Jump to content



Ερωτησεις καινουργιου...


hayabusa

Recommended Posts

Τωρα τελευταια εχω αρχισει και χρησιμοποιω περιστασιακα στο LINUX OPERATOR και εχω μερικες αποριες.

1)Αν θελω να δω τα περιεχομενα του Flash disk μου τι πρεπει να κανω;

2) Αν χρειαστει να γραψω κατι σε ενα cd η dvd τι θα πρεπει να κανω;

3)Tι πρεπει να κανω για να σωσω κατι σε δισκετα η ακομη καλυτερα στο flash disk?

Αυτα για αρχη....

Να σημειωσω οτι η συγκεκριμενη διανομη δεν ειναι εγκατεστημενη στον υπολογιστη μου γιατι πολυ απλα δεν χρειαζεται εγκτασταση. Δουλευει απο ενα απλο boot disk

Ελπιζω να με βοηθησετε οσο πιο συντομα γινεται....

Link to comment
Share on other sites

1) Βλέπεις πού είναι mounted το flash disk σου(με την εντολή "mount" ας πούμε βγάζει ότι είναι στο /mnt/flash) και του κάνεις "ls /mnt/flash"

Αν δεν είναι mounted πρέπει να βρεις ποια συσκευή είναι. Οπότε πατάς "dmesg" και ψάχνεις κάποια καταχώριση για το flash. Μόλις τη βρεις σε ενδιαφέρει το /dev/XXXY, το οποίο κατά 99% θα είναι το /dev/sda. Πλέον το κάνεις mount σε κάποιον ήδη υπάρχοντα φάκελο του root filesystem σου -> "mount /dev/sda1 /mnt/flash" . To 1 μετά το sda υποδηλώνει ότι κάνεις mount μόνο το πρώτο partition (που συνήθως είναι και το μοναδικό)

2) Θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα για να καίει cd ή dvd. Δεν ξέρω τι έχει πάνω το linux operator αλλά εγώ χρησιμοποιώ το k3b, το οποίο και σου προτείνω.

3) Αφού είναι mounted σε κάποιο Α φάκελο του root fs να αντιγράψεις αυτό που θέλεις στο Α.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.