα κομμάτια).

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάζεις τις συγχορδίες, να βγάζεις τη μελωδία με το αυτί, και σιγά σιγά να τα εμπλουτίζεις. ’λλωστε that's music :)

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεις P2P μπορεις να μπεις στο DC++ και να βρεις οτι μπορεις να φανταστεις. Αρκει να μπεις σε private hubs για μουσικους. Ολοκληρα βιβλια σκαναρισμενα μαζι με MP3 και οτι αλλο θελεις.:clap: :flex:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Πολύ δύσκολα, το μόνο που υπάρχει είναι pdf βιβλίων ή περασμένων από διάφορα progs, αλλά δεν είναι δωρεάν συνήθως.

Τα υπόλοιπα (guitar pro και τα συναφή) δε λένε τίποτα.

Επίσης τα περισσότερα midi αν τα περάσεις σε παρτιτούρα θα σου βγάλουν λάθος το διαχωρισμό δεξιού - αριστερού χεριού (σημαντικό σε δύσκολα κομμάτια).

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάζεις τις συγχορδίες, να βγάζεις τη μελωδία με το αυτί, και σιγά σιγά να τα εμπλουτίζεις. ’λλωστε that's music :)

Δεν είμαι πιανίστας για να ξέρω πάντως υποθέτω πως αν η tab έχει φτιαχτεί απο πιανίστα γιατί να μην είναι καλή; ;) Δε λέω, οι περισσότερες tabs φτιάχνονται απο κιθαρίστες, οπότε λίγο δύσκολο να πέσουν ακριβώς. Ωστόσο υπάρχουν και tabs καθαρά για πιάνο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Δεν είμαι πιανίστας για να ξέρω πάντως υποθέτω πως αν η tab έχει φτιαχτεί απο πιανίστα γιατί να μην είναι καλή; ;) Δε λέω, οι περισσότερες tabs φτιάχνονται απο κιθαρίστες, οπότε λίγο δύσκολο να πέσουν ακριβώς. Ωστόσο υπάρχουν και tabs καθαρά για πιάνο. ;)

Δεν υπάρχουν τα tabs στη μουσική, είναι για να μαθαίνει κι ο κάθε υποκιθαρίστας να παίζει 2 μπούρδες.

Δεν μπορείς να έχεις μουσικό κείμενο χωρίς ρυθμό και να προσπαθείς να παίξεις.

Γενικότερα ακόμη και τα βιβλία που κυκλοφορούν για ελληνικά τραγούδια, είναι πάρα πολύ φτωχά στη συνοδεία, και αν δεν βάλεις κι εσύ κάτι, δε λέει μία. Π.χ. έχω 2 των πυξ λαξ και 1 των κατσιμιχαίων, και είναι για πολύ n00b πιανίστες. Απλά κοιτάω τις συγχορδίες και τους στίχους.

kithara.vu rulez :)

Link to comment
Share on other sites

1. Λέγοντας tabs εννοώ τα .gpX αρχεία....

2. Κι όμως στην κιθάρα χρειάζονται οι tabs, παράλληλα όμως με τις νότες αν και για τις tabs του guitar pro θα έλεγα οτι δεν χρειάζονται ούτε καν οι νότες καθώς υπάρχει συμβολισμός αντίστοιχος με του πενταγράμμου όσον αφορά τις αξίες κτλ. Το μόνο που αλλάζει είναι οτι αντί να σου δείχνει τις νότες σου δείχνει τα τάστα και χορδές που πατάς. Και αυτό στην κιθάρα χρειάζεται. Χρειάζεται γιατί διαφορετικά είναι να έχεις 88 πλήκτρα στη σειρά, ένα να παίζει κάθε νότα και διαφορετικά να έχεις 6 χορδές επι 21 τάστα και η ίδια ακριβώς νότα να επαναλαμβάνεται σε διάφορες θέσεις. Επίσης βγαίνει διαφορετικός ήχος ανάλογα με το σε ποια θέση θα παίξεις. Ας μην τα ισοπεδόνουμε όλα. Συμφωνώ πως τις ταμπλατούρες αυτές τις χρησιμοποιούν "υποκιθαρίστες" σαν εμένα αλλά σαν γενική ιδέα δεν είναι υποκατάστατο αλλά συμπλήρωμα του πενταγράμμου.

3. όντως το www.kithara.vu έχει πολλά ελληνικά μέσα και είναι το καλύτερο ειδικά αν σε ενδιαφέρει να παίζεις στην παρέα.

edit: Συγγνώμη κιόλας. Θα φροντίσω ως ταπεινός υποκιθαρίστας που είμαι να μην ξαναμιλήσω για μουσική. Δεν μου αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να έχω αρχίσει εδώ και 2 χρόνια κιθάρα, τα tabs δεν βοηθάνε κάπου.

Απλά θέμα συνήθειας είναι.

Για την κιθάρα που λες, μπαίνουν σημάδια πάνω στην παρτιτούρα για το ποια θέση πρέπει να το παίξεις, δεν είναι ανάγκη να καταφύγεις σε tab.

Σαν σκεπτικό τα tabs δεν με βρίσκουν σύμφωνο, διότι αν χρειαστεί να συννενοηθείς με κάποιον μουσικό π.χ. σαν εμένα και μου δείξεις tab, θα σε κοιτάω σαν κινέζος.

Η μουσική είναι μια παγκόσμια γλώσσα, και έχει επικρατήσει σε όλα τα όργανα ο δυτικός τρόπος γραφής της παρτιτούρας, τουλάχιστον για μουσική που είναι δυτικού στυλ, δηλαδή με τα δυτικά διαστήματα μεταξύ των φθόγγων.

