Jump to content



linux p2p


vanimar

Recommended Posts

Γεια σας και παλι. Για αλλη μια φορα χρειαζομαι τα φωτα σας.

Εχω την διανομη suse 10.0 και τρεχω το azureus για να κατεβαζω αρχεια απο το internet (υπαρχει μtorrent για linux?)

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα πλεονεκτηματα των torrents? Προς το παρον, μονο μειονεκτηματα βλεπω (ασταθης ταχυτητα, πρεπει να διαλεξεις την καταλληλη στιγμη για να κατεβασεις με αξιοπρεπη ταχυτητα ενα αρχειο). Λιγο υπερτιμημενα μου φαινονται. Τελος παντων.

Βασικα ψαχνω για καποιο προγραμμα για να κατεβαζω αρχεια (οχι torrents). Θα μπορουσατε να μου υποδειξετε μερικα καθως και σε τι υπερεχει καθενα απο αυτα εναντι των υπολοιπων; Επισης που θα μπορουσα να τα βρω για να τα κατεβασω;

Τελος κατι ασχετο. Προσπαθωντας να κατεβασω διαφορα πραγματα, παρατηρω οτι οι διαφορες εκδοσεις ειναι σημειωμενες με i386, i586, i686. Τι σημαινει αυτο και ποιο ειναι καταλληλο για το συστημα μου;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vanimar

Γεια σας και παλι. Για αλλη μια φορα χρειαζομαι τα φωτα σας.

Εχω την διανομη suse 10.0 και τρεχω το azureus για να κατεβαζω αρχεια απο το internet (υπαρχει μtorrent για linux?)

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα πλεονεκτηματα των torrents? Προς το παρον, μονο μειονεκτηματα βλεπω (ασταθης ταχυτητα, πρεπει να διαλεξεις την καταλληλη στιγμη για να κατεβασεις με αξιοπρεπη ταχυτητα ενα αρχειο). Λιγο υπερτιμημενα μου φαινονται. Τελος παντων.

Βασικα ψαχνω για καποιο προγραμμα για να κατεβαζω αρχεια (οχι torrents). Θα μπορουσατε να μου υποδειξετε μερικα καθως και σε τι υπερεχει καθενα απο αυτα εναντι των υπολοιπων; Επισης που θα μπορουσα να τα βρω για να τα κατεβασω;

Τελος κατι ασχετο. Προσπαθωντας να κατεβασω διαφορα πραγματα, παρατηρω οτι οι διαφορες εκδοσεις ειναι σημειωμενες με i386, i586, i686. Τι σημαινει αυτο και ποιο ειναι καταλληλο για το συστημα μου;

Ευχαριστω.

Καλησπέρα.

torrent: πολύ καλό πρωτόκολλο για αρκετούς λόγους (κυρίως λόγω του τρόπου που δουλεύει και του ότι δεν χρειάζεται να έχει κάποιος ολόκληρο το αρχείο για να seedάρει).

μtorrent δεν υπάρχει.

υπάρχουν όμως διάφορα άλλα.

προσωπικά χρησιμοποιώ το azureus, στα πρότυπα του μtorrent είναι το ktorrent,

και υπάρχει το bittornado, και αρκετά άλλα που ξεχνάω.

άλλο ένα πρόγραμμα p2p είναι το dc, και άλλο ένα το e-mule (e-donkey etc.)

για αυτά θα βρεις και τα αντίστοιχα linux-ο-προγράμματα ;)

i386, i586, i686= αρχιτεκτονική του υπολογιστή.

στο linux, το κάθε πακέτο γίνεται compile με βάση τα κατάλληλα flags στον compiler, οπότε αλλιώς γίνεται compile για 386 αρχιτεκτονική, αλλιώς για 686, x86_64 και δε συμμαζεύεται.

σε οποιοδήποτε σύγχρονο μηχάνημα, δεν υπάρχει λόγος να μη βάλεις την i686 έκδοση ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τιποτα για καποιο Valknut? Βλεπω σε μια ιστοσελιδα τωρα, οτι αν και ειναι rated με 84% εναντι 100% που ειναι το emule, σχεδον οι διπλασιοι το εχουν κατεβασει σε συγκριση με αυτους που εχουν κατεβασει το emule.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vanimar

Ξερει κανεις τιποτα για καποιο Valknut? Βλεπω σε μια ιστοσελιδα τωρα, οτι αν και ειναι rated με 84% εναντι 100% που ειναι το emule, σχεδον οι διπλασιοι το εχουν κατεβασει σε συγκριση με αυτους που εχουν κατεβασει το emule.

νομίζω dcgui-qt λέγεται το valknut πια.

dc client.

υπάρχει όμως και το dc++ (που μοιάζει και με αυτό που έχουν τα win).

εγώ προτιμώ το dc++ λόγω interface.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [Χθες, στις 22:21]

αυτο δεν ειναι ιδιο με το limewire ?

Bασικα αυτη ειναι η διαφορα τους : http://www.frostwire.com/static/about_us.html

Δηλαδη δεν εχει μερικους περιορισμους που υπαρχουν στο LimeWire .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.