Jump to content



Βελτιωμένοι οι ΑΤΙ Catalyst 6.4


helloween

Recommended Posts

Στη διάθεση της έκδοσης 6.4 των Catalyst προχώρησε η ATI την Πέμπτη. Σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση, η 6.4 προσφέρει αυξημένες επιδόσεις αλλά και δύο νέα χαρακτηριστικά που έχουν σχέση με την αναπαραγωγή video. Σύμφωνα με τις πρώτες μετρήσεις, οι 6.4 προσφέρουν μέχρι και 4,9% αύξηση στο 3DMark06 CPU ενώ η βελτίωση της απόδοσης στο Call of Duty πλησιάζει το 2%. Ελαφρά υψηλότερα είναι τα ποσοστά αύξησης στο FarCry [3%] ενώ για το UT2004 το αντίστοιχο ποσοστό φτάνει μέχρι και στο 5%.

Πέρα από τις αυξημένες επιδόσεις, οι 6.4 προσφέρουν και βελτιώσεις στην ποιότητα αναπαραγωγής video σε standard definition αλλά και μια νέα εφαρμογή για τους χρήστες των Windows Media Center Edition, η οποία τους επιτρέπει τη μετατροπή βίντεο σε πληθώρα διαφορετικών formats.

http://www.neoseeker.com/news/story/5613/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Μάλλον στο νέο chipset θα το δούμε το connector free.

Μα το ''νέο'' chipset δεν είναι και τόσο νέο πλέον.

Εννοώ ότι κυκλοφορεί εδώ και κανα 2μηνο χοντρικά και δεν έχει φέρει καμία αλλαγή αναφορικά με τον τρόπο σύνδεσης των καρτών σε crossfire.

Αυτά που είχαν ακουστεί, είχαν να κάνουν με τον vga driver.

Εννοάς κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

ΥΓ Λολέν - Σούρνεται το D/L των 6.4 (6-7 K/s) :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Εννοώ ότι αν μας προκύψει το connector free ίσως να βρίσκει εφαρμογή μόνο στο συγκεκριμένο chipset.

Έχεις δει κάτι σχετικό κάπου (εννοώ που να το περιορίζει στο 3200);

(μην φορτώσεις πάλι - και μείνω νηστικός το βράδυ - καλόπιστα ρωτάω :p)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που τους δοκιμασα τους 6.4 εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο επιδοσεις...Ειναι ταχυτεροι φανερα...Αυτο που ειδα, και δεν ξερω αν εχει παρουσιαστει σε αλλον,ειναι οτι οταν κανει boot ο υπολογιστης και αμεσως μετα την boot screen των ΧΡ μου βγαζει μαι ΠΟΛΥ εντονη ασπρομαυρη οθονη με ''αστρακια''.Δεν μου δημιουργει καποιο προβλημα απλως παρουσιαστηκε μετα την αλλαγη των drivers....:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vazelos

Παιδια εγω που τους δοκιμασα τους 6.4 εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο επιδοσεις...Ειναι ταχυτεροι φανερα...Αυτο που ειδα, και δεν ξερω αν εχει παρουσιαστει σε αλλον,ειναι οτι οταν κανει boot ο υπολογιστης και αμεσως μετα την boot screen των ΧΡ μου βγαζει μαι ΠΟΛΥ εντονη ασπρομαυρη οθονη με ''αστρακια''.Δεν μου δημιουργει καποιο προβλημα απλως παρουσιαστηκε μετα την αλλαγη των drivers....:unsure:

Ακριβώς τα ίδια, και σε ότι αφορά την απόδοση, και σε ότι αφορά το πρώτο boot μετά το setup.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pieros

K εμένα στο μπουτ βγάζει παράσιτα ενώ ακουσα ότι υπάρχει πρόβλημα κ στο 3dmark 06

Ε καλά, στην περίπτωσή σου μάλλον φταίει η μεταχειρισμένη / χαλασμένη / μπανάνα κάρτα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 19:42]

Ε καλά, στην περίπτωσή σου μάλλον φταίει η μεταχειρισμένη / χαλασμένη / μπανάνα κάρτα :p

Και σου ειπα να μην του δωσεις αυτη που ειχε σφραγισει μονος του ο φιλος απο το αλλο φορουμ ! :p

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια δεν ξέρω αν παίζει πρόβλημα με αυτήν την εικόνα με παράσιτα πο βγάζει πριν μπει στα windows. Πάντως συμβαίνει σε πολλούς χρήστες που δοκίμασαν 6.4

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Ρε παιδιά, κάτι ψιλοάσχετο. Δεν μπορείς πλέον να βρεις drivers της ATI χωρίς το control center αλλά με το control panel;

Εδώ είσαι εσύ : http://support.ati.com/ics/support/DLRedirect.asp?fileIDExt=07ae4cca3f90a49347ccb5c1a82ff46f&accountID=737&deptID=894

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween [Χθες, στις 19:16]

Δηλαδή εσείς που τους δοκιμάσατε προτείνετε στην αναβάθμιση των drivers ή κάτι τέτοιο με τα προλεγόμενα το θεωρείτε περιτό

Κοιτα οι 6.4 ειναι καλυτεροι σε ολα τα benchmarks (προβλημα στο 3dmark06 δεν μου εβγαλε εμενα) και το παρασιτο στο boot δεν δημιουργει καποιο προβλημα...Αρα αξιζουν μια δοκιμη κατα τη γνωμη μου;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 01:56]

Εδώ είσαι εσύ : http://support.ati.com/ics/support/DLRedirect.asp?fileIDExt=07ae4cca3f90a49347ccb5c1a82ff46f&accountID=737&deptID=894

Χαίρω πολύ. Για μετά τους 5.11 λέω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.