Δεν στη λέω προσωπικά, επειδή τσίμπησες, γενικά μιλάω :D

Link to comment
Share on other sites

Μα... η tab δεν είναι για πιανίστες... :confused: Για (υπο-)κιθαρίστες είναι φτιαγμένη και σε (υπο-)κιθαρίστες (ή (υπο-)μπασίστες) απευθύνεται οπότε δεν πρόκειται να σου δείξει κανείς ταμπλατούρα, μην ανησυχείς... :p

btw, πώς σου φαίνεται γενικά η κιθάρα; (κι εγώ 2.5 χρόνια παίζω (υποκιθάρα)... :tomato: )

ΥΓ: ’λλη φορά γράφε και κανένα "no offence" ή κάτι τέτοιο γιατί προσωπικά το πήρα οτι συνέχεια θες να μου τη λες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Μα... η tab δεν είναι για πιανίστες... :confused: Για κιθαρίστες είναι φτιαγμένη και σε κιθαρίστες (ή μπασίστες) απευθύνεται οπότε δεν πρόκειται να σου δείξει κανείς ταμπλατούρα, μην ανησυχείς... :p

κι όμως μου δείχνουν :p

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

btw, πώς σου φαίνεται γενικά η κιθάρα; (κι εγώ 2.5 χρόνια παίζω... :tomato: )

δύσκολη ρε gmt, παίζω πολύ μούφα, αλλά πού θα μου πάει :hehe:

βασικά έχει άλλη φιλοσοφία, οπότε μέχρι να συνηθίσω θα μου πάρει... 5-6 χρόνια ακόμη :p

Link to comment
Share on other sites

;) Αυτό είναι το θέμα. Διαφορετικά να έχεις μερικά πλήκτρα στη σειρά και να χρειάζεσαι ουσιαστικά να πατάς πλήκτρα και να τα πατάς με συγκεκριμένη δύναμη ή δεν ξέρω γω τι άλλα κόλπα κάνετε (νομίζω έχετε και vibrato) και διαφορετικά να κάνεις όλα αυτά που απαιτεί (ή μάλλον μπορεί να προσφέρει) η κιθάρα και ιδιαίτερα η ηλεκτρική. Μιλάω πάντα για σωστή ηλεκτρική, όχι καγκούρικη. :)

edit: Πεντάγραμμο VS Tab, Πιάνο VS Κιθάρα και η μάχη συνεχίζεται.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οι ταμπλατούρες είναι δημιουργιμένες σαφέστατα για κιθαρίστες / μπασίστες και προσφέρουν κάποια πλεονεκτήματα πλεονεκτήματα έναντι της παρτιτούρας ειδικά σε κομμάτια rock ή blues όπως για παράδειγμα την απεικόνιση bends, palm-mutting, two-hand tapping, artificial harmonics, natural harmonics τα οποία δεν νομίζω οτι όλα μπορούν να εκφραστούν στην παρτιτούρα. Απο την άλλη βέβαια η έλλειψη ενός καθορισμένου τρόπου απεικόνισης χρονικής αξίας για τις νότες είναι σημαντικότατη έλλειψη. Στην ουσία το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της ταμπλατούρας είναι οτι είναι πολύ εύκολα αναγνώσιμη απο κιθαρίστες και δεν προϋποθέτει γνώση του, φασιστικά καθιερωμένου, πιανιστικού τρόπου γραφής που ισχύει στη δυτική μουσική.

Κατάλαβες φίλε μου? Επειδή δηλαδή έχετε 3 - 4 ωκτάβες παραπάνω πρέπει να τρέχουμε εμείς να μαθαίνουμε πεντάγραμμα και ιστορίες... Παίξε με bends ρε Sotiris στο πίανο σου με την ουρά, σε προκαλώ :p

Υ.Γ. Πέρα απο την πλάκα, η παρτιτούρα είναι σαφώς ποιο ολοκληρομένη μέθοδος γραφής.

Link to comment
Share on other sites

No Quarter έχεις δει καλή tab του guitar pro; Πιστεύω πως είναι αρκετά τέλεια (καμία σχέση με τις text tabs) και αν προσέξεις θα δεις οτι υπάρχει συμβολισμός για τις αξίες κτλ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

No Quarter έχεις δει καλή tab του guitar pro; Πιστεύω πως είναι αρκετά τέλεια (καμία σχέση με τις text tabs) και αν προσέξεις θα δεις οτι υπάρχει συμβολισμός για τις αξίες κτλ. ;)

Τις ξέρει, και παίζει και ωραία κιθάρα, καθαρή, αν και υποκιθαρίστας :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε το ξέρω. Και εγώ με Guitar Pro δουλεύω. Η version 5 που έχει βγεί τώρα έχει και wah-wah :woot: και πολλούς διαφορετικούς ήχους κιθάρας. Αλλά το θέμα παραμένει οτι δεν υπάρχει κάποιος standard τρόπος γραφής για tab που να δέιχνει αξίες νοτών. Κάθε ένας που γράφει tab μπορεί να δείξει τον συμβολισμο αξιών με δικό του τρόπο ο οποίος συχνα πυκνα είναι λάθος. Οι tabs που βγάζει το guitar pro είναι σωστές αλλά ακριβώς επειδή είναι απο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κ.Μοδεράτορα, δεν θα επαναληφθεί! :p

Συγκρότημα; Δλδ γνωρίζεστε; Αυτός είναι που σου έδινε τις ταμπλατούρες; :hehe:

Τέσπα, let's stay on topic. ;)

Διόπτρα δεν μας είπες τελικά, μιλάς για βιβλία ή για internet;

edit: Κοίτα που έχουμε και mod στο thread και παρ'όλα αυτά εγώ πρέπει να μαζέψω τον mod... :p ’δικα σαν τα δίνουν τα παράσημα λέμεεεε!!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.