Jump to content



Το σύστημα που σκοπεύω να αγοράσω είναι το ακόλουθο ...


ganastasiou

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα πύργο αλλα εχω καποιά προβληματα με το "δεσιμο" του συνολου του hardware αν και καινουργιος πιστευω οτι με το παρων συστημα και ενα καλο συστημα υδροψυξης δεν θα υπαρχει προβλημα για να του πιω το αιμα στο overclocking.

Στο προηγουμενο ποστ που ηταν στα greeklish ειχα ξεχασει να γραψω για το mobo:

Έχω βαλει στο μάτι τον εξης:

Case:Thermaltake Kandalf black

Mobo:Asus A8N32 Sli Deluxe

Power:Superflower 500W

CPU:AMD Athlon x2 4200+

VGA:XFX 7800GTX 256

RAM:2xKingston 512 DDR 400MHz

H.D:Western Digital sta 200gb SATA2

Θέλω τις γνωμες σας για το σύστημα αλλα και για την συγκριση ASUS Vs DFI!!!!!!!!!!

Eυχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1ον) Καλως ηρθες :flower:

2ον) Κανε αυτο που σου ειπε ο fragma

3ον) Διορθωσε το post σου σε Ελληνικα

4ον) Περιμενε λιγο ακομα πριν αγορασεις συστημα γιατι θα αλλαξουν πολλα με την αφιξη των conroe-merom απο την Ιntel. ( :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

...αν και δεν ειμαι moderator κοιτα να μην γραφεις σε Greeklish μιας και περα που ειναι αντιαισθητικα σου βγαζουν τα ματια στο διαβασμα.Τωρα στο θεμα μας..

Δεν μας λες πια μητρικη θα βαλεις αυτο 1

Το overclocking βασιζετε πανω στην καλη ψυξη του συστηματος σου και στα καλα timings

των μνημων σου.Δες cas/ras.Επισης μια καλη ψυχτρα με μεγαλο παθητικο ενεργητικο fan ή ακομα και η λυση νερου ή advance cooling επιβαλλεται μιας και η αυξηση του FSB ανεβαζει την θερμοκρασια σε ολο κυριο συστημα και υποσυστηματα.Το κουτι σου βοηθαει αρκετα σε αυτο.Ειναι super case και εχει πισω οπες ακομα για να περνανε και τα σωληνακια του νερου.Το δυνατο τροφοδοτικο ειναι ακομα ενα (plus).Δες κατι σε Tagan.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ασε την 7800GTX και πηγαινε σε μια 7900GT η GTX..οι τιμες αν δεν ειναι οι ιδιες ειναι χαμηλοτερες...των 7900..

Οι 2χ512 κινγκστον φυσικα και ειναι χαλια...κοιταξε σε καμια καλυτερη μνημη με TCCDchips η με BH-5 chips....στην αναζητηση στην κεντρικη γραψε TCCD και μετα BH-5 και μετα το διαβασμα θα με καταλαβεις...:D

Συνηθως το καλυτερο σε o/c ειναι να χρησιμοποιεις P-ATA Hard disks...γιατι ανεβαζοντας το pci της μητρικης εχεις και καλυτερες επιδωσεις και σε 3d αλλα και σε 2d benches...

Ο 4200 εχει 512 και 512kb μνημη L2 ανα πυρηνα...καλυτερος σε επιδωσεις θα ηταν ενας 4400+ ο οποιος εχει 1μβ και 1μβ ανα πυρηνα...

Για PSU κοιτα τιποτα με περισσοτερα Amperess στην 12αρα...

Το κουτι δεν θα σε βοηθησει σε τιποτα στο oc ...:p

Ολα τα παραπανω βεβαια μονο αμα θες να του...

Αρχική απάντηση από ganastasiou

piw to "aima" sto overclocking.

αλλα θα χρειαστεις και εξτρα ψυξη.....

Αν το θες για φυσιολογικη καθημερινη χρηση , με λιγακι o/c ,να παιζεις καλα τα παιχνιδακια σου και να κανεις και καλα την δουλεια σου τοτε ειναι μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

Το budget ειναι περιορισμενο οχι πολυ αλλα αρκετα το pc το παρηγγειλα σημερα μην εχοντας δει τις απαντησεις σας,αλλα και με αφτο το συστημα δεν εχω ελπιδες για "βαρβατα" overclocking στον επεξεργαστη και στην καρτα γραφικων..?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ganastasiou

αλλα και με αφτο το συστημα δεν εχω ελπιδες για "βαρβατα" overclocking στον επεξεργαστη και στην καρτα γραφικων..?

Εξαρταται...Κατα τη γνωμη μου για Μ/Β επρεπε να παρεις DFI η οποια ειναι απαιχτη σε Ο/C...Καρτα γραφικων δεν θα το σκεφτομουνα για 7800 τη στιγμη που υπαρχει σε πολυ κοντινα χρηματα η 7900...

Επρεπε να περιμενει να δεις και καμια γνωμη εδω...;)

Οχι οτι δεν ειναι καλα αυτα που πηρες απλως θα μπορουσες να παρεις καλυτερα με τα ιδια ή κοντινα χρηματα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από afracten [Σήμερα, στις 22:06]

αυτα τα sunflower καλα ειναι ?????

μπαααααα.......καλυτερα δοκιμασε Tagan 530/580 και Hiper Type-R 580W.

εχω στησει αρκετα μηχανακια παρομοια με το δικο σου και δεν μασανε τιποτα...:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

μπαααααα.......καλυτερα δοκιμασε Tagan 530/580 και Hiper Type-R 580W.

εχω στησει αρκετα μηχανακια παρομοια με το δικο σου και δεν μασανε τιποτα...:T:

να υποθεσω οτι δοκιμασες και με superflower να στησεις μηχανηματα παρομοια με το δικο του και ειδες προβληματα....

οχι τιποτα αλλα δεν πρεπει να ειναι μονωπολιο τα "Tagan 530/580 και Hiper Type-R 580W" οσο αφορα το θεμα μασανε δεν μασανε...

πολυ φιλικα παντα....το μινι καθαρματακι σας....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Χθες, στις 22:44]

να υποθεσω οτι δοκιμασες και με superflower να στησεις μηχανηματα παρομοια με το δικο του και ειδες προβληματα....

οχι τιποτα αλλα δεν πρεπει να ειναι μονωπολιο τα "Tagan 530/580 και Hiper Type-R 580W" οσο αφορα το θεμα μασανε δεν μασανε...

πολυ φιλικα παντα....το μινι καθαρματακι σας....:D

προτιμω τις δοκιμασμενες λυσεις.ισως η διατυπωση μου να μην ηταν οπως θα πρεπε και να παρεξηγηθηκα.

για να το κανω πιο λιανα ας πω το εξης:

προτιμω να προτεινω 2 μαρκες που εχω δοκιμασει σε παρομοια συστηματα

(και αρκετα σε αριθμο)....οπως επισης θελω να απομακρυνω τον χρηστη που ρωταει για τα superflower μιας και δεν εχω ακουσει γενικοτερα καλες κριτικες.αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα..........αλλο ομως το δοκιμασμενο που φερει και ενα ονομα πισω του και αλλο το superflower.

ελπιζω να αποσαφηνιστηκε η παρεξηγηση και η κριτικη μου προς τα τροφοδοτικα αυτα.:)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα παρεξηγησης απλα θυμαμαι τον xylokastro πλεον....

που εκανε συνεχεια μουυυυυυυυ

απλα δοκιμασε ενας κορυφαιο τροφοδοτικο και οπως ηταν φυσικο δεν εβγαλε προβλημα!

Οποτε ολοι μαζι πλεον "παρε tagan ..pare hiper" ειναι αψογα ,ειναι μαματα ,ειναι απροβληματιστα!Λογικοτατο θα ελεγα!

Αλλα δεν ειναι μονοπωλιο (μοπυ αρεσε η λεξη:)) της αψογης λειτουργιας τα συγκεκριμενα τροφοδοτικα!

Προσωπικα μιας και δεν μου τρεχουν απο τα μπαντζακια ουτε για pc αλλα ουτε και για πολλα αλλα

προτιμησα κατι φτηνο...εκεινη την περιοδο...

το hiper 525 S4 με 80€ ....

ακλονητο σε οχι και τοσο βαρυ συστημα...(δυο σκληροι ,δυο drive ,146@3G ,ΒΗ@250 Χ800ΧΛ ,δφι με υδροψυξη και 4ανεμηστηρες!)

Το ακλονητο το λεω βαση πολυμετρου!

Ετσι διαπιστωσα οτι δεν ειναι πανακεια τα tagan ,hiper ,liberty για ενα μεσο χρηστη!!

Επισης να πω οτι δουλευει chieftec 360 με 3700+@3100(περιπου) και 7800GTX....με ολα τα σχετικα παλι....

Δεν τα λεω ολα αυτα με σκοπο να σταματησετε να προτεινετε τα συγκεκριμενα τροφοδοτικα απλα πλεον ειναι κλισε οι ατακες "γεια σας ψαχνω τροφοδοτικο"..."παρε το ταδε εχει 120 -150€ αλλα ειναι επενδυση, δεν μασαει μια" κλπ κλπ...ασχετο βεβαια που δεν ξερουμε γιατι συτημα ειναι μιας και δεν εχει αναφερει ο ενδιαφερομενος!)

Ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου

but that's just me ......and i am the only one....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